Постанова від 03.11.2017 по справі П/811/1644/17

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2017 року Справа № П/811/1644/17

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Кармазиної Т.М.,

за участю секретаря - Бондар Я.Г., Сириці І.О.,

за участю:

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кропивницькому справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Гірник" про припинення права користування надрами, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить припинити право користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5792 від 10.06.2013, виданого ТОВ "Об'єднання Гірник".

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що ТОВ "Об'єднання Гірник" було порушено законодавство у сфері надрокористування та не усунуто такі порушення, що, на думку позивача, є підставами для анулювання спеціального дозволу на користування надрами відповідачем, згідно ст.26 Кодексу України про надра та п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, подавши до суду заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.65).

Представник відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилалася на відсутність у позивача права щодо звернення до суду з даним позовом, оскільки Державною службою геології та надр України не наведено доказів існування між сторонами спору щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами. Також, зазначила, що листів незгоди на припинення права користування надрами ТОВ "Об'єднання Гірник" позивачу не направляло. До того ж, вказувала, що керівництво ТОВ "Об'єднання Гірник" планує продовжити роботи та веде переговори з інвестором щодо здійснення фінансування.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 10.06.2013 ТОВ "Об'єднання Гірник" отримано спеціальний дозвіл на користування надрами №5792, метою користування якими є видобування бурого вугілля, строком дії 20 років (а.с.10).

Одночасно, відповідачем укладено з Державною службою геології та надр України угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка є додатком до вищезазначеного спеціального дозволу (а.с.11-13). До вказаної угоди було затверджено програму робіт з видобування бурого вугілля Північної частини південної лінзи Протопопівської ділянки Бандурівського родовища (а.с.13-зв.).

В період з 09 по 10 червня 2016 року Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку ТОВ "Об'єднання Гірник" з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, за наслідками якої складено акт №73/5792-К (а.с.20-26).

Згідно даного акту перевірки, під час державного геологічного контролю виявлено порушення відповідачем п.17 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, зокрема, не внесено зміни до спеціального дозволу №5792 від 10.06.2013 та угоди про умови користування надрами у зв'язку з відміною обов'язкового моніторингу та наукового супроводження відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №42 від 28.01.2015 "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності" абз.3 п.26, а також ст.24 Кодексу України про надра, а саме, не виконано програму робіт п.п.3-6, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами.

10 червня 2016 року Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, на підставі вищезазначеного акту перевірки, складено припис №73/5792-К, яким зобов'язано відповідача, у строк до 10.07.2016, усунути зазначені в акті перевірки порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Південного міжрегіонального відділу матеріали, які підтверджують стан усунення порушень (а.с.27).

26.08.2016р. Південним міжрегіональним відділом направлено на адресу Держгеонадр України подання №166-14/03 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5792 від 10.06.2013 року (а.с.28-29).

25 жовтня 2016 року т.в.о. голови Державної служби геології та надр України прийнято наказ №373 з відповідним додатком, яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "Об'єднання Гірник" №5792 від 10.06.2013 та надано відповідачу 30 календарних днів для усунення порушень (а.с.30-31), про що повідомлено останнього листом №21210/13/14-16 від 11.11.2016 (а.с.32).

10 січня 2017 року т.в.о. голови Державної служби геології та надр України прийнято наказ №2 з відповідним додатком, яким продовжено термін усунення відповідачем порушень, встановлений наказом №373 від 25.20.2016, до 01.03.2017 (а.с.35-36), про що повідомлено ТОВ "Об'єднання Гірник" листом №1559/13/14-17 від 25.01.2017.

Отримання уповноваженим представником ТОВ "Об'єднання Гірник" вищезазначених повідомлень підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с.33, 38).

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 р. №1174 (далі-Положення).

Пунктом 4 Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011року № 615 (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 22 Порядку дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі порушення надрокористувачами умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Пунктом 23 Порядку передбачено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.

Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.

Відповідно до статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.

У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.

Відповідно до частини 3 статті 26 зазначеного Кодексу законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Таким чином, за наявності передбачених законом підстав право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу.

Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках. Судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.

У Порядку можуть мати місце додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки це передбачено частиною третьою статті 26 Кодексу України про надра, але не може бути змінено правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами припинення такого права здійснюється у судовому порядку.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 27.10.2015 по справі №826/8596/14 та інших справах цієї категорії (справи №№21-164а11,21-36а11,21-450а13).

Частиною 2 статті 161 КАС України передбачено, що при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою здійснення припинення права на користування надрами за неналежне користування ними у судовому порядку є незгода користувача з припиненням такого права.

Однак, позивачем не надано суду доказів наявності такої незгоди з боку ТОВ "Об'єднання Гірник".

При цьому, відповідачем надано суду лист ТОВ "Об'єднання Гірник", адресований т.в.о. голови Державної служби геології та надр України, за вх.№5456/02/14-17 від 09.03.2017, яким позивача проінформовано про те, що відсутність коштів у відповідача унеможливила виконання програми робіт в установлені терміни. У зв'язку з чим керівництво підприємства просило продовжити термін усунення недоліків до 01.10.2017 (а.с.39).

Так, на час розгляду справи в суді відповідачем надано до матеріалів справи договір від 02.10.2017р. про виконання робіт по розробці робочого проекту та проекту гірничого відводу розробки шахтоділянки у межах північної частини Південної лінзи Протопопівської ділянки Бандурівського родовища бурого вугілля (а.с.75-77). Позивачу було направлено лист від 30.10.2017р. №16 та повідомлено останнього про даний договір. (а.с.78-79)

Тобто, ТОВ "Об'єднання Гірник" визнало порушення, які були підставами припинення права користування ним надрами. При цьому, суд враховує наміри відповідача на усунення таких недоліків.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про відсутність у позивача підстав для звернення до суду з позовними вимогами щодо припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5792 від 10.06.2013, виданого ТОВ "Об'єднання Гірник".

Таким чином, суд вважає відсутніми підстави для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено - 08.11.2017.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_2