Ухвала від 09.11.2017 по справі 812/980/16

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

09 листопада 2017 року СєвєродонецькСправа № 812/980/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Смішливої Т.В.,

при секретарі судового засідання: Бутенко К.В.,

за участю:

представника заявника - ОСОБА_1 дов. від 01.08.17 № 01/290

представника відповідача- не прибув,

представника третьої особи - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про виправлення помилки у виконавчому листі у справі № 812/980/16 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Лисичанської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Луганській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області надійшла заява про виправлення помилки у виконавчому листі у справі № 812/980/16 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Лисичанської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Луганській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій.

В обґрунтування заяви зазначено, що 20.09.2017 Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 812/980/16 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області на користь відділення Фонду сплачений судовий збір у розмірі 1378,00 грн.

Строк пред'явлення вищезазначеного виконавчого листа визначено до 13 січня 2017 року, тобто протягом трьох місяців з дати набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України “Про виконавче провадження” № 1404-VІІІ виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Стягнення за виконавчим листом у справі №812/386/16 здійснюється на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області.

Згідно положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 25.07.2017 № 57-ос, управління діє як регіональна структура Фонду соціального страхування України і є юридичною особою, має власний баланс, рахунки в установах банків, печатку із збереженням Державного Герба України та своє найменування.

Відповідно до положень пп. 1.3, 1.6 Статуту Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 11.04.2017 № 28 (Далі - також Статут), Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, у зв'язку з чим на нього розповсюджуються загальні строки для пред'явлення виконавчого листа до виконання 3 роки.

Просив виправити помилку у виконавчому листі, виданому Луганським окружним адміністративним судом 20.09.2017 у справі № 812/980/16, визначивши строк пред'явлення виконавчого листа до виконання протягом трьох років з дати набрання рішенням законної сили.

Заявник у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладених у заяві, просив суд виправити помилку у виконавчому листі.

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 216) надав відзив на заяву про виправлення помилки у виконавчому листі в якому зазначив, що рішення суду по справі 812/980/16 набрало законної сили 12.10.2016, тобто у заявника було достатньо часу, щоб пред'явити виконавчий лист до виконання. Крім того, зазначив, що заявник є державною установою а тому на нього розповсюджується ст. 12 Закону України “Про виконавче провадження” за якою виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання за якими стягувачем є держава або державний орган, протягом трьох місяців. (арк. спр. 218-221).

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк.спр.217).

Розглянувши заяву управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про виправлення помилки у виконавчому листі суд, встановив таке.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13.09.2016 позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Лисичанської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 401/1302 від 12.07.2016. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності витрати зі сплати судового збору у розмірі 1378,00 грн (арк.спр. 66-68).

12 жовтня 2016 року ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області - залишено без задоволення. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2016 року у справі № 812/980/16 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Лисичанської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Луганській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій - залишено без змін (арк.спр. 97-100).

20.09.2017 Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 812/980/16 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності витрати зі сплати судового збору у розмірі 1378,00 грн. Строк пред'явлення вищезазначеного виконавчого листа визначено до 13 січня 2017 року, тобто протягом трьох місяців з дати набрання рішенням законної сили (арк.спр.202).

Відповідно до частин першої та другої статті 259 КАС України, виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України «Про виконавче провадження».

Суд, який видав виконавчий лист, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, або визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за виконавчим листом.

Згідно частини першої статі 12 Закону України “Про виконавче провадження”, яка діє з 05.10.2016, станом на момент вирішення заявленої вимоги виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Відповідно до положень пп. 1.1, 1.3, Статуту Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 11.04.2017 № 28 (Далі - також Статут), Фонд створений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» і є правонаступником Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України і Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням

Частиною першою статті 14 Закону України «Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління за визначеними законом видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» управління страховими фондами здійснюється на паритетній основі державою та представниками суб'єктів соціального страхування.

Згідно положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 25.07.2017 № 57-ос, управління підпорядковано та підзвітне виконавчій дирекції Фонду соціального страхування України, здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через відділення в районах і містах обласного значення і є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків та органах казначейства, печатку із збереженням Державного Герба України та своїм найменуванням та мають відділення в районах і містах обласного значення(арк. спр.211).

Заявник, обґрунтовуючи необхідність зазначення в виконавчому листі, виданому на його користь, загального строку пред'явлення до виконання, зазначає, що Фонд є некомерційною самоврядною організацією, а не державним органом.

Проте, суд критично оцінює доводи заявника, що на виконавчі листи, видані на його користь, розповсюджується загальний строк пред'явлення до виконання, виходячи із наступного.

Статтею 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачені основні завдання і функції Фонду соціального страхування України та його робочих органів визначені в , серед яких, зокрема: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування; надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду; аналіз та прогнозування надходження коштів від сплати єдиного внеску.

Права, обов'язки та відповідальність Фонду соціального страхування України визначені статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Так, Фонд має право, зокрема: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування; порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері соціального страхування, вимагати надання інформації про вжиті заходи;

Фонд зобов'язаний: забезпечувати фінансування та виплачувати матеріальне забезпечення, страхові виплати і надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом; здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; вживати заходів щодо раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду; контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування; стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку; вести облік і звітність щодо страхових коштів.

Системним аналізом вищенаведених положень чинного законодавства встановлено, що Фонд соціального страхування України з тимчасової втрати працездатності (територыальне выддылення якого було позивачем у справы № 812/980/16) є некомерційною самоврядною організацією, основним завданням якої є реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування, для виконання якого держава наділила його певним обсягом прав та обов'язків.

Згідно з пунктом сьомим частини першої статті 3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Фонд соціального страхування України є «іншим суб'єктом», який здійснює владні управлінські функцій в правовідносинах, що виникають з приводу реалізації державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування. Саме на виконання покладених на нього законодавством завдань Фонд звернувся до суду із даним позовом як суб'єкт владних повноважень в розумінні пункту сьомого частини першої статті 3 КАС України.

За таких обставин суд дійшов висновку, що, оскільки держава делегувала Фонду певні владні управлінські функції в вказаних суспільних відносинах, останній, в силу приписів пункту сьомого частини першої статті 3 КАС України та частини першої статті 12 Закону України «Про виконавче провадження», наділений й відповідними обов'язками, зокрема - пред'являти виконавчі документи до примусового виконання протягом трьох місяців.

Керуючись ст.ст.160,165,259 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про виправлення помилки у виконавчому листі у справі № 812/980/16 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Лисичанської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Луганській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій - відмовити повністю.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Ухвала суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Ухвалу суду у повному обсязі складено та підписано судом 09 листопада 2017 року.

Суддя ОСОБА_3