08 листопада 2017 року 16год.45хв. м.Одеса Справа № 815/5704/17
Одеський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Іванова Е.А.
за участю секретаря Сакара М.М.
представників: позивача ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Одесі адміністративну справу за поданням Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна,
Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області (далі - ГУ ДФС в Одеській області, позивач) звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з поданням до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2, відповідач) яким просила підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна ФОП ОСОБА_2 згідно рішення ГУ ДФС в Одеській області від 06.11.2017 року.
Подання мотивоване тим, що 03.11.2017 року ГУ ДФС в Одеській області прийнято наказ № 5621 про проведення фактичної перевірки Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі за текстом - ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1). З метою виконання даного наказу головним державним ревізор-інспектором відділу акцизних складів та податкових постів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області - ОСОБА_3 та заступником начальника відділу обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних ГУ ДФС в Одеській області - ОСОБА_4 04.11.2017 о 15:00 з метою проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1), тривалістю за період 01.01.2017 року по дату закінчення фактичної перевірки з питань дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, порядком здійснення готівкових розрахунків, ведення касових операцій, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв та з метою пред'явлення направлень на проведення перевірки , з метою вручення копії наказу «Про проведення фактичної перевірки» від 03.11.2017 року №5621 та пред'явлення направлень на проведення перевірки 'від 03.11.2017р. №1993, №1994, здійснено вихід за адресою здійснення господарської одиниці ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1); 67543, Одеська область, село Визирка вул. Новозаградіївська 2а - магазин. ОСОБА_2 було відмовлено посадовим особам ГУ ДФС в Одеській області в допуску до перевірки. Посадовими особами складено акт про відмову отримання копії наказу «Про проведення фактичної перевірки» та ознайомлення з направленнями на проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) № 779/15-32-40-02 від 04.11.2017 року та акт відмови у допуску посадових осіб ГУ ДФС в Одеській області до проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) від 04.11.2017 року № 780/15-32-40-02. 06.11.2017 року о 14:50 начальником ГУ ДФС в Одеській області прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків. В зв'язку з чим ГУ ДФС в Одеській області звернулось до суду з вказаним поданням.
В судовому засіданні представником позивача подання підтримано у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про день, час та місце проведення судового засдіання.
Вислухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини справи та дослідивши наявні у справі докази, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено, що 03.11.2017 року ГУ ДФС в Одеській області прийнято наказ №5621 про проведення фактичної перевірки Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі за текстом - ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) (а.с. 17).
З метою виконання даного наказу головним державним ревізором-інспектором відділу акцизних складів та податкових постів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області - ОСОБА_3 та заступником начальника відділу обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних ГУ ДФС в Одеській області - ОСОБА_4 04.11.2017 о 15:00 з метою проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1), тривалістю за період 01.01.2017 року по дату закінчення фактичної перевірки з питань дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, порядком здійснення готівкових розрахунків, ведення касових операцій, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв та з метою пред'явлення направлень на проведення перевірки, з метою вручення копії наказу «Про проведення фактичної перевірки» від 03.11.2017 року №5621 та пред'явлення направлень на проведення перевірки від 03.11.2017р. №1993, №1994 (а.с. 15-16), здійснено вихід за адресою здійснення господарської одиниці ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) 67543, Одеська область, село Визирка вул. Новозаградіївська 2а - магазин., та ОСОБА_2 було відмовлено посадовим особам ГУ ДФС в Одеській області в допуску до перевірки.
Через не допущення про проведення перевірки посадовими особами складено акт про відмову отримання копії наказу «Про проведення фактичної перевірки» та ознайомлення з направленнями на проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) № 779/15-32-40-02 від 04.11.2017 року та акт відмови у допуску посадових осіб ГУ ДФС в Одеській області до проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) від 04.11.2017 року № 780/15-32-40-02 (а.с. 13-14).
06.11.2017 року о 14:50 начальником ГУ ДФС в Одеській області прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків (а.с. 12).
Підпунктами 16.1.13, 16.1.9 пункту 16.1 статті 16 Податкового Кодексу України встановлено обов'язки платника податків, а саме платник податків зобов'язаний:
допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.
не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи;
Пунктом 20.1 статті 20 Податкового Кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право:
20.1.4. проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення;
20.1.6. запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи;
20.1.9. вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки, У разі відмови платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню, патентуванню та/або сертифікації) від проведення такої інвентаризації або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів) застосовуються заходи, передбачені статтею 94 цього Кодексу;
20.1.13. доступу під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу.
Відповідно до п. 94.1 ст. 94 ПК України, адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених Законом.
Згідно п.94.2 ст. 94 ПК України, арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
У відповідності до положень п. 1 Розділу ІІІ Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків затвердженого наказом Міністерства фінансів України №632 від 14.07.2017 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.08.2017 року за №948/30816 (далі - Порядок №632), арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Відповідно до п. 3 Розділу ІV Порядку №632 рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто під підпис: 1) платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; 2) іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.
Відповідно до пунктів 1 та 2 Розділу V Порядку №632 функції виконавця рішення про арешт майна покладаються на податкового керуючого або іншого працівника контролюючого органу, призначеного керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу.
Виконавець рішення про арешт майна: надсилає рішення про арешт майна відповідно до пункту 3 розділу IV цього Порядку; організовує опис майна платника податків.
Відповідно до п. 1 Розділу X Порядку №632 рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу про арешт майна може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Судом встановлено, що рішення про застосування адміністративного арешту майна від 06.11.2017 року відповідно до вимог Порядку №632 07.11.2007 року було направлено рекомендованим листом з повідомлення про вручення на адресу відповідача, що підтверджується фіскальним чеком наявним в матеріалах справи, та доказів оскарження вказаного рішення матеріали справи не містять (а.с. 9).
Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно зі ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи наявність обставин для застосування умовного адміністративного арешту та дотримання процедури прийняття рішення про застосування до платника податків умовного адміністративного арешту, як того вимагають приписи ст. 94 ПК України та належного повідомлення суб'єкта господарювання про наявність рішення про застосування адміністративного арешту майна від 06.11.2017 року згідно Порядку №632, відсутності в матеріалах справи доказів оскарження рішення про застосування адміністративного арешту, суд доходить висновку, що подання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 128, 158-163, 183-3 КАС України, суд, -
Подання Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 задовольнити.
Підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) згідно рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 06.11.2017 року.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Іванов Е.А.