ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/19961/17
провадження № 2-о/753/559/17
"31" жовтня 2017 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Цимбал І.К.
за участю секретаря Кисіль Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа: Дарницький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві, про встановлення факту смерті, -
Заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті своєї матері ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Луганськ. Посилалася на те, що свідоцтво необхідно для державної реєстрації смерті, проте в зв'язку з тим, що державні органи на території України не визнають документів наданих державними органами на території не підконтрольній Україні, отримала відмову. Проте факт смерті може бути встановлений в судовому порядку, що й стало підставою звернення до суду з даною заявою.
В судове засідання заявник не з'явилася, до початку розгляду справи надала заяву про розгляд справи в її відсутність, де заяву підтримала та просила її задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився повідомлений належним чином, до початку розгляду справи надав заяву про розгляд справи в його відсутність.
Дослідивши матеріали справи суд вважає встановленими наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Згідно ч. 3 ст. 235 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 є донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження /а.с. 3/.
Як вбачається з копії довідки про причину смерті №466, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3, причина смерті - хронічна серцева недостатність /а.с.5/.
Згідно п. п. 1,2,3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. № 2398-УІ державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно ст. 4 цього Закону органами державної реєстрації актів цивільного стану є : центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Згідно ст. 17 Закону підставою для про ведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи у певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно п. 13 постанови пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.2005 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
Відповідно до ст. ст. 59, 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
За змістом ч. 2 ст. 259 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
На сьогодні факт смерті ОСОБА_3 не зареєстровано в органах РАЦСу України, що є підставою для винесення рішення про встановлення факту смерті особи в певний час.
Зважаючи на вищевикладені обставини, суд вважає встановленим факт що, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Луганськ на підставі доказів, що достовірно свідчать про її смерть.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 27, 60, 88, 212-215, 226, 235, 256, 258, 259 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_2, заінтересована особа: Дарницький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві, про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Луганськ.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: