10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Комшелюк Т.О.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"08" листопада 2017 р. Справа № 817/1095/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
ОСОБА_2,
за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,
представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "31" липня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій ,
У липні 2017 року ОСОБА_3 звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,7367 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Соснівської селищної ради, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення. На думку позивача, зазначена в якості підстави для відмови обставина, що бажана земельна ділянка знаходиться в масиві земель, які в попередні роки надавалися громадянам в користування, а тому позивачу необхідно підтвердити користування зазначеною ділянкою є протиправною та такою, що порушує її законні права та інтереси.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 31 липня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Соснівської селищної ради Березнівського району викладеній у листі №Ш-2226/0-5230/0/6-17.
Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 17.05.2017 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Соснівської селищної ради Березнівського району.
Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області прийняти рішення у відповідності до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України щодо надання ОСОБА_3 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Соснівської селищної ради Березнівського району.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, відповідач у справі подав до суду апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просив скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судами встановлено, що 17.05.2017 позивач звернувся до відповідача із клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,7367 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Соснівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства.
15.06.2017 відповідачем розглянуто клопотання позивача від 17.05.2017 та листом №Ш-2226/0-5230/0/6-17 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Відповідач мотивує свою відмову тим, що згідно з наданими позивачем графічними матеріалами та даними Державного земельного кадастру (Публічна кадастрова карта) бажана земельна ділянка знаходиться в масиві земель, які у попередні роки надавалися громадянам в користування на підставі відповідних рішень місцевих рад, мали визначену площу, цільове призначення та конкретного користувача. Відповідно до ст.118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 Земельного кодексу України. А тому позивачу необхідно підтвердити користування зазначеною земельною ділянкою та надати рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання її у користування. За умови наявності такого рішення передача земельної ділянки у власність буде здійснено на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектара.
Частиною шостою статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно із частиною сьомою статті 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, частина сьома статті 118 ЗК України визначає вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства і розширеному тлумаченню не підлягає.
Однак, рішення Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 15.06.2017 №Ш2226/0-5230/0/6-17, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,7367 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Соснівської селищної ради, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, містить підставу для відмови, яка не передбачена ст. 118 ЗК України.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що зазначене рішення винесене відповідачем всупереч вказаної норми законодавства, тобто не на підставі закону України, а тому дії відповідача щодо винесення оскаржуваного рішення є протиправними.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Соснівської селищної ради Березнівського району викладеній у листі №Ш-2226/0-5230/0/6-17; зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 17.05.2017 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Соснівської селищної ради Березнівського району належать до задоволення.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області прийняти рішення про надання ОСОБА_3 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Соснівської селищної ради Березнівського району, то колегія суддів зазначає наступне.
Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області у встановленому чинним законодавством порядку приймає відповідне рішення на власний адміністративний розсуд, тобто має певні дискреційні повноваження.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Враховуючи вищезазначене, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Таким чином, право відповідача на вчинення дій щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема, у власність, є його дискреційними повноваженнями, а тому задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача надати такий дозвіл є формою втручання в дискреційні повноваження державного органу.
Однак, враховуючи ту обставину, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача є зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області прийняти рішення у відповідності до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України щодо надання ОСОБА_3 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Соснівської селищної ради Березнівського району.
Відповідно до ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.
Доводи, наведені апелянтом, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "31" липня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "08" листопада 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 вул.Шкільна, 19,м.Березне,Березнівський район, Рівненська область,34600
3- представник позивача: ОСОБА_5 м.Березне, вул.Шкільна,буд.19, Березнівського району, Рівненської області.
4- відповідачу: Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області вул.С.Петлюри,37,м.Рівне,33013
- ,