Справа № 761/34440/17
Провадження № 2-а/761/757/2017
09 листопада 2017 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Рибак М.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №49215/09 від 01.09.2017 року, яким ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії з 01 червня 2017 року без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розмірів посадових окладів керівним працівникам і спеціалістам управлінь, відділів виконавчих органів районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року №353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України», з розрахунку 90% суми заробітної плати на посаді заступника начальника Фінансового управління Новозаводської районної ради в м. Чернігові - начальника бюджетного відділу з 01.06.2017 року, включивши як складові заробітної плати, а саме: посадовий оклад 5000,00 грн., надбавка за ранг (10 ранг) - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 1524,00 грн., надбавка за високі досягнення у праці (50%) - 3302,00 грн., премія - (10% від посадового окладу) - 500,00 грн., матеріальна допомога на оздоровлення в розрахунку на 1 календарний місяць (1/12 частина) складає 732,20 грн., матеріальна допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розрахунку на 1 календарний місяць (1/12 частина) складає 732,20 грн. на підставі довідки Р-53 від 24 липня 2017 року, виданій Фінансовим управлінням Новозаводської районної ради в м. Чернігові про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та виплатити різницю в розмірі пенсії починаючи з 01.06.2017 року.
Свої вимоги обґрунтувала тим, що Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві безпідставно відмовило їй у перерахунку та виплаті пенсії державного службовця.
Вважає такі дії протиправними, у зв'язку з чим просила позов задовольнити.
Із заперечень представника Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві вбачається, що проти задоволення позову він заперечує посилаючись на те, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII, яка була чинна до 01.01.2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно підпункту 1) пункту 2 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року вказано, що Закон України «Пор державну службу» від 16.12.1993 року втратив чинність, крім ст. 37, що застосується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу ХІ Закону, норма якої діє тільки при призначенні пенсії. Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-V-III та постановою Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року не передбачено умови та порядок перерахунку пенсії державним службовцям.
З урахуванням викладеного просив відмовити у задоволенні позову.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суддя приходить до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.
У зв'язку із черговим зростанням заробітної плати та розмірів посадових окладів керівних працівників і спеціалістів управлінь, відділів виконавчих органів районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року №353 змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про порядок упорядкування структури та умов оплати праці апарату органів виконав влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» позивач звернулася до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 01.09.2017 року №49215/09 Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 із постанови Кабінету Міністрів України від 314.05.2000 №865 виключено пункт 4, яким було передбачено порядок проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям. Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-19 не передбачено проведення перерахунку пенсії, отже, провести перерахунок пенсії по заробітній платі немає законних підстав, в зв'язку з чим позивачу відмовлено в даному виді перерахунку пенсії.
З копії довідки від 24.07.2017 року за №Р-53, що видана Фінансовим управлінням Новозаводської районної у м. Чернігові ради для перерахунку пенсії вбачається, що ОСОБА_1 при виході на пенсію мала 10 ранг та надбавку за вислугу років за стаж служби в органах місцевого самоврядування - 30%, тому, у червні 2017 року заробітна плата за відповідною посадою, з урахуванням надбавок становила б: посадовий оклад - 5000,00 грн.; надбавка за 10 ранг - 80,00 грн.; надбавка за вислугу років (30%) - 1524,00 грн.; надбавка за високі досягнення у праці (50%) - 3302,00 грн.; премія (10% від посадового окладу) - 500,00. Окрім цього, на 2017 рік заплановано матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за вищезазначеною посадою та виплачено у лютому 2017 року у розмірі 8786,40 грн. кожна, що з розрахунку на один календарний місяць (1/12 частина) складає 732,20 грн. та 732,20 грн. відповідно.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Отже, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Правова позиція по даному питанню висловлена Вищим адміністративним судом України в «Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам» (Юридичний вісник України, 06.2008, № 23), а також в Постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 та в Постанові Верховного Суду України від 28.05.2013 року в справі № 21-97а13.
Таким чином, оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 року №353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» були збільшені посадові оклади керівних працівників і спеціалістів управлінь, відділів виконавчих органів районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад, то вказана обставина є підставою для проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача.
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 9, 11,159, 160, 162 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №49215/09 від 01.09.2017 року, якими ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії з 01 червня 2017 року без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розмірів посадових окладів керівним працівникам і спеціалістам управлінь, відділів виконавчих органів районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року №353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України», з розрахунку 90% суми заробітної плати на посаді заступника начальника Фінансового управління Новозаводської районної ради в м. Чернігові - начальника бюджетного відділу з 01.06.2017 року на підставі довідки Р-53 від 24 липня 2017 року, виданій Фінансовим управлінням Новозаводської районної ради в м. Чернігові про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та виплатити різницю в розмірі пенсії починаючи з 01.06.2017 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640,00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.А. РИБАК