Постанова від 26.10.2017 по справі 809/599/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" жовтня 2017 р. справа № 809/599/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.

за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

представника третьої особи - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації, про визнання акту від 08.12.2014 року, дефектного акту, рішення від 10.12.2014 року протиправними, зобов'язання вчинити дії -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Надвірнянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації, про визнання акту обстеження житлового будинку від 08.12.2014 року, дефектного акту, рішення від 10.12.2014 року протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир, які мають на це право, обстеження житлового будинку здійснено за відсутності позивача та без його відома визначено обсяг ремонтних робіт, а також неправильно визначена вартість ремонту та площа проведених робіт.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві, просив позов задовольнити. Суду пояснив, що ОСОБА_1 є інвалідом другої групи і має право на позачерговий безоплатний капітальний ремонт власного будинку. При здійсненні безоплатного ремонту відповідач порушив вимоги Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир, які мають на це право, внаслідок чого неправильно визначена пільгова площа безоплатного ремонту та його вартість.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити. Суду пояснив, що частина будинку в якій він проживає, складається з двох коридорів, кухні і спальні. В 2012-2013 роках дах його будинку пошкодило градом, внаслідок чого «впала» стеля, обсипалась штукатурка, згнила підлога, прийшли в непридатність двері і вікна. В листопаді 2014 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення безоплатного капітального ремонту будинку. При обстеженні будинку комісія запропонувала спочатку зробити ремонт в коридорах, а пізніше в спальні та кухні, на що він погодився. В подальшому був проведений ремонт в двох коридорах, зауважень щодо якості ремонту він не має. Коли він звернувся до відповідача про проведення безоплатного ремонту в спальні і кухні, йому було відмовлено. Вважає, що відповідачем неправильно була визначена площа та вартість безоплатного ремонту.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечив, суду пояснив, що ремонт проведено у відповідності Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир, які мають на це право. В грудні 2014 року згідно звернення позивача було здійснено обстеження стану житлового будинку позивача, та проведено безоплатний капітальний ремонт на більшу суму, ніж передбачено кошторисом. Обстеження проводилось в присутності позивача, акт обстеження стану житлового будинку позивачем погоджено. Ремонтні роботи проведені у коридорах. Чи комісія здійснювала обстеження всього будинку чи тільки коридорів йому не відомо. При розрахунку вартості 1 м. кв. ремонту виходили із розміру пільгової площі - 21 м. кв. Проведені ремонтні роботи позивачем прийнято без зауважень, що підтверджується актом приймання виконаних робіт будівельних робіт за липень 2015 року. Просив у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи в судовому засіданні зазначила, що ремонтні роботи позивачу проведено згідно Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир, які мають на це право. Просила у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення позивача та його представника, представників відповідача та третьої особи що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, дослідивши в сукупності подані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом другої групи (а.с.6) та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. Згідно статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», позивач входить до переліку осіб, які мають право позачергового безоплатного капітального ремонту власних жилих будинків і квартир та першочергового поточного їх ремонту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно витягу з про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 29.05.2007 року позивачу належить на праві приватної власності домоволодіння за адресою: Івано-Франківська область, Надвірнянський район, с. Верхній Майдан, вулиця Мазепи Івана будинок 11 (а.с.7-8).

12.11.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Надвірнянської районної державної адміністрації із заявою про проведення безоплатного капітального ремонту будинку, що належить йому на праві приватної власності (а.с.68).

08.12.2014 року комісією Надвірнянської районної державної адміністрації складено акт обстеження стану житлового будинку ОСОБА_1 с. Верхній Майдан, вулиця Мазепи 11 в якому зазначено перелік робіт, які необхідно виконати (а.с.51).

Згідно результатів обстеження зазначеного житлового будинку комісією складено дефектний акт від 2014 року, яким визначено перелік та об'єм робіт по проведенню капітального ремонту будинку (а.с.23 зворот).

10.12.02014 року згідно протоколу №1 засідання комісії Надвірнянської районної державної адміністрації щодо проведення ремонту будинку прийнято рішення про виконання безоплатного капітального ремонту житлового будинку позивача (а.с.49).

14.01.2015 року на проведення ремонтних робіт складено кошторисну документацію та локальний кошторис, якими визначено вартість капітального ремонту житлового будинку (а.с.25-36).

02.04.2015 року позивачем подано заяву до голови Надвірнянської РДА, голови комісії про заміну підлоги в межах вартості безоплатного капітального ремонту (а.с.67).

03.04.2015 року згідно протоколу №2 засідання комісії Надвірнянської РДА щодо проведення ремонту будинку прийнято рішення про виконання в межах вартості безоплатного капітального ремонту одного з видів ремонтних робіт житлового будинку позивача з урахуванням його заяви від 02.04.2015 року на суму 33 764 грн.: заміну підлоги (а.с.54).

28.05.2015 року між Управлінням соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації та приватним підприємцем ОСОБА_5 укладено договір будівельного підряду про проведення робіт по капітальному ремонту житлового будинку ОСОБА_1, як інваліду війни другої групи, який має право на проведення безоплатного капітального ремонту за рахунок коштів державного бюджету (а.с.39-43).

У липні 2015 року проведено ремонтні роботи по житловому будинку позивача, про що свічить акт № 9-0-1-1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2015 року. погоджений в тому числі і позивачем (а.с.45-48).

Листами від 16.01.2017 року №15/01-28/028 року та від 25.02.2017 року №КА-7/183 на звернення ОСОБА_1 щодо проведення безоплатного капітального ремонту та отримання фінансової допомоги на ремонт оселі, Надвірнянська районна державна адміністрація повідомила позивача, що в липні 2015 року було здійснено безоплатний капітальний ремонт його будинку, а у відповідності до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №565 безоплатний капітальний ремонт проводиться не частіше одного разу на 10 років (а.с.19, 20).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного регулювання спірних правовідносин.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Статтею 13 Закону визначено перелік пільг, які надаються інвалідам війни. Так, інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються пільги, в тому числі і проведення позачергового безплатного капітального ремонту власних жилих будинків і квартир та першочергового поточного ремонту жилих будинків і квартир у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року N565 затверджено «Порядок проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир, які мають на це право» (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку безоплатний капітальний ремонт власних житлових будинків і квартир проводиться за місцем постійного проживання і реєстрації особи, що має право на зазначені у пункті 1 цього Порядку пільги. Безоплатному капітальному ремонту підлягає житловий будинок чи квартира, які належать особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності.

Безоплатний капітальний ремонт проводиться виходячи з розрахунку 21 кв. метр загальної площі будинку, квартири на кожну особу, що має право на пільгу.

Пунктом 3 Порядку визначено, що для проведення безоплатного капітального ремонту особа, що має право на пільгу, подає до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцем свого постійного проживання і реєстрації письмову заяву.

Періодичність проведення безоплатного капітального ремонту визначається органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за місцем постійного проживання і реєстрації особи, що має право на пільги, але не частіше одного разу на 10 років.

Для вирішення питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування утворює комісію у складі спеціалістів житлово-експлуатаційних і ремонтно-будівельних організацій, представників органу, що фінансує виконання ремонтних робіт (є головним розпорядником коштів місцевого бюджету), органу технічної інвентаризації та інших уповноважених осіб. Співголовами комісії призначаються заступник керівника органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування та керівник органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету. Рішення про проведення безоплатного капітального ремонту приймається у місячний строк після подання заяви особою, що має право на пільгу, на підставі результатів обстеження комісією будинку, квартири. Обстеження проводиться у присутності особи, яка подала заяву (пункт 5 Порядку).

Комісія після обстеження будинку, квартири складає перелік, визначає види і обсяги робіт, які необхідно виконати, з урахуванням строку проведення останнього капітального ремонту та виходячи з переліку основних робіт згідно з додатками 3 і 4, орієнтовної тривалості ефективної експлуатації елементів будинку, квартири, визначеної правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій (пункт 7 Порядку).

Згідно пункту 8 Порядку за результатами обстеження будинку, квартири складаються дефектний акт, кошторисний розрахунок і визначається загальна вартість капітального ремонту.

Загальна вартість капітального ремонту розраховується згідно з вимогами ДБН Д.1.1-1-2000 "Правила визначення вартості будівництва" та ДБН Д.2.4-2000 "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи".

На підставі визначеної загальної вартості капітального ремонту розраховується вартість капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири.

Вартість безоплатного капітального ремонту визначається як добуток вартості капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири та площі, яка належить особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності у таких будинку, квартирі. При цьому площа не може перевищувати 21 кв. метра загальної площі будинку, квартири.

У відповідності до пункту 9 Порядку за заявою особи, щодо якої прийнято рішення про проведення безоплатного капітального ремонту, комісія приймає рішення про виконання в межах вартості безоплатного капітального ремонту одного чи кількох видів ремонтних робіт, визначених за результатами обстеження (перекриття всієї площі покрівлі, заміна віконних рам, перекриття всієї площі підлоги будинку тощо).

Таким чином, безоплатний капітальний ремонт житлових будинків і квартир у осіб, які мають право на таку пільгу, проводиться за результатами обстеження будинку (квартири), складання переліку, видів і обсягу робіт, які необхідно виконати (виходячи із переліку основних робіт згідно з додатками 3 і 4 Порядку), визначення загальної вартості капітального ремонту на підставі якої розраховується вартість капітального ремонту 1 кв. метра будинку (квартири). Вартість безоплатного капітального ремонту визначається як добуток вартості капітального ремонту 1 кв. метра будинку (квартири) та площі, яка належить особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності у таких будинку, квартирі. Площа безоплатного капітального ремонту не може перевищувати 21 кв. метра загальної площі будинку (квартири). При цьому, за заявою особи, щодо якої прийнято рішення про проведення безоплатного капітального ремонту, в межах вартості безоплатного капітального ремонту може виконуватись один чи кілька видів ремонтних робіт, визначених за результатами обстеження.

В судовому засіданні встановлено, що безоплатний капітальний ремонт здійснено у двох коридорах будинку, що належить на праві власності позивачу.

Із змісту акту обстеження стану житлового будинку ОСОБА_1 від 08.12.2014 року, дефектного акту від 2014 року, протоколу засідання комісії №1 від 10.12.2014 року, пояснень сторін, судом встановлено, що комісією проведене обстеження не всього будинку позивача а тільки двох коридорів і як наслідок, перелік, види і обсяг робіт, які необхідно виконати та вартість безоплатного капітального ремонту визначена комісією виходячи із переліку, видів, обсягу робіт, які необхідно виконати в цих коридорах, а не у всьому будинку, як того вимагає Порядок. Тобто, відповідачем порушено методику визначення вартості 1 кв. метра безоплатного капітального ремонту, внаслідок чого така вартість розрахована неправильно.

Крім того, згідно технічного паспорта житлового будинку №11 по вул.Мазепи в с.Верхній Майдан, власником якого є ОСОБА_1, площа коридорів у яких здійснено безоплатний капітальний ремонт складає менше ніж 21 кв. метр (12,3 кв. метра). В той же час, у акті обстеження, дефектному акті та рішеннях комісії визначено перелік та об'єм ремонтних робіт на загальну площу 21 кв. метр.

Враховуючи зазначене вище, суд погоджується з доводами позивача, що вартість та обсяг безоплатного капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_1, відповідачем визначено з порушенням обговорюваного Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 565, що призвело до порушення права позивача на встановлені діючим законодавством пільгові норми такого ремонту.

Позивач просить суд визнати протиправними акт обстеження стану житлового будинку від 08.12.2014 року, дефектний акт за 2014 рік (без дати), рішення комісії від 10.12.2014 року, відмову у здійсненні капітального ремонту спальні та кухні житлового будинку №11 по вул..Мазепи с.Верхній Майдан. Зобов'язати Надвірнянську районну державну адміністрацію повторно на належно комісійно скласти акт обстеження та дефектний акт в присутності позивача, прийняти рішення та здійснити інші дії для проведення капітального ремонту спальні та кухні, визначених у техпаспорті за №1-5 та №1-8 житлового будинку 11 по вул.Мазепи с.Верхній Майдан.

Вирішуючи позовні вимоги суд враховує, що відповідно до вимог статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України наслідком визнання протиправними актів індивідуальної дії є їх скасування.

Крім того в судовому засіданні встановлено, що рішення комісії про заміну покриття підлоги, оформлене протоколом №2 від 03.04.2015 року, приймалось на підставі результатів обстеження житлового будинку, складеного дефектного акту та зведеного кошторисного розрахунку в сумі 45319 грн. на загальну житлову площу 21,0 кв.м.

Враховуючи, що на підставі оскаржуваних акту обстеження, дефектного акту, рішення комісії у липні 2015 року відповідачем проведений капітальний ремонт, який прийнятий позивачем, беручи до уваги встановлені в судовому засіданні обставини, а також приписи частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне здійснити захист порушеного права позивача шляхом визнання протиправними дій Надвірнянської районної державної адміністрації при складанні акту обстеження стану житлового будинку ОСОБА_1 від 08.12.2014 року, дефектного акту від 2014 року, прийнятті рішень комісією по вирішенню питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, оформлені проколами №1 від 10.12.2014 року і № 2 від 03.04.2015 року та зобов'язати Надвірнянську районну державну адміністрацію здійснити повторне обстеження будинку ОСОБА_1 по вул.Мазепи,11, с. Верхній Майдан Надвірнянського району за результатами якого визначити обсяги і вартість безоплатного капітального ремонту у відповідності до вимог пунктів 7, 8, 9 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 565 та розглянути питання про можливість проведення додаткового безоплатного капітального ремонту.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до положень Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир, які мають на це право вирішення питання, зокрема, щодо проведення безоплатного капітального ремонту житлового будинку чи квартири, які належать особі, що має право на відповідну пільгу, належить до повноважень відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, а тому позовна вимога про зобов'язання комісію прийняти рішення та здійснити інші дії для проведення капітального ремонту спальні та кухні, визначених у техпаспорті за №1-5 та №1 не підлягає задоволенню, оскільки суд не може підміняти орган управління в реалізації владних функцій.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Надвірнянської районної державної адміністрації при складанні акту обстеження стану житлового будинку ОСОБА_1 від 08.12.2014 року, дефектного акту від 2014 року, прийнятті рішень комісією по вирішенню питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, оформлені проколами №1 від 10.12.2014 року та № 2 від 03.04.2015 року.

Зобов'язати Надвірнянську районну державну адміністрацію здійснити повторне обстеження будинку ОСОБА_1 по вул.Мазепи,11, с. Верхній Майдан Надвірнянського району за результатами якого визначити обсяги і вартість безоплатного капітального ремонту у відповідності до вимог пунктів 7, 8, 9 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 565 та розглянути питання про можливість проведення додаткового безоплатного капітального ремонту.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Біньковська Н.В.

Постанова складена в повному обсязі 31.10.2017 року.

.