Ухвала від 08.11.2017 по справі 806/1437/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняка М.Ф.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"08" листопада 2017 р. Справа № 806/1437/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Бучик А.Ю.

ОСОБА_2,

за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,

представника апелянта ОСОБА_3

позивача ОСОБА_4

представника позивача ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Відділу державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" червня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Відділу державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації провизнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії.

Свої позовні вимоги ОСОБА_4 обгрунтував тим, що він був одним із засновників ТОВ "Житомирська спеціалізована пересувна механізована колона". Рішенням загальних зборів від 08.08.2014 року його протиправно виключено із складу засновників. Протиправність вказаного рішення підтверджено судовим рішенням Господарського суду Житомирської області від 04.10.2016року, що набрало законної сили. Враховуючи, що на підставі рішення загальних зборів від 08.08.2014року до Державного реєстру були внесені відповідні записи щодо змін в складі засновників ТОВ "Житомирська спеціалізована пересувна механізована колона". Позивач звернувся до Відповідача про необхідність їх скасування на підставі судового рішення, однак отримав відмову.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 червня 2017 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Відділу державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області у здійсненні реєстраційних дій ОСОБА_4, викладену в листі від 17.02.2017 року.

Зобов'язано Відділ державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області розглянути заяву ОСОБА_4 від 19.01.2017року у відповідності до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

В апеляційній скарзі Відділ державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апелянт зазначив, що дійсно 19.01.2017 року мало місце звернення Позивача із заявою в довільній формі щодо проведення у відповідність всіх реєстраційних дій щодо ТОВ "Житомирська спеціалізована пересувна механізована колона" до рішення Господарського суду Житомирської області від 04.10.2016року. На таке звернення Позивача листом від 17.02.2017року були надані відповідні роз'яснення. На думку апелянта Позивач не може вважатиcя заявником в розумінні вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань". Надане Позивачем судове рішення не містить жодних зобов'язань відносно Відповідача, а тому таке звернення розглядалося відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

Апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо державної реєстрації юридичних осіб та державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, регулюються правовими нормами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" в редакції Закону України від 26 листопада 2015 року N 835-VIII (надалі - Закон N835-VIII), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Судом першої інстанції встановлено, що у відповідності до вказаних правових норм позивач 19.01.2017 року звернувся до апелянта як державного реєстратора щодо проведення у відповідність всіх реєстраційних дій щодо ТОВ "Житомирська спеціалізована пересувна механізована колона" до рішення Господарського суду Житомирської області від 04.10.2016 року.

За результатами розгляду такого звернення апелянт листом від 17.02.2017 року було надано роз'яснення про відсутність підстав для здійснення реєстраційних дій щодо внесення зміни відомостей в Єдиному державному реєстрі.

Таке оскаржуване рішення апелянта від 17.02.2017 року мотивовано вимогами ст.17 Закону N835-VIII щодо необхідності надання повного переліку документів, необхідних для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

Одночасно в оскаржуваному рішенні зазначається, що відповідно до вимог ст.25 Закону N835-VIII судове рішення, яке тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, підлягають надходженню до державного реєстратора в електронній формі саме від суду або державної виконавчої служби.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов наступного висновку.

Алгоритм дій апелянта як державного реєстратора щодо державної реєстрації юридичної особи та державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначений правовими нормами статей 25-28 Закону N835-VIII.

За приписами вказаних правових норм порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, окрім іншого, включає:

1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);

2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;

3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;

4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;

5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;

7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання;

8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;

10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

Саме за таким алгоритмом дій апелянт зобов'язаний був розглянути звернення позивача від 19.01.2017року про проведення у відповідність всіх реєстраційних дій щодо ТОВ "Житомирська спеціалізована пересувна механізована колона" до рішення Господарського суду Житомирської області від 04.10.2016 року, що набрало законної сили 06.12.2016року.

Тобто, прийняттю рішення про відмову в здійсненні реєстраційних дій передують дії щодо встановлення факту наявності чи відсутності підстав для відмови в державній реєстрації, наявності чи відсутності підстав для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації.

Як зазначено в частині першій статті 27 Закону N835-VIII, подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі, або невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону, є виключно підставою лише для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, а не для відмови в державній реєстрації.

Розгляд документів зупиняється на строк, що становить 15 календарних днів з дати їх зупинення

В розумінні вимог п.4 ч.1 ст.28 Закону N835-VIII у державній реєстрації може бути відмовлено у разі, якщо не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку.

При цьому суд першої інстанції зазначив про безпідставне та помилково довільне трактування апелянтом вимог п.2 ч.1 ст.25 Закону N835-VIII.

За вказаними приписами Закону N835-VIII законодавець розрізняє:

- судові рішення, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі;

- судові рішення, що набрали законної сили і надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо зазначено переліку в цій правовій нормі.

На підставі викладеного суд першої інстанції зробив правильний висновок про протиправність відмови Відділу державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області у здійсненні реєстраційних дій ОСОБА_4, викладену в листі від 17.02.2017року, та про наявність підстав для задоволення позову в цій частині.

Постанова суду прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування немає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Відділу державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" червня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: А.Ю.Бучик

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "08" листопада 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1,10024

3- відповідачу/відповідачам: Відділ державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації майдан ОСОБА_6 3/14,м.Житомир,10014

4- ОСОБА_7 вул.Малікова,7, м.Житомир, 10001 - ,