Справа № 752/13729/17
Провадження № 2-а/752/429/17
Іменем України
02.11.2017 року Голосіївський районний суд м. Києва
у складі головуючого по справі судді - Шкірай М.І.,
за участю секретаря - Кравченко В.А.
за участю позивача - ОСОБА_1
за участю представника позивача - Трощинського В.М.
за участю представника відповідача - Колодій К.Г.
розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, суд -
Встановив
У липні 2017 року представник позивача звернувся до суду з позовом, згідно якого просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсії за віком з зменшенням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 03.01.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
03.01.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою та відповідним пакетом документів для призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку як ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Однак, за результатами розгляду вищезазначеної заяви, листом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за вих. № 19548/05 від 28.03.2017 року позивачу було повідомлено про відсутність законних підстав для призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, з підстав розбіжності у документах про участь ОСОБА_1 у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач не погоджується з висновками відповідача, викладеними у листі (відмові) за вих. № 19548/05 від 28.03.2017 року, оскільки він дійсно приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по запобіганню забрудненню природного середовища у 1986 році, що підтверджується, зокрема:
-військовим квитком серії НОМЕР_1 , відповідно до якого ОСОБА_1 з 03.05.1986 року по 17.06.1986 року приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС;
-довідкою центрального архіву Міністерства оборони України від 14.06.1994 року № 4338, відповідно до якої ОСОБА_1 з 07.05.2017 року по 14.05.1986 року приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині № 18576 в районі м. Прип'ять;
-картою обліку доз радіоактивного опромінення, посвідченою начальником штабу військової частини № НОМЕР_2 , відповідно до якої ОСОБА_1 з 03.05.1986 року по 18.05.1986 року отримував опромінення у зв'язку з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Крім того, згідно чинного законодавства єдиним документом, що посвідчує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», а також різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження.
Вказав, що позивач надав відповідачеві необхідні документи, які підтверджують участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у тому числі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії, тому вважає, що відповідачем було протиправно відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку.
За таких обставин, представник позивача просив відновити право позивача на призначення пенсії з дати звернення до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, а саме з 03.01.2016 року.
Позивач ОСОБА_1 та його представник Трощинський В.М. в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача Колодій К.Г. в судовому засіданні заявлені позовні вимоги не визнала та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі. Зазначила, що при розгляді поданих позивачем документів для призначення пенсії було виявлено розбіжності у періодах участі останнього у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме:
-відповідно до довідки від 14.07.1994 року, виданої центральним архівом Міністерства оборони України вказано, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при в/ч НОМЕР_2 , період роботи на ЧАЕС в м. Прип'ять з 07.05.1986 року по 10.05.1986 року та з 14.05.1986 по 14.05.1986 року, а згідно дублікату довідки №179/1/11457 від 08.11.2016 року, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, по архівним документам в/ч №18576 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, робота в зоні підвищеної радіації (№ зони, населений пункт не вказані) травень -7 (один день), Прип'ять: травень 8,14. В книгах алфавітного обліку в/ч НОМЕР_2 за 1986 рік ОСОБА_1 не відображений, в наказах командира в/ч НОМЕР_2 за період з 03.05.1986 року по 07.05.1986 року прибуття ОСОБА_1 не виявлено, фінансові документи в/ч НОМЕР_2 за вищевказаний період на зберігання до архіву не надходили.
-Згідно підтвердження від 19.03.1992 року № 30 з військової частини № НОМЕР_3 Міністерства оборони, наказом по в/ч 10136 № 81 від 03.05.1986 року ОСОБА_1 вибув з в/ч для надання допомоги по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС. Прибув у в/ч 14.06.1986 року наказ № 112 із відрядження по наданню допомоги по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а згідно дублікату довідки №179/1/11458 від 08.11.2016 року, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України в наказах командира військової частини № 10136 м. Нікополь по стройовій частині № 81 від 03.05.1986 року № 112, який датований 12.06.1986 року та № 113, датований від 14.06.1986 року, ОСОБА_1 не значиться.
Вислухавши пояснення позивача та його представника, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується посвідченням Серія НОМЕР_4 (а.с. 10) та було визнано в судовому засіданні представником відповідача.
Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 вищевказаного Закону, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів мають право на зменшення віку виходу на пенсію на 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років; які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - 5 років.
Як встановлено з позовної заяв та не заперечувалося стороною відповідача, 03.01.2017 року ОСОБА_2 звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Додатково до заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 було надано:
-копію трудової книжки;
-копію військового квитка;
-копію дублікату посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році;
-дублікат архівних довідок №179/1/11457 та №179/1/11458 від 08.11.2016 року, виданих Галузевим державним архівом Міністерства оборони України;
-довідку № 30 від 19.03.1992 року з військової частини № НОМЕР_3 Міністерства оборони;
-довідку № 4338 від 14.07.1994 року з Центрального архіву Міністерства оборони України.
Листом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 19548/05 від 28.03.2017 року, ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку (а.с. 17-18)
Відповідно до п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) документами, які засвідчують особливий статус особи є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Як встановлено судом, позивачем до заяви про призначення пенсії долучено допустимі докази на підтвердження особливого статуту, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), а також копію військового квитка Серія НОМЕР_1 , відповідно до записів у якому останній з 03.05.1986 року по 14.06.1986 року приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 11-12) та копію довідки № 30 від 19.03.1992 року з військової частини № НОМЕР_3 Міністерства оборони.
Таким чином, суд приходить до висновку, що участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з моменту аварії до 1 липня 1986 року, підтверджено у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) належними та допустимими доказами, доказів на спростування вказаного відповідачем не надано.
Посилання сторони відповідача, як на підставу відмови у призначенні позивачу пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, на наявність розбіжностей у датах прийняття ОСОБА_1 участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС у 1986 році, не можуть бути прийняті судом, з огляду на те, що у відповідності до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пільгу щодо призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку виникає у особи у разі роботи у зоні відчуження у період з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, в той час як кількість днів такої роботи на відповідну пільгу не впливає.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними, а позовні вимоги в частині зобов'язання призначити позивачу пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років - обґрунтованими, а отже такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 94 КАС України, судові витрати відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 69-71, 86, 158-163, 167 КАС України, суд -
Постановив
Позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 03.01.2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з часу її проголошення.
Суддя