Постанова від 28.09.2017 по справі 753/16503/17

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/16503/17

провадження № 2-а/753/607/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" вересня 2017 р. суддя Дарницького районного суд м. Києва Кириченко Н.О. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_3 до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві призначити йому пенсію із застосуванням середньої заробітної плати по народному господарству України за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії починаючи з 30 червня 2017 року.

В обгрунтування позову посилається на те, що при призначенні йому пенсії за віком на підставі його заяви від 30.06.2017 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем безпідставно було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007рік в сумі 1197,91 грн., а не показник середньої заробітної плати за 2016 рр., оскільки до 30.06.2017 року він отримував пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому призначення йому пенсії з 30.06.2017 р. та посилання відповідачем на ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є незаконним, оскільки в даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного закону.

25.09.2017 р. Лівобережнеоб'єднане УПФ України в м. Києві надало заперечення, в яких зазначило, що з 02.04.1994 року позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Використовуючи своє право на вибір пенсії, позивач 12.05.2017 року перейшов на інший вид пенсії - пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 30.06.2017 року він знову звернувся з заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014 - 2016р.р. Однак листом від 04.07.2017 року № 10270/14/17/Г-954 позивачу надано роз'яснення , що позивач мав право на два види державної пенсії: пенсію за вислугу років та пенсію за віком, чим він і скористався 12.05.2017 року. Таким чином, пенсія за віком призначена та виплачується позивачу згідно чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач з 02.04.1994р. перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва та отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

12.05.2017 року позивач перейшов на інший вид пенсії - пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".

30.06.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про розрахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати по народному господарству України за 2014-2016 роки. Однак йому було відмовлено посилаючись на те, що ним отримується пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на підставі якої розмір пенсії розраховано із заробітної плати за період з 01.07.2000р. по 30.09.2016р. та із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007р., тобто 1197,91грн. Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, пенсія у зв'язку із втратою годувальника. На підставі приписів ст. 10 цього Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при обчисленні розміру пенсії за віком Управління застосувало показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховуються для розрахунку пенсії за 2007 рік у розмірі 1197,91 гривень за рік, що передував призначенню пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В той же час, в даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший, оскільки вище зазначені Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначають різні підходи (формули) обчислення розміру пенсії, зокрема, обчислення пенсії за вислугу років взагалі не передбачає застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, а обчислюється в процентному співвідношенні відповідних сум грошового забезпечення.

За таких обставин дії відповідача в частині застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України в сумі 1197,91 гривень за 2007 рік при призначенні пенсії за віком є неправомірними, оскільки позивачу фактично було призначено пенсію за іншим законом, а не здійснено переведення з одного виду пенсії на інший в рамках одного закону.

Вказану позицію щодо застосування ч. 3 ст. 45 Закону України № 1058-ІУ висловив Верховний суд України у справах № 21-612а14 та № 21-550а14.

Таким чином, вимоги позивача щодо зобов'язання обчислювати пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"із застосуванням показника середньої заробітної плати по народному господарству України за 2014-2016 роки підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 46 Конституції України, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 9, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 158-163, 167 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по народному господарству України за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 30.06.2017 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя