Постанова від 09.11.2017 по справі 758/13089/17

Справа № 758/13089/17

Категорія 83

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2017 року cуддя Подільський районний суд міста Києва Васильченко О. В. , суддя Подільського районного суду міста Києва Васильченко О.В., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві про визнання протиправним припинення виплати пенсії, зобов'язання поновити виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві про визнання протиправним припинення виплати пенсії, зобов'язання поновити виплату пенсії з 1 березня 2017 року, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що з липня 2007 року набула право на отримання пенсії за віком.

Вказує, що перебувала на обліку в УПФ Будьоннівського району міста Донецька, оскільки до жовтня 2014 року проживала в м.Донецьк.

Зазначає, що в жовтні 2014 року переїхала в м. Київ та почала проживати в належній її чоловіку квартирі по Хрещатик в м.Києві, а 10 листопада 2014 року стала на облік як внутрішньо переміщена особа.

Також вказує, що з 1 листопада 2014 року УПФ України в Печерському районі м. Києва їй призначено пенсію за віком як внутрішньо переміщеній особі .

У зв'язку з набуттям права власності на квартиру її чоловіка, знялася з реєстрації в м. Донецьку та зареєструвалася в квартирі в м.Києві, а тому з 31 травня 2016 року була знята з обліку як внутрішньо переміщена особа.

Зазначає, що відразу звернулася до відповідача із заявою про внесення змін до її пенсійної справи, в якій повідомила про зняття її з обліку як внутрішньо переміщеної особи.

Вказує, що з червня 2016 року почала отримувати пенсію на загальних підставах, однак її виплату було припинено з березня 2017 року.

Посилаючись на те, що припинення виплати пенсії здійснена незаконно, звернулася до суду з даним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у невиплаті їй пенсії, а також зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в місті Києві поновити виплату їй пенсії за віком з березня 2017 року.

Ухвалою від 17.10.2017 у даній справі було відкрите скорочене провадження.

03.11.2017 до суду надійшли письмові заперечення на позовні вимоги, в яких відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що на даний час відповідач не має правових підстав для виплати пенсії ОСОБА_2, оскільки така не має статусу внутрішньо переміщеної особи. В той же час, за відсутності оригіналу пенсійної справи, яка знаходиться на тимчасово окупованій території та не може бути витребувана в м.Київ, єдиною підставою для виплати пенсії позивачці є наявність у ОСОБА_2 статусу внутрішньо переміщеної особи, або ж подача нею довідки про відмову у взятті її на облік як внутрішньо переміщену особу.

Дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку про достатність повідомлених позивачем та відповідачем обставин справи для прийняття законного та обґрунтованого рішення.

З матеріалів справи вбачається, що згідно даних паспорта ВК 673122, виданого Будьоннівським РВ ДМУ ГУ МВС України в Донецькій області 24.12.2009, ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 до 29.05.2016.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706 внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно з п. 2 ст. 1 Закону адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Частиною другою статті 4 цього Закону передбачено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначених частиною першою статті 1 цього Закону.

Відповідно до зазначеного, 24.11.2014 Управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_2 було видано довідку від №3006001831 про взяття її на облік як внутрішньо переміщену особу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».

Встановлено, що з 13.10.2014 ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФ України в Печерському районі м. Києва та з 01.11.2014 на підставі довідки від 24.11.2014 №3006001831 їй розпочато нарахування та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як внутрішньо переміщеній особі.

29.05.2016 ОСОБА_2 було знято з реєстрації в м. Донецьку та зареєстровано місце її проживання в м. Києві.

31.05.2016 довідку від 24.11.2014 №3006001831 внутрішньо переміщеної особи анульовано, а ОСОБА_2 знято з відповідного обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеної особи, 16.12.2016 Центральне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в місті Києві підготувало позивачці листа з пропозицією надати до Управління довідку про взяття її на облік як внутрішньо переміщену особу, або ж надати письмову відмову Управлінні праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації взяти її на такий облік.

Ненадання ОСОБА_2 довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи чи письмової відмови взяти на такий облік стало підставою для припинення з 1 березня 2017 року виплати пенсії ОСОБА_2

З таким припиненням виплати пенсії не погодилась ОСОБА_2, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Порядок оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено Порядком

подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 , зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846.

Даний Порядок передбачає ведення пенсійної справи заявника за його заявою про призначення пенсії.

При цьому, п. 4.12 даної Постанови передбачає, що при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п'яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

Іншої норми, яка б якимось іншим чином деталізувала чи розширювала порядок передачі пенсійної справи з одного органу до іншого, не має.

Зважаючи на те, що територія міста Донецьк станом на день призначення пенсії ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеній особі і на час розгляду даної справи у суді, не підконтрольна органам державної влади України, витребувати пенсійну справу ОСОБА_2 не виявляється можливим.

На такий випадок, Постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» № 637, було передбачено виплату пенсій без одержання пенсійної справи, раніше заведеної відповідними органами на непідконтрольних територіях, внутрішньо переміщеним особам за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується відповідною довідкою.

Іншого порядку для таких випадків призначення (перерахунку, виплати) пенсії уповноваженими органами погоджено не було.

Таким чином, на випадок, коли пенсійна справа була заведена органами пенсійного фонду України, які на даний час знаходяться на тимчасово окупованій території, що унеможливлює їх витребування іншими органами пенсійної системи, виплата пенсії особі, яка досягла пенсійного віку, можлива лише у тому разі, якщо така особа має статус внутрішньо переміщеної особи.

На момент припинення виплати ОСОБА_2 пенсії, не діяв жоден інший нормативно-правовий акт, який би по-іншому регулював питання виплати пенсії особі, чия пенсійна справа заведена в м.Донецьку, а відтак, відсутні підстави для висновку про неправомірність дій відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачці.

В той же час, з листа від 26.04.2017, що направлявся відповідачем ОСОБА_2 з метою врегулювання питання про поновлення виплати їй пенсії, вбачається, що відповідач не заперечує проти поновлення виплати пенсії позивачці, однак просить надати до Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві письмову відмову відповідного структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у взятті на облік внутрішньо переміщеної особи.

Зважаючи на те, що виплата пенсії особам, місце проживання (реєстрації) яких є підконтрольна українській владі територія, в той час, як пенсійні справи таких осіб знаходяться в окремих районах Луганської та Донецької областей, до періоду, коли буде можливо запросити пенсійні справи, пов'язана відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 зі статусом внутрішньо переміщеної особи, без надання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, або письмової відмови у цьому, поновлення виплати пенсії неможливе.

Зважаючи на необґрунтованість позовних вимоги ОСОБА_2, їй необхідно відмовити у задоволенні позовних вимог, заявлених до відповідача щодо неправомірності його дій та зобов'язання поновити виплату пенсії за період з 04.04.2017. При цьому, позовні вимоги, що стосуються періоду до 4 квітня 2017, в порядку ст.ст. 99,100 КАС України необхідно залишити без розгляду.

На підставі Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, керуючись ст.ст. 9, 11, 159, 160, 162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві, що стосуються періоду з 4 квітня 2017 року, про визнання протиправним припинення виплати пенсії, зобов'язання поновити виплату пенсії, - відмовити.

Позовні вимоги ОСОБА_2, що стосуються періоду до 4 квітня 2017 року - залишити без розгляду.

Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі розгляду справи за відсутності сторін - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О. В. Васильченко