Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
09 листопада 2017 року Справа № 805/3953/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Логойда Т.В., перевіривши виконання вимог законодавства при подачі позовної заяви ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної шкоди,
В позовній заяві ставиться питання про стягнення матеріальної шкоди.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач як суб'єкт владних повноважень - колишній військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_1 , а натепер начальник Управління територіальної оборони оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » м. Одеса, винен в незаконному звільненні працівника, а тому має повністю відшкодувати матеріальну шкоду, заподіяну у зв'язку з оплатою за період його вимушеного прогулу.
Як на правову підставу посилається на п. 15 розд. ІІІ Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, що затверджено постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР, відповідно до якого командири (начальники) військових частин, винні в незаконному звільненні чи переведенні робітника або службовця на іншу роботу, повністю відшкодовують матеріальну шкоду, заподіяну у зв'язку з оплатою за період вимушеного прогулу чи за період виконання ними нижчеоплачуваної роботи.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Оскільки в позовній заяві не міститься вимог про вирішення публічно-правового спору, а лише заявлена вимога про відшкодування шкоди, тому заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Отже, вирішення спору не належить до юрисдикції адміністративних судів, яка встановлена ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, а підлягає розгляду місцевим загальним судом в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної шкоди.
Роз'яснити позивачеві, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання особою копії ухвали.
Суддя Логойда Т. В.