Постанова від 03.11.2017 по справі 807/1274/15

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2017 рокум. Ужгород№ 807/1274/15

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І. суддів: Гаврилко С.Є., Луцович М.М.

при секретарі судового засідання Кречко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 3 листопада 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 8 листопада 2017 року.

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1В.) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Міністерства юстиції України (далі - відповідач, Міністерство юстиції України), яким просить: визнати протиправними дії Міністерства юстиції України щодо оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади заступника начальника Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області з питань виконавчої служби - начальника Управління Державної виконавчої служби відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 27 травня 2015 року № 1729/к; визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 27 травня 2015 року № 1729/к "Про проведення конкурсу на заміщення посад заступників начальників головних територіальних управлінь юстиції".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом Міністерства юстиції України від 04.11.2015 року № 3648/к "Про звільнення ОСОБА_1В." позивачку було звільнено із займаної посади за п.1 ст. 40 КЗпП України, при цьому, вакантну посаду, щодо якої відповідачем було оголошено і проведено конкурс, їй, всупереч вимог закону, так і не було запропоновано. На думку позивача, станом на момент проведення конкурсу та в подальшому на момент звільнення позивача у відповідача були відсутні будь-які зміни в організації виробництва і праці, які дають підстави роботодавцю для звільнення працівника за п.1 ст. 40 КЗпП України. Відповідачем фактично не скорочено посаду керівника структурного підрозділу, відповідального за стан виконавчої служби (у переіменованому Управлінні виконавчої служби ГТУЮ у Закарпатській області наявна посада начальника), відсутні інші зміни істотних умов праці, а отже позивач мала право на зайняття вакантної посади начальника Управління виконавчої служби ГТУЮ у Закарпатській області в порядку переведення. У зв'язку з вищевикладеним, вважає дії Міністерства юстиції України щодо оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади заступника начальника Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області з питань виконавчої служби - начальника Управління Державної виконавчої служби відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 27 травня 2015 року № 1729/к - протиправними, та просить скасувати вказаний наказ.

В судове засідання позивач не з'явилась та 03.11.2017 року нею подано до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності, в зв'язку з чим та у відповідності до ст. 122 КАС України, справу розглянуто за відсутності позивача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Відповідач (в особі представника за довіреністю) надав суду заперечення проти позов, згідно яких позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню, посилаючись на те, що відбулось перейменування Головного управління юстиції в області, що призвело до провадження нової структури та штатної чисельності, внаслідок чого з'явились нові вакансії, відтак, рішення про проведення конкурсу прийнято у відповідності до постанови КМ України "Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад" від 15.02.2002 року № 169.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подано клопотання про відкладення розгляду справи (в задоволенні якого відмовлено) та у відповідності до ч. 4 ст. 128 КАС України, справу розглянуто за відсутності представника належним чином повідомленого відповідача - суб'єкта владних повноважень, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Як встановлено судом та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, 18.11.2011 року наказом Міністерства юстиції України № 2227/к ОСОБА_1 призначена начальником управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Закарпатській області.

Постановою Кабінету Міністрів України "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції" від 21 січня 2015 року за № 17 ліквідовано Державну реєстраційну службу та Державну виконавчу службу й покладено на Міністерство юстиції України завдання і функції з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.

На підставі вказаної постанови Міністерством юстиції України видано наказ від 30 січня 2015 року за № 115/5 "Деякі питання діяльності територіальних органів Міністерства юстиції України", за змістом якого, крім іншого, головні управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК, в областях, містах Києві та Севастополі перейменовані на головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК, в областях, містах Києві та Севастополі; затверджено типову структуру територіальних управлінь та зміни до деяких нормативно-правових актів (зокрема, до Положення про Головні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23 червня 2011 року за №1707/5 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 2011 року за № 759/19497 (далі - Положення), у т.ч. щодо завдань, функцій і повноважень).

Наказом же Міністерства юстиції України за № 139/5 від 02 лютого 2015 року затверджено перелік головних територіальних управлінь юстиції, до якого, в тому числі, увійшло Головне територіальне управління юстиції у Закарпатській області.

Таким чином, Головне управління юстиції у Закарпатській області перейменовано на Головне територіальне управління юстиції у Закарпатській області.

6 лютого 2015 року Міністром юстиції затверджено структуру та штатну чисельність Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області на 2015 рік, згідно якого пунктом 1.3 передбачено посаду - заступник начальника головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби - начальник Управління державної виконавчої служби.

27 травня 2015 року Міністерством юстиції України оголошено конкурс на заміщення вакантної посади заступника начальника Головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби - начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, про що зроблено публікацію на офіційному сайті Міністерства юстиції України, а також у газеті "Новини Закарпаття".

Одночасно суд зазначає, що позивач неодноразово зверталась до Міністерства юстиції України із письмовими заявами, зокрема, від 18.02.2015 року, 02.04.2014 року та 18.05.2015 року, якими надала згоду на переведення в порядку визначеному ч.2 ст. 40 КЗпП України.

На час виникнення спірних правовідносин, зокрема оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади заступника начальника Головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби - начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, який було оголошено наказом від 27 травня 2015 року, загальні засади діяльності та статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, визначалися Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон 3723).

Відповідно до положень частини 1 статті 15, статі 27 Закону 3723, прийняття на державну службу на посади третьої - сьомої категорій, передбачених статтею 25 цього Закону, здійснюється на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України.

Просування по службі державного службовця здійснюється шляхом зайняття більш високої посади на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України та Кабінетом Міністрів України, або шляхом присвоєння державному службовцю більш високого рангу.

Державний службовець має право брати участь у конкурсі на заміщення вакантної посади. Переважне право на просування по службі мають державні службовці, які досягли найкращих результатів у роботі, виявляють ініціативність, постійно підвищують свій професійний рівень та зараховані до кадрового резерву.

Виходячи зі змісту наведених норм, проведення конкурсу здійснюється у випадку прийняття на державну службу на певні посади, крім випадків, коли інше встановлено законами України, просування по службі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 169 затверджено Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців (далі - Порядок проведення конкурсу), згідно з яким конкурс на заміщення вакантної посади державного службовця повинен забезпечувати конституційне право рівного доступу до державної служби громадян України (пункт 2).

За правилами пункту 5 цього нормативного акту переведення на рівнозначну або нижчу посаду в одному державному органі, а також просування по службі державних службовців, які зараховані до кадрового резерву чи успішно пройшли стажування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, може здійснюватися без конкурсного відбору.

Як вже зазначалось вище, ОСОБА_1 з 18 листопада 2011 року обіймала посаду начальника управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Закарпатській області.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року № 17 "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції", наказу Міністерства юстиції України від 30 січня 2015 року № 115/5, ліквідовано Державну реєстраційну службу, Державну виконавчу службу з покладенням на Міністерство юстиції завдань і функцій, в тому числі, з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. У зв'язку з таким рішенням посаду, яку обіймала позивачка, було скорочено і в Головному територіальному управлінні юстиції у Закарпатській області введено посаду заступника начальника з питань державної виконавчої служби - начальника управління державної виконавчої служби.

Переведення державного службовця у разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації державного органу на рівнозначну або нижчу (за його згодою) посаду в державному органі, якому передаються повноваження та функції такого органу можливе без проведення конкурсу.

Оголошення конкурсу на зайняття посади заступника начальника Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області з питань виконавчої служби - начальника управління державної виконавчої служби впливає на права позивачки, тому що їй відмовлено у переведенні на цю посаду та запропоновано посаду старшого державного виконавця.

Відтак, суд дійшов висновку, що Міністерство юстиції України своїм рішенням про відмову ОСОБА_1 у переведенні на посаду заступника начальника Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області з питань державної виконавчої служби - начальника управління державної виконавчої служби, а за його наслідками і оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади - суперечить вимогам законодавства та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, протягом розгляду справи не надано до суду достатніх і беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та рішень, вимоги позову відповідають вимогам законодавства, що підтверджені належними та допустимими доказами та, за наведених обставин, позов слід задовольнити частково, визнавши протиправними дії Міністерства юстиції України щодо оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади заступника начальника Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області з питань виконавчої служби - начальника Управління державної виконавчої служби та слід скасувати наказ Міністерства юстиції України від 27 травня 2015 року № 1729/к "Про проведення конкурсу на заміщення посад заступників начальників головних територіальних управлінь юстиції" в частині оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади заступника начальника головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби - начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, відмовивши в задоволенні позову в іншій частині (оскільки вимога позову про скасування наказу стосується (крім позивачки ОСОБА_1В.) інших осіб, тобто, в іншій частині оскаржений наказ не порушує права, свободи чи інтереси позивачки та не тягне особисто для неї жодних правових наслідків).

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 71, 86, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та скасування наказу - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Міністерства юстиції України щодо оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади заступника начальника Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області з питань виконавчої служби - начальника Управління державної виконавчої служби.

3. Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 27 травня 2015 року № 1729/к "Про проведення конкурсу на заміщення посад заступників начальників головних територіальних управлінь юстиції" в частині оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади заступника начальника Головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби - начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області.

4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

5. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання її копії (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Судді ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4