Постанова від 06.11.2017 по справі 806/2690/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2017 року Житомир справа № 806/2690/17

категорія 2.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Шуляк Л.А., суддів: Попової О.Г., Романченка Є.Ю.,

секретар судового засідання Алексюк Т.В.,

за участю: позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними, зобов'язання надати достовірну, точну та повну інформацію,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України щодо надання неточної та неповної інформації на запит від 31.09.2017;

- зобов'язати Міністерство соціальної політики України надати позивачу достовірну, точну та повну інформацію, що запитувалась згідно запиту від 13.09.2017.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він звертався 13.09.2017 до відповідача із письмовим запитом про доступ до публічної інформації, у відповідь на який отримав відповідь оформлену листом №65/0/128-17 від 15.09.2017. Проте, на думку позивача, вказана відповідь є неточною та неповною, а дії відповідача щодо невиконання вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" є неправомірними.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідач подав до суду заперечення на адміністративний позов, в яких вказав, що просить справу розглядати без участі свого представника. В обґрунтування заперечень зазначив, ним надано вичерпну та достовірну інформацію на запит позивача від 13.09.2017, тому в задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.

Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 13 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Міністерства соціальної політики України із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати інформацію про таке:

- чи є обов'язковою необхідність отримання ліцензії на посередництво з працевлаштування за кордоном представництву, яке має намір займатись вказаною діяльністю, зокрема "Представництву ПХУП "Полметкон", СП.з.о.о., яке зареєстроване Міністерством економічного розвитку і торгівлі України 27.09.2013, реєстраційний номер ПІ-4934, за адресою: м.Кам'янець-Подільський, вул.Валіканова, 42, керівником якого є ОСОБА_2, сфера діяльності даної фірми (представництва) - торгівля металопродукцією;

- чи можна "Представництву ПХУП "Полметкон", СП.з.о.о., яке зареєстроване Міністерством економічного розвитку і торгівлі України 27.09.2013, реєстраційний номер ПІ-4934, за адресою: м.Кам'янець-Подільський, вул.Валіканова, 42, керівником якого є ОСОБА_2, сфера діяльності даної фірми (представництва) - торгівля металопродукцією, надавати послуги з працевлаштування за кордоном без ліцензії на посередництво з працевлаштування за кордоном, передбаченої ч.1 ст. 38 ЗУ Про зайнятість населення" та п.32 ст. 9 ЗУ "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".

За результатами розгляду вищезазначеного запиту на отримання публічної інформації Міністерство соціальної політики України надало відповідь від 15 вересня 2017 року №65/0/128-17 (а.с.6).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Однією з гарантій реалізації конституційних прав на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформації є законодавче закріплення права кожного на доступ до інформації, яке згідно зі статтею 5 Закону "Про доступ до публічної інформації" забезпечується систематичним та оперативним оприлюдненням інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на інформаційних стендах та будь-яким іншим способом, а також шляхом надання інформації на запити (рішення Конституційного Суду України від 20.01.2012 № 2-рп/2012). Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Згідно із ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, Що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та у рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Як передбачено п.6 ч.1 ст.14 цього Закону, розпорядники інформації зобов'язані: надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Міністерство соціальної політики України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики, зокрема у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423 "Про затвердження Положення про Міністерство соціальної політики України" частиною 4 пунктом 110 передбачено, що Міністерство соціальної політики України здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Мінсоцполітики, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління.

Як зазначалось раніше, позивач звернувся із запитом на отримання публічної інформації щодо провадження діяльності по посередництву у працевлаштуванні за кордоном "Представництвом ПХУП "Полметкон".

Підпунктом 20 частиною 1 статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" передбачено, що посередництво у працевлаштуванні за кордоном - це вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 № 609 "Про затвердження органів ліцензування та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету України" та від 17.06.2015 № 423 "Про затвердження Положення про Міністерство соціальної політики України" функція ліцензування діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном здійснюється Міністерством соціальної політики України.

Отже, у даному випадку запитувана інформація стосується діяльності конкретного підприємства з посередництва у працевлаштуванні за кордоном та наявності відповідної ліцензії, а розпорядником вказаної інформації є Міністерство соціальної політики.

Проте, з відповіді Міністерства соціальної політики України № 65/0/128-17 від 15.09.2017 вбачається, що відповідачем не надано відповіді на запитувані питання щодо конкретної юридичної особи (в тому числі не вказано щодо наявності чи відсутності ліцензії), а лише зроблено посилання на норми Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" щодо порядку отримання ліцензії.

Таким чином, аналізуючи встановлені судом обставини та наведені вище правові норми, суд приходить висновку, що Міністерством соціальної політики надано неточну та неповну відповідь на порушені у запиті питання, а тому дії відповідача в цій частині є протиправними.

Відповідно до пункту 2 статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом: надання інформації за запитами на інформацію.

З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що позовна вимога про зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 точну та повну інформацію на запит від 13.09.2017 підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України ,

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України щодо надання неточної та неповної інформації на запит від 13.09.2017.

Зобов'язати Міністерство соціальної політики України надати ОСОБА_1 точну та повну інформацію на запит від 13.09.2017.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Л.А.Шуляк

Суддя О.Г. Попова

Суддя Є.Ю. Романченко

Повний текст постанови виготовлено: 08 листопада 2017 р.