ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
06 листопада 2017 року Справа № 12/538б
За заявою кредиторів
Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська, м. Луганськ
Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська, м. Луганськ
до боржника - Акціонерного товариства закритого типу "Луганськміськбуд", м. Луганськ
про банкрутство
Суддя Палей О.С.
Без виклику представників сторін.
Обставини справи: банкрутство, ліквідаційна процедура; розгляд клопотання від 13.09.2017 Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області, за яким ОДПІ просить суд замінити кредитора по справі №12/538б про банкрутство Акціонерного товариства закритого типу "Луганськміськбуд", а саме: Ленінської ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області та ДПІ у Артемівському районі м. Луганська ГУ Міндоходів у Луганській області на Луганську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Луганській області.
Розглянувши матеріали справи та додатково надані, суд
встановив:
31.10.2007 за заявою ініціюючих кредиторів - УПФУ в Кам'янобрідському районі м. Луганська та УПФУ в Ленінському районі м. Луганська судом порушено справу про банкрутство боржника - Акціонерного товариства закритого типу "Луганськміськбуд", м. Луганськ.
Ухвалою суду від 29.11.2007 введено процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Бугулян О.А.
Ухвалою суду від 05.05.2008 затверджено реєстр вимог кредиторів по даній справі у складі вимог наступних кредиторів:
- ініціюючого кредитора - УПФУ в Кам'янобрідському районі м. Луганська в сумі 112120,15 грн., в тому числі 11231,91 грн. пені;
- ініціюючого кредитора - УПФУ в Ленінському районі м. Луганська в сумі 156442,72 грн., в т.ч. 34391,88 грн. пені;
- ЗАТ "Луганьміськбуд" м. Луганськ, в сумі 31959,01 грн.;
- Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в сумі 138,96 грн.;
- Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області в сумі 3344,83 грн.;
- ОСОБА_2, м. Луганськ, в сумі 8214,95 грн.;
- Луганського міського центру зайнятості в сумі 24439,64 грн., в т.ч. 8891,02 грн. пені;
- ВАТ "Луганськобленерго", м. Луганськ, в сумі 13513,10 грн.;
- Виконавчого комітету Луганської міської ради, в сумі 21165,18 грн.;
- ДПІ в Артемівському районі м. Луганська, в сумі 14029 грн., в т.ч. 339 грн. пені;
- ЗАТ "Трест "Луганськміськбуд", м. Луганськ, в сумі 6018670,39 грн.
Постановою господарського суду Луганської області від 11.09.2008 № 12/538б суд визнав боржника - Акціонерне товариство закритого типу "Луганськміськбуд", м. Луганськ, вул. Фабрична, 1, ід. код 01240568, банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, тобто до 11.09.2009, та призначив ліквідатором арбітражного керуючого Бугулян О.А.
Ухвалою від 23.03.2009 суд звільнив арбітражного керуючого Бугулян О.А. від виконання обов'язків ліквідатора АТЗТ "Луганськміськбуд", ліквідатором банкрута призначив арбітражного керуючого Кулагіна О.О., ліцензія серії АВ №347218 від 27.09.2007, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1.
У ході проведення ліквідаційної процедури суд неодноразово продовжував термін ліквідаційної процедури у справі та повноважень ліквідатора.
Згідно довідки №242 від 28.04.2015 справа №12/538б про банкрутство АТЗТ "Луганськміськбуд" вважається втраченою, що зафіксовано Актом експертної комісії господарського суду Луганської області №1 від 03.04.2015 "Про нестачу архівних справ (документів)" внаслідок настання обставин непереборної сили - проведенням антитерористичної операції (Указ Президента України від 14.04.2014 №405/2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України").
Господарським судом Харківської області передано довідку від 03.04.2015 про автоматичний розподіл справ між суддями справи №12/538б про банкрутство Акціонерного товариства закритого типу "Луганськміськбуд", м. Луганськ.
За ухвалою від 04.11.2015 суд частково відновив втрачені матеріали справи №12/538б про банкрутство Акціонерного товариства закритого типу "Луганськміськбуд", м. Луганськ.
За ухвалою від 04.11.2015 судом здійснено заміну кредитора, ВВДФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Первомайськ Луганської області, його правонаступником Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Попаснянському районі Луганської області.
02.10.2017 на адресу суду надійшло клопотання від 13.09.2017 Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області, за яким ОДПІ просить суд замінити кредитора по справі №12/538б про банкрутство Акціонерного товариства закритого типу "Луганськміськбуд", а саме: Ленінської ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області та ДПІ у Артемівському районі м. Луганська ГУ Міндоходів у Луганській області на Луганську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Луганській області.
В обґрунтування поданого клопотання заявник посилається на наступне.
З метою реалізації вимог Законів України від 20.12.2016 №1791-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" та від 21.12.2016 №1797-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" щодо повноважень контролюючих органів, був прийнятий Наказ ДФС України №202 від 27.03.2017.
Наказом ДФС України №202 від 27.03.2017 було затверджено Положення про Луганську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Луганській області (далі - Луганська ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області).
Пункт 1 Положення визначає, що Луганська ОДПІ є правонаступником усіх прав та обов'язків ряду Державних податкових інспекцій, в тому числі Ленінської об'єднаної державної податкової інспекції у м. Луганську Головного управління ДФС у Луганській області та ДПІ у Артемівському районі м. Луганська ГУ ДФС у Луганській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-ІV .ридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Тому, належним кредитором є Луганська ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області.
В обґрунтування поданого клопотання заявником надано суду:
- копію постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №311 "Про утворення територіальних органів Державної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України";
- копію наказу Міністерства доходів і зборів України від 09.07.2015 за №76;
- копію Наказу Державної фіскальної служби України від 16.02.2016 за №135;
- копію Наказу ДФС України №202 від 27.03.2017;
- копію Положення про Луганську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Луганській області;
- копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
30.10.2017 на адресу суду надійшли письмові пояснення від 26.10.2017, за якими Луганська ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області повідомила суду наступне.
На виконання зазначеної ухвали повідомляємо, що на теперішній час, Луганська ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області має можливість надати лише копію заяви від 12.03.2008 року №8692/10, згідно якої Ленінська МДПІ просила суд визнати вимоги до боржника у розмірі 109816,89 грн. та включити їх до реєстру вимог кредиторів.
Відносно надання ухвали про визнання кредиторських вимог ОДПІ повідомила, що на теперішній час надати копію чи оригінал такої не вбачається можливим.
Адміністративна будівля, в якій здійснювала свою діяльність Ленінська ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів на теперішній час перебуває на території (місто Луганськ), на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свою діяльність.
Місто Луганськ віднесено до «Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085.
Наявність вказаного переліку обумовлена проведенням антитерористичної операції, яка була розпочата 14 квітня 2014 року. Станом на теперішній час антитерористична операція триває.
Ухвала суду, якою могли бути визнані кредиторські вимоги Ленінської ОДПІ на теперішній час не може бути надана саме через відсутність контролю над адміністративною будівлею, в якій зберігаються документи минулих років.
До відновлення контролю над адміністративною будівлею неможливо остаточно стверджувати про повну втрату належних доказів визнання кредиторських вимог.
Зважаючи на захоплення адміністративної будівлі невідомими озброєними особами, до завершення антитерористичної операції в м. Луганську, докази, що підтверджують визнання кредиторських вимог є такими, що протиправно вибули з володіння Ленінської ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області та не можуть бути надані Луганською ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області.
Оцінивши подане клопотання про заміну кредитора у справі його правонаступником, суд вважає клопотання Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області таким, що підлягає задоволенню частково, з огляду на наступне.
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство боржника опубліковано в газеті "Голос України" №235 (4235) від 14.12.2007, встановлений ст.14 Закону 30-денний строк на подання заяв конкурсними кредиторами із грошовими вимогами до боржника сплинув 13.01.2008.
Луганською ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області надано суду копію заяви Ленінської ОДПІ у м. Луганську від 12.03.2008 №8192/10 про визнання грошових вимог в сумі 109816,89 грн.
З наданої заяви вбачається, що вона була подана до суду з пропуском встановленого ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" строку, заява датована 12.03.2008, встановлений строк сплинув 13.01.2008.
Ухвалою від 31.03.2008 суд зобов'язав розпорядника майна Бугулян О.А. виключити з реєстру вимоги Ленінської МДПІ та УПФУ в Артемівському районі м. Луганська, як не заявлені до суду у строки та порядку, передбаченому ст. 14 Закону про банкрутство.
За відсутністю первинних документів у справі розглянути та задовольнити клопотання Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про заміну кредитора, а саме: Ленінської ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області на Луганську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Луганській області, на даній стадії судового провадження не вважається можливим.
На підставі вищевикладеного, суд відмовляє в задоволенні клопотання Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області в частині заміни кредитора по справі, а саме: Ленінської ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області на Луганську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Луганській області.
Втім, за умови повного відновлення матеріалів справи, Луганська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області не позбавлена можливості звернутися з відповідним клопотанням повторно.
Ухвалою від 23.06.2008 суд затвердив реєстр вимог кредиторів до боржника, у тому числі вимоги кредитора - ДПІ в Артемівському районі м. Луганська, в сумі 14029 грн., в т.ч. 339 грн. пені.
Згідно зі ст. 25 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, чи процедурне провадження з банкрутства, як у даному випадку, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи; усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив; про заміну або сторони її правонаступником господарський суд виносить ухвалу. Правонаступництво можливе на будь - якій стадії судового процесу.
У разі, якщо такі зміни відбуваються під час судового провадження у справі - в процесі вирішення господарського спору чи провадженні зі справи про банкрутство, то суд повинен зазначити про це в описовій чи/і мотивувальній частинах судового рішення (підстави п. 1.4 постанови Пленуму Вищого Господарського суду України від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції"); однак, у процедурі банкрутства найменування сторін є важливим фактом, зокрема, на стадії проведення заходів з погашення кредиторських вимог, тому суд дійшов висновку про зазначення юридичного факту - зміни назви і у резолютивній частині свого рішення.
Враховуючи зазначене, суд, керуючись ст. 25 Господарського процесуального кодексу України, здійснює заміну кредитора у справі - ДПІ у Артемівському районі м. Луганська його правонаступником Луганською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області та зобов'язує ліквідатора Кулагіна О.О. внести відповідні зміни до реєстру кредиторів.
Керуючись ст.ст. 22-32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 25, 86, 87 ГПК України, суд
1. Здійснити заміну кредитора у справі №12/538б про банкрутство Акціонерного товариства закритого типу "Луганськміськбуд", ДПІ у Артемівському районі м. Луганська ГУ Міндоходів у Луганській області його правонаступником Луганською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області.
2. Зобов'язати ліквідатора Кулагіна О.О. внести відповідні зміни до реєстру вимог кредиторів по справі №12/538б про банкрутство Акціонерного товариства закритого типу "Луганськміськбуд".
3. Дану ухвалу надіслати:
- ДПІ в Артемівському районі м. Луганська (93113, вул. Сосюри, 347, м. Лисичанськ);
- Луганській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Луганській області (93401, вул. Енергетиків, 72, м. Сєверодонецьк);
- банкруту АТЗТ "Луганськміськбуд" (м. Луганськ, вул. Фабрична, 1);
- ліквідатору Кулагіну О.О. (АДРЕСА_2);
- відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції у Луганській області (93400, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, 22).
Суддя О.С. Палей
Надр. 4 прим.
1 - до справи
2 - ДПІ в Артемівському районі м. Луганська (93113, вул. Свердлова, 347, м. Лисичанськ);
3 - Луганській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Луганській області (93401, вул. Енергетиків, 72, м. Сєверодонецьк);
4 - відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції у Луганській області (93400, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, 22)
банкруту АТЗТ "Луганськміськбуд" (м. Луганськ, вул. Фабрична, 1) - не направляється згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р, враховуючи лист УДППЗ "Укрпошта" від 16.03.2015 № 511-30-100
ліквідатору Кулагіну О.О. (АДРЕСА_2) - не направляється згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р, враховуючи лист УДППЗ "Укрпошта" від 16.03.2015 № 511-30-100