ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/17833/17
провадження № 2-а/753/647/17
"11" жовтня 2017 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Кириченко Н.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку розміру її пенсії державного службовця та зобов'язати відповідача здійснити з 01.09.2011 року перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16.12.1993 № 3723-XII) у розмірі 90 відсотків від заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідках від 29.08.2011 № 16-31/944 та від 11.09.2017 № 17.1-703, що знаходяться в її пенсійній справі, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, премії (в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат).
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 29 серпня 2011 року згідно Закону України "Про державну службу" (в редакції від 16.12.1993 № 3723-XII), Дарницьким районним управлінням пенсійного фонду України в м. Києва їй призначена пенсія державного службовця в розмірі 90% від суми заробітної плати. На теперішній час вона перебуває на обліку та отримує пенсію в Лівобережному об'єднаному Пенсійному фонді України в м. Києві.
12.09.2017 року вона звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, зазначеної у довідках від 29.08.2011 № 16-31/944 та від 11.09.2017 № 17.1-703, що знаходяться в її пенсійній справі.
Листом від 18.09.2017р. № 2337/14 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що відсутні правові підстави та здійснення перерахунку пенсій державним службовцям згідно Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) від 10.12.2015 № 889-VIII, не передбачено, у тому числі у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Позивач вважає, що вказана відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії є незаконною, безпідставною та необґрунтованою.
Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 01.09.2011 року по 27.03.2017 року включно залишені без розгляду.
Представник відповідача по справі надав суду свої письмові пояснення щодо адміністративного позову, в якому заперечує проти задоволення позову.
Вивчивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суддя приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Позивачу з 29 серпня 2011 року згідно Закону України "Про державну службу" (в редакції від 16.12.1993 № 3723-XII), Дарницьким районним управлінням пенсійного фонду України в м. Києва призначена пенсія державного службовця в розмірі 90% від суми заробітної плати. На теперішній час вона перебуває на обліку та отримує пенсію в Лівобережному об'єднаному Пенсійному фонді України в м. Києві.
12.09.2017 року вона звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, зазначеної у довідках від 29.08.2011 № 16-31/944 та від 11.09.2017 № 17.1-703, що знаходяться в її пенсійній справі.
Листом від 18.09.2017р. № 2337/14 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що відсутні правові підстави та здійснення перерахунку пенсій державним службовцям згідно Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) від 10.12.2015 № 889-VIII, не передбачено, у тому числі у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Згідно із ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Відповідно до ст. 37 вказаного Закону (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно із ст. 37-1 вказаного Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції від 25 березня 2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою КМ України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови КМ України від 31 травня 2000 року №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, постановою «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (12.09.2017) не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч ст. 371 Закону України «Про державну службу» також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, суддя приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Підпунктом 3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» установлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У зв'язку з цим, суддя вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям, що зазначено в довідках виданих ОСОБА_2 від 29.08.2011 № 16-31/944 та від 11.09.2017 № 17.1-703, що знаходяться в її пенсійній справі є протиправними.
Окрім того, відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, суддя вважає неправомірними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку розміру її пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати, та необхідності зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 28.03.2017 року на підставі довідок від 29.08.2011 № 16-31/944 та від 11.09.2017 № 17.1-703, що знаходяться в її пенсійній справі.
Керуючись ст.ст.183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 254 КАС України, суддя,
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»».
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 28.03.2017 року перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»» у розмірі 90 відсотків від заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідках від 29.08.2011 № 16-31/944 та від 11.09.2017 № 17.1-703, що знаходяться в її пенсійній справі, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, премії (в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат).
Стягнути з Державного казначейства України на користь держави судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя: