Справа № 487/4590/17
Провадження № 3/487/1871/17
30.10.2017 року суддя Заводського районного суду м. Миколаєва Біцюк А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Миколаєві справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, що надійшли від Управління патрульної поліції в м. Миколаєві про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що мешкає за адресою: вул. 4 Парніковий 42, м. Миколаїв, не працює, -
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Заводського районного суду м. Миколаєва надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 (протокол про адміністративне правопорушення серії БР №077486 від 27.08.2017 року) для розгляду.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БР №077486 від 27.08.2017 року), 27.08.2017 року о 16:50 год. в м. Миколаєві по вул. Крилова водій ОСОБА_1 керував т/з Ford Mondeo д/н НСF058 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: розширені зіниці очей в денний час доби, млява мова, поведінка не співпадає з обставинами, що склались. Згідно висновку МОНД №1324 від 27.08.2017 року, водій ОСОБА_1 знаходився в стані наркотичного сп'яніння.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Диспозицією ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до 4 статті 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Крім того, порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного сп'яніння врегульовано «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, МОЗ України 09 листопада 2015 року № 1452/735 (надалі «Інструкція»).
Згідно пункту 2 Інструкції, Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Як зазначено у пункті 4 Інструкції, Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
У п. 3.22. Інструкції зазначено, що висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Частиною 5 статті 266 КУпАП передбачено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, зокрема висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №1324 від 27.08.2017 року, суд дійшов висновку, що в силу вимог п.3.22 Інструкції та ч.5 ст. 266 КУпАП зазначений висновок є недійсним, оскільки не містить заключного діагнозу щодо огляду водія на стан наркотичного сп'яніння.
У протоколі висновку лікаря - нарколога №13245 від 27.080.2017 вказано, що ОСОБА_1 знаходився в стані наркотичного сп'яніння. Заключний діагноз буде встановлено після отримання лабораторних досліджень.
Пунктом 16 Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1413/27858, (далі Інструкція № 1452/735) передбачено, що висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду.
За положеннями пункту 1 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 № 1395, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.11.2015 за № 1408/27853, протокол про адміністративне правопорушення складається відповідно до статті 254КУпАП. До протоколу долучаються, зокрема, акт огляду на стан сп'яніння у разі проведення огляду на стан сп'яніння та інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
Пунктом 5 розділу ІХ цієї Інструкції передбачено, що у разі проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я висновок про його результати долучається до протоколу про адміністративне правопорушення (у разі підтвердження стану сп'яніння).
За положеннями ст. 278 КУпАП під час підготовки справи до судового розгляду вирішується, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Із матеріалів вбачається, що висновок лікаря - нарколога №1324 від 27.08.2017 не містить беззаперечного висновку щодо стану наркотичного сп'яніння особи, яка притягується до відповідальності, та складений з порушенням п. 16 Інструкції № 1452/735 (до отримання акту огляду на стан сп'яніння), що вказує на його недійсність (п.22 Інструкції), а відповідно і не дотримання вимог, встановлених для складання протоколу.
Інших доказів на підтвердження попереднього висновку лікаря нарколога про стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 В, до суду не надано.
Наведений недолік перешкоджає своєчасному, всебічному, повному і об'єктивному розгляду та з'ясуванню усіх обставини справи у відповідності до вимог статей 245, 279 КпАП України.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню на дооформлення до підрозділу поліції, а саме долучення до протоколу акту огляду на стан сп'яніння, оформленого у відповідності до законодавства.
Керуючись статтею 278 КУпАП, суддя -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 130 КУпАП - повернути до Управління патрульної поліції у місті Миколаєві для приведення у відповідність з вимогами статті 256 цього Кодексу.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А. В. Біцюк