пр. № 2-а/759/303/17
ун. № 759/9855/17
08 листопада 2017 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва
у складі: головуючого судді Ул'яновської О.В.,
секретаря Чернишук К.О.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
третіх осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративна справу за позовними вимогами ОСОБА_1 до Головного Управління Держгеокадастру у Київській області, виконуючого обов'язки начальника Головного Упраління Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання дій та бездіяльності неправомірними,
У червні 2017 р. до провадження Святошинського районного суду м. Києва надійшла вищезазначена адміністративна справа.
03.07.2017 ухвалою Святошинського районного суду м. Києва відкрито провадження по вищевказаній цивільні справі (а.с. 49).
Представником відповідача надіслано на адресу суду клопотання про передачу відповідно до ст. 22 КАС України справи за предметною підсудністю на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва (а.с. 57).
Позивач та треті особи у судовому засіданні проти зазначеного клопотання заперечували.
Згідно ст. 15 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також, з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно п. 3 постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» №3 від 01.03.2013, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15, 16 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17), Господарським процесуальним кодексом України (статті 1, 12), кримінальним процесуальним кодексом України або Кодексом України про адміністративні правопорушення, віднесені до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Респубілки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним.
Згідно ч. 2 ст. 116 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо
після відкриття провадження у справі і до початку судового розгляду виявилося, що заяву було прийнято з порушенням правил підсудності.
Слід зазначити, що Головне управління Держгеокадастру у Київській області не є органом місцевого самоврядування, а відповідно ло свого положення є територіальним органом центрального органу виконавчої влади - Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Зважаючи на те, що даний спір виник з публічно-правових відносин та пов'язаний з оскарженням дій Головне управління Держгеокадастру у Київській області як органу виконавчої влади, а також дій посадової особи даного управління дана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства в Окружному адміністративному суді.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 18, 27 КАС України; ст.ст. 30, 109, 110, 116, 210, 293 ЦПК України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного Управління Держгеокадастру у Київській області, виконуючого обов'язки начальника Головного Упраління Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання дій та бездіяльності неправомірними напрвити за підсудністю Окружного адміністративного суду м. Києва (адреса: 01133, Київ, бул. Лесі Українки, 26).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Апеляційного суду м. Києва через Святошинський районний суд м. Києва протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.