ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про залишення позовної заяви без розгляду
07 листопада 2017 року № 813/2497/17
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючого-судді Кухар Н.А.
секретар судового засідання Шавель М.М.
за участі представника відповідача - ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові клопотання про залишення позовної заяви без розгляду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними і скасування наказів, поновлення на роботі,
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними і скасування наказів, поновлення на роботі.
Представник відповідача заявив клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, так як позивачем пропущено строк звернення до суду.
Позивач в судове засідання не з»явився, подав заяву з проханням слухати справу у його відсутності.
Заслухавши клопотання представника відповідача, суд вважає, що таке підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.3 ст. 99 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
При цьому необхідно зазначити, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із її заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Відповідно до частини першої статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Поважними за змістом вказаної норми визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Положеннями частини першої статті 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відновлення процесуального строку є правом суду, яким останній користується виходячи із поважності причин пропуску строку, які об'єктивно перешкоджали позивачу реалізувати своє право на подання позовної заяви протягом законодавчо встановленого строку, та які підтверджені належними та допустимими доказами.
Наказом відповідача №1951 від 22.08.2016 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника Сокальського відділення Червоноградського ВП ГУНП у Львівській області» накладено на позивача дисциплінарне стягнення - звільнення зі служби в поліції.
Наказом відповідача №268 від 21.09.2016 року у зв»язку з реалізацією дисциплінарного стягнення позивача звільнено зі служби в поліції.
07.07.2016 року позивач скерував позовну заяву до Львівського окружного адміністративного суду. Позивач у позовній заяві зазначив, що про звільнення йому стало відомо після ознайомлення з наказом, а саме 12.06.2017 року.
Як вбачається з матеріалів справи позивачу скеровувались оскаржувані накази на його адресу, однак такі повертались із зазначенням « за закінченням терміну зберігання».
Згідно ч.3 ст.99 КАС України строки для звернення до адміністративного суду обчислюються з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Ухвалою Галицького райсуду м.Львова від 24.06.2016 року позивача відсторонено від посади заступника начальника Сокальського відділення поліції Червоноградського ВП ГУНП у Львівській області терміном на 2 місяці до 24.08.2016 року включно.
Як встановлено в судовому засіданні позивач після закінчення терміну відсторонення не виходив на службу, не приступив до виконання своїх посадових обов»язків, не отримував кореспонденцію та не відповідав на телефонні дзвінки, що підтверджено актом від 03.09.2016 р., а тому суд вважає, що причини пропуску строку звернення до суду з оскарженням вищевказаних наказів не можуть бути поважними та слід рахувати з часу коли особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав.
Суд зазначає, що практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа “Стаббігс та інші проти Великобританії”, справа “Девеер проти Бельгії”).
Відповідно до п. 9 ч.1 ст.155 КАС України суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом без поважних причин, оскільки він не був позбавлений можливості своєчасно звернутися до суду з вказаними позовними вимогами. Судом не знайдено підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, тому клопотання про залишення позовної заяви без розгляду слід задовольнити та залишити позовну заяву без розгляду.
Керуючись ст.155, 160, 165, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними і скасування наказів, поновлення на роботі - залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня її отримання повного тексту до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений і підписаний 09 листопада 2017 року.
Суддя Кухар Н.А.