Постанова від 08.11.2017 по справі 803/1379/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2017 року Справа № 803/1379/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплолюкс» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,

ВСТАНОВИВ:

Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплолюкс» (далі - ТзОВ «Теплолюкс», відповідач) про надання дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 74645,97 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплачує належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни. Так, постановою Волинського окружного адміністративного суду від 21.09.2015 року у справі № 803/3270/15 стягнуто з рахунків ТзОВ «Теплолюкс» у банках, що обслуговують такого платника податків, на користь Державного бюджету України кошти у розмірі податкового боргу в сумі 56581,49 грн., на виконання якої позивачем в установи банків, де знаходяться розрахункові рахунки відповідача, були направлені інкасові доручення, однак усі вони повернуті контролюючому органу без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках відповідача. Вказана обставина не дає можливості для погашення податкового боргу за рахунок коштів платника, що знаходяться на рахунках у банках. Станом на 14.08.2017 року податковий борг відповідача по податку на додану вартість становить 74645,97 грн. У зв'язку з неможливістю стягнути суму податкового боргу з банківських рахунків позивач просить надати дозвіл на погашення суми податкового боргу в розмірі 74645,97 грн. за рахунок майна ТзОВ «Теплолюкс», що перебуває у податковій заставі.

У судове засідання представник позивача не прибув, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав.

Відповідач у судове засідання свого представника не направив, заяви про розгляд справи за його відсутності та заперечень проти позову не подав, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.

Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оскільки в судове засідання особи, які беруть участь у справі, не прибули, хоча сторони належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, при цьому, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, а дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому судовий розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ «Теплолюкс» 21.12.2001 року зареєстроване як юридична особа, має відкриті рахунки в банківських установах, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, довідкою про наявність боргу.

Як слідує з матеріалів справи, постановою Волинського окружного адміністративного суду від 21.09.2015 року у справі № 803/3270/15, яка набрала законної сили 14.11.2015 року, стягнуто з рахунків ТзОВ «Теплолюкс» у банках, що обслуговують такого платника податків, на користь Державного бюджету України кошти у розмірі податкового боргу в сумі 56581,49 грн.

Судом також встановлено, що сума податкового боргу по податку на додану вартість збільшилась в результаті самостійного нарахування платником податків грошових зобов'язань згідно податкових декларацій з податку на додану вартість від 18.08.2015 року № НОМЕР_1 у розмірі 1039,00 грн., від 15.09.2015 року № НОМЕР_2 у розмірі 1024,00 грн., від 12.10.2015 року № НОМЕР_3 у розмірі 930,00 грн., від 17.11.2015 року № НОМЕР_4 у розмірі 994,00 грн., від 14.12.2015 року № НОМЕР_5 у розмірі 527,00 грн., від 12.01.2016 року № НОМЕР_6 у розмірі 4888,00 грн., від 17.02.2016 року № НОМЕР_7 у розмірі 594,00 грн., від 10.03.2016 року № НОМЕР_8 у розмірі 3112,00 грн., від 18.04.2016 року № НОМЕР_9 у розмірі 588,00 грн., від 18.05.2016 року № НОМЕР_10 у розмірі 623,00 грн., від 17.06.2016 року № НОМЕР_11 у розмірі 685,00 грн., від 15.07.2016 року № НОМЕР_12 у розмірі 684,00 грн., від 17.08.2016 року № НОМЕР_13 у розмірі 669,00 грн., від 16.09.2016 року № НОМЕР_14 у розмірі 4719,00 грн., від 20.10.2016 року № НОМЕР_15 у розмірі 1014,00 грн., від 18.11.2016 року № НОМЕР_16 у розмірі 2174,00 грн., від 15.12.2016 року № НОМЕР_17 у розмірі 597,00 грн., від 16.01.2017 року № НОМЕР_18 у розмірі 187,00 грн., від 17.02.2017 року № НОМЕР_19 у розмірі 594,00 грн., від 14.03.2017 року № НОМЕР_20 у розмірі 1420,00 грн., від 19.04.2017 року № НОМЕР_21 у розмірі 2433,00 грн., а також уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 26.06.2016 року № НОМЕР_22 у розмірі 836,00 грн. та штрафу у розмірі 25,00 грн. Також контролюючим органом були визначені відповідачу грошові зобов'язання згідно податкових повідомлень-рішень від 13.11.2015 року № НОМЕР_23 у розмірі 903,89 грн., від 15.03.2016 року № НОМЕР_24 у розмірі 1204,56 грн., від 11.07.2016 року № НОМЕР_25 у розмірі 1349,80 грн., від 01.11.2016 року № НОМЕР_26 у розмірі 682,36 грн., від 22.06.2017 року № НОМЕР_27 у розмірі 1472,59 грн., від 04.07.2017 року № НОМЕР_28 у розмірі 583,64 грн. З врахуванням пені, нарахованої відповідачу згідно ст. 129 ПК України, у розмірі 19546,30 грн. та часткових оплат останнім боргу в загальному розмірі 38034,66 грн. заборгованість ТзОВ «Теплолюкс» по податку на додану вартість становить 74645,97 грн.

Таким чином, станом на 14.08.2017 року за відповідачем рахується податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 74645,97 грн., що підтверджується довідкою про наявність боргу по платежах до бюджету, розрахунком сум податкового боргу, зворотнім боком облікової картки платника податку на додану вартість.

З метою погашення податкового боргу позивачем було надіслано ТзОВ «Теплолюкс» податкову вимогу від 11.03.2009 року № 2/81, а також були виставлені інкасові доручення: № 10 від 19.07.2017 року (ПАТ «Кредобанк»); № 7 від 19.07.2017 року (ПАТ «Кредобанк»); № 8 від 19.07.2017 року (ПАТ «Кредобанк»); № 9 від 18.07.2017 року (ПАТ «УкрСиббанк»). Зазначені інкасові доручення повернуто без виконання, зокрема, з підстав «на рахунку платника відсутні кошти» та «наявність на виконанні іншої постанови про арешт коштів».

13.03.2017 року перший заступник начальника Головного управління ДФС у Волинській області прийняв рішення про опис у податкову заставу майна, що перебуває у власності відповідача, податковий керуючий згідно з актом опису майна від 04.07.2017 року № 6 провів опис майна на загальну суму 20936,81 грн., а податкову заставу було зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, що підтверджується витягом від 05.07.2017 року № 52746618.

Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом; податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 87.1 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Пунктом 88.1 статті 88 ПК України передбачено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Згідно з пунктами 89.1, 89.2, 89.3, 89.5 статті 89 ПК України право податкової застави виникає: у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу. З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. У разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.

Відповідно до пунктів 95.1 - 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Враховуючи те, що за відповідачем рахується податковий борг, щодо наявності та розміру якого відповідачем не подано до суду письмових заперечень, вжиті контролюючим органом заходи (в т. ч. шляхом стягнення коштів з банківських рахунків) не призвели до його погашення, тому позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом прийняття постанови про надання дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 74645,97 грн. за рахунок майна ТзОВ «Теплолюкс», що перебуває у податковій заставі.

Керуючись статтями 128, 160, 163 КАС України та на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Надати Луцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Волинській області дозвіл на погашення податкового боргу у розмірі 74645,97 грн. (сімдесят чотири тисячі шістсот сорок п'ять грн. 97 коп.) за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплолюкс» (43006, Волинська область, місто Луцьк, провулок Комунальний, будинок 4, ідентифікаційний код 31824361), що перебуває у податковій заставі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

ОСОБА_1 Андрусенко