308/2735/17
26.10.2017 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі:
головуючого-судді: Леміш О.М
за участю секретаря: Химинець О.Я
представника позивача Гангур М.І
представника відповідача Олійник А.В
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ужгород справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій непровомірними та зобов"язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій непровомірними та зобов"язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії.
Свій позов позивач мотивував тим, що він проходив військову службу у Збройних силах України, зокрема в Генеральному штабі ЗСУ та Закарпатському обласному військовому комісаріаті.
Відповідно до наказу Міністра оборони України №712 від 22 вересня 2015 року він був звільнений з військової служби за у відставку за пунктом «б» (за станом здоров'я) ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Після звільнення з військової служби позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та з 11 листопада 2015 року отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби в розмірі пенсії за вислугу років відповідно до ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 70 % грошового забезпечення.
Фінансовим управлінням Генерального штабу ЗСУ та ІНФОРМАЦІЯ_1 були надані довідки відповідно №305/86 від 07.02.2017 та № 640 від 06.02.2017 встановленої форми про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, до яких включено грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, та одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби, які я отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби
З метою перерахунку позивачу пенсії за вислугу років з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, індексації грошового забезпечення та грошової допомоги при звільненні з військової служби, він 17 лютого 2017 року звернувся на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Однак, Відповідач, листом від 10 березня 2017 року № 60/В-99-01 відмовив йому у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, та грошової допомоги при звільненні з військової служби посилаючись на те, що дані виплати не є грошовим забезпеченням.
Оскільки позивач вважає таку відмову не правомірною , він звернувся до суду з відмовідним позовом.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив суд такий задовільнити.
Представник відповідача проти позову заперечила, просила суд відмовити в його задоволенні.
Заслухавши позицію учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність та допустимість кожного доказу, суд приходить до висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Так, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних силах України, зокрема в Генеральному штабі ЗСУ та Закарпатському обласному військовому комісаріаті.
Відповідно до наказу Міністра оборони України №712 від 22 вересня 2015 року він був звільнений з військової служби за у відставку за пунктом «б» ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 10.11.2015 №141 позивач був виключений зі списків особового складу вказаної частини з 10 листопада 2015 року.
Після звільнення з військової служби ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та з 11 листопада 2015 року отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби в розмірі пенсії за вислугу років відповідно до ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 70 % грошового забезпечення.
Фінансовим управлінням Генерального штабу ЗСУ та ІНФОРМАЦІЯ_1 були надані довідки відповідно №305/86 від 07.02.2017 та № 640 від 06.02.2017 встановленої форми про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, до яких включено грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, та одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби
З метою перерахунку йому пенсії за вислугу років з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, індексації грошового забезпечення та грошової допомоги при звільненні з військової служби, він 17 лютого 2017 року звернувся на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Однак, Відповідач, листом від 10 березня 2017 року № 60/В-99-01 відмовив позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, та грошової допомоги при звільненні з військової служби посилаючись на те, що дані виплати не є грошовим забезпеченням.
Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_1 під час проходження військової служби, отримував грошову допомогу для оздоровлення (13960,90 грн. за останні 24 місяці), матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (15249,50 грн. за останні 24 місяці), та грошову допомогу при звільненні з військової служби (112557,90 грн.)- разом 141 768,30 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсії за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З грошового забезпечення щомісячно стягувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 2,6 % від розміру грошового забезпечення.
Тактм чином , відповідач всупереч ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262 пенсію за вислугу років призначив та виплачує без врахування грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та грошової допомоги при звільненні з військової служби.
Так, відповідно до частини третьої статті 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством
Відповідно до пункту 7 постанови КМ України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою КМ України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям грошової допомоги на оздоровлення визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗС України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Пунктом 2 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Виходячи з вищевикладеного, призначена ОСОБА_1 пенсія підлягає перерахунку з урахуванням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідачем були порушені права ОСОБА_1 та законні інтереси щодо отримання пенсії за вислугу років, а саме невірне встановлення розміру пенсії за вислугу років та виплата пенсії у розмірі меншому за той на який він має право відповідно до законодавства України.
Відповідно до ч. 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи, що ОСОБА_1 отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби в розмірі пенсії за вислугу років з 11 листопада 2015 року, причини пропуску строку звернення до адміністративного суду відсутні, а тому перерахунок та виплату йому пенсії необхідно здійснювати саме з цього часу.
Відповідно частини 1, 2 ст 71 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду відповідач у справі, який є суб'єктом владних повноважень та заперечує проти позову, не довів належними доказами правомірності свого рішення.
Таким чином доводи відповідача викладені ним у запереченні на позов, спростовуються наявними в матеріалах справи документальними доказами.
Керуючись ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій непровомірними та зобов"язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області, згідно довідок встановленої форми фінансового управління Генерального штабу ЗСУ від 07.02.2017 №305/86 та ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.02.2017 № 640 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні, та виплатити ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених коштів пенсію по інвалідності починаючи з 11 листопада 2015 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подати протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в розмірі 1280 грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ужгородський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення.
З повним текстом постанови суду сторони можуть ознайомитись через 5 днів.
ГОЛОВУЮЧИЙ : О.М Леміш