ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 16/49901.12.09
За позовом Заступника військового прокурора Військово-Морських Сил України в інтересах держави в особі: Фонду державного майна України
До Севастопольської міської ради
Третя особа
без самостійних вимог
на предмет спору на
стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Брокерсервіс Плюс»
Про визнання недійсним рішення
Суддя Ярмак О.М.
Представники:
Від прокуратури Хоптюк В.С. посв. № 721 вид. 23.12.08
Від позивача Сідненко О.Л. за дов.
Від відповідача не з'явився
Від третьої особи Сєтов М.О. за дов.
Пред'явлені позовні вимоги заступника військового прокурора Військово-Морських Сил України в інтересах держави в особі Фонду державного майна України до Севастопольської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Севастопольської міської ради №7000 від 20.05.2009р. «Про передачу в оренду ТОВ «Брокерсервіс Плюс»земельної ділянки площею 4,5790 га по вул. Адмірала Володимирського, 30 для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури».
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що: оскаржуване рішення ґрунтується на рішенні господарського суду м.Києва від 10.11.2008р. по справі №6/450, яким за Товариством з обмеженою відповідальністю «Брокерсервіс плюс»було визнано право власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані за адресою: м.Севастополь, вул. Адмірала Володимирського, 30 та яке було в подальшому скасовано; зазначене нерухоме майно військового містечка №289, як частина майнового комплексу Збройних сил СРСР та Чорноморського Флоту СРСР, у зв'язку з проголошенням незалежності України 24 серпня 1991 року стало частиною державної власності України; вказане військове містечко не увійшло до додатку №2 до Угоди між Україною та Російською Федерацією «Про параметри поділу Чорноморського флоту», у якому зазначені військові містечка, які перебувають в оренді Чорноморського флоту Російської Федерації, однак фактично залишилось в управлінні останнього; військове містечко, а отже і земельна ділянка , на якій воно розташовано, належить до державної власності України та перебуває в управлінні Фонду державного майна України.
Представник прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Позивач -Фонд державного майна України позовні вимоги підтримав у повному обсязі та надав письмові пояснення.
Третя особа в наданих письмових поясненнях проти позову заперечує, зазначаючи, що рішення Севастопольської міської ради №7000 від 20.05.2009р. «Про передачу в оренду ТОВ «Брокерсервіс плюс»земельної ділянки площею 4,5790 га по вул. Адмірала Володимирського, 30 для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури»прийнято у повній відповідності до вимог закону, у передбачений законом спосіб та у межах законодавчо визначеної компетенції, що виключає можливість визнання цього рішення незаконним у судовому порядку.
Відповідач письмового відзиву на позов не надав, свого представника в судові засідання не направив, хоч був належним чином повідомлений про час та місце судових засідань, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, присутніх у судовому засіданні, Господарський суд м. Києва, -
20.05.2009р. XIV сесією Севастопольської міської ради V скликання прийнято рішення № 7000 «Про передачу в оренду ТОВ «Брокерсервіс Плюс»земельної ділянки площею 4,5790 га по вул. Адмірала Володимирського, 30 для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури», яким за результатами розгляду: клопотання ТОВ «Брокерсервіс Плюс»про передачу в оренду земельної ділянки по вул. Адмірала Володимирського, 30 для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури; проекту землеустрою з відводу земельної ділянки, погодженого у встановленому законом порядку; висновку державної експертизи землевпорядної документації від 05.03.2009р. №1244/09; містобудівного обґрунтування розміщення об'єкту містобудування для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури по вул. Адмірала Володимирського; рішення господарського суду м. Києва від 10.11.2008р. у справі №6/450; реєстраційного напису на правовстановлюючому документі Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна»Севастопольської міської ради від 22.11.2008р. №5278; експертного містобудівного висновку ДП «НДПІ містобудування»від 21.01.2009р.; протоколу №1 громадських обговорень від 02.02.2009р., з посиланням на ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закон України «Про планування та забудову територій», ст. ст. 9, 83, 123, 124, 186 пункт 12 розділу Х Земельного Кодексу України, вирішено: 1) затвердити містобудівне обґрунтування розміщення об'єкту містобудування для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури по вул. Адмірала Володимирського; 2) затвердити проект землеустрою по відводу земельної ділянки площею 4,5790 га по вул.Адмірала Володимирського, 30 для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури; 3) передати Товариству з обмеженою відповідальністю «Брокерсервіс Плюс»в оренду строком на 25 років земельну ділянку площею 4,5790 га, в тому числі 0,3850 га -охоронна зона комунікаційного коридору, по вул.Адмірала Володимирського, 30 для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури, з віднесенням цих земель до категорії земель житлової та загальної забудови; 4) зобов'язати ТОВ «Брокерсервіс Плюс»здійснити дії згідно переліку п.п.4.1.-4.7.
Статтями 13, 41 Конституції України визначено, що від імені Українського народу право власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю та зазначає, що це право набувається та реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади, тобто місцеві державні адміністрації.
Згідно статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської та Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, а з урахуванням пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності ці повноваження поширюється на землі в межах міст Києва та Севастополя відповідно.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад у т. ч. міст Києва та Севастополя відносяться вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, що вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Частина 2 ст.124 Земельного кодексу України встановлює, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Частина 2 ст.134 Земельного кодексу України, зокрема, передбачає випадок розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, крім випадків відмови власника розташованого на земельній ділянці нерухомого майна від її викупу або укладення договору оренди.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України).
Відповідно до порядку, визначеного ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. (ч.2 ст.123 Земельного кодексу України), до клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу (ч.3 ст.123 Земельного кодексу України), вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу (ч.4 ст. 123 Земельного кодексу України).
Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду) (ч.6 ст.123 Земельного кодексу України).
Згідно ч.7 ст.123 Земельного кодексу України погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється: затвердження проекту відведення земельної ділянки; вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки. (ч.10 ст.123 Земельного Кодексу України).
Крім того, Рішенням Севастопольської міської ради від 14.10.2003р. №1343 затверджено Положення про порядок передачі в оренду земельних ділянок.
Згідно п.1.4. Положення про порядок передачі в оренду земельних ділянок проект землеустрою по відводу земельної ділянки розробляється на основі рішень Севастопольської міської ради та може виконуватися з встановленням кордонів земельної ділянки в натурі згідно з Законом України «Про землеустрій».
Відповідно до порядку розгляду клопотань про надання земельних ділянок в оренду встановлених у пункті 2.1 розділу 2 Положення про порядок передачі в оренду земельних ділянок для розгляду міською радою питання про передачу в оренду земельної ділянки зацікавлена особа звертається з клопотанням до міської ради про передачу їй в оренду земельної ділянки ( крім випадків, коли проводиться аукціон з придбання права оренди на земельну ділянку), до якого в обов'язковому порядку додаються наступні документи: проект землеустрою з відводу земельної ділянки, погоджений у встановленому порядку з містобудівним обґрунтуванням прощі земельної ділянки або перед проектною ескізною пропозицією об'єкту будівництва, висновком управління архітектури та містобудування СМДА, у якому зазначається вид об'єкту будівництва (капітальний або некапітальний), обмеження з використання земельної ділянки, строк оренди, що рекомендується або технічна документація, розроблена у відповідності з вимогами діючого законодавства; висновок державної землевпорядної експертизи про відповідність проекту землеустрою або технічної документації вимогам діючого законодавства.
Судом встановлено, що 17.12.2008р. ХІІ сесією Севастопольської міської ради V скликання прийнято Рішення №6111 «Про затвердження матеріалів вибору земельної ділянки орієнтованою площею 4,65 га, що запитується ТОВ «Брокерсервіс Плюс»для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових будинків з об'єктами інфраструктури по вул. Адмірала Володимирського, 30 та надання згоди на розробку проекту відводу земельної ділянки»яким, вирішено: 1) затвердити матеріали по вибору земельної ділянки орієнтовною площею 4,65 га, запитуваної ТОВ «Брокерсервіс плюс»для будування та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури по вул. Адмірала Володимирського, 30; 2) розробити в установленому законом порядку містобудівну документацію, яка обґрунтовує можливість розміщення кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури в районі вулиці Адмірала Володимирського для проведення громадських слухань у відповідності до Закону України «Про планування та забудову територій»; 3) зобов'язати ТОВ «Брокерсервіс плюс»надати до міської Ради, розроблену та узгоджену в установленому законом порядку містобудівну документацію, вказану в пункті 2 рішення, яка пройшла громадські слухання згідно Закону України «Про планування та забудову територій»; 4) дати ТОВ «Брокерсервіс плюс»згоду на розробку проекту землеустрою про виділ земельної ділянки орієнтовною площею 4.65 га по вул. Адмірала Володимирського, 30 для побудови та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури, при умові виконання пункту 3 цього рішення; 5) зобов'язати ТОВ «Брокерсервіс плюс»забезпечити через відповідне ліцензоване підприємство по землеустрою розробку проекту землеустрою про виділ земельної ділянки з врахуванням умов згоди вказаних у висновку відповідних органів та організацій за матеріалами вибору земельної ділянки.
Матеріалами справи підтверджується, що у відповідності до вимог ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України, Положення про порядок передачі в оренду земельних ділянок, затвердженого рішенням Севастопольської міської ради від 14.10.2003р. №1343 Товариством з обмеженою відповідальністю «Брокерсервіс Плюс»на розгляд відповідачу було представлено вичерпний перелік необхідних документів, а саме: клопотання про надання в оренду земельної ділянки площею 4,579 га по вул. Адмірала Володимирського, 30 у м. Севастополі; проект землеустрою з відводу земельної ділянки для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури по вул. Адмірала Володимирського, 30, Ленінський район, м.Севастполь, погоджений відповідно до вимог ч.6 ст.123, 124 Земельного кодексу України про що свідчить висновок державної експертизи землевпорядної документації від 05.03.2009р. №1244/09, затверджений Заступником начальника головного управління Держкомзему у м.Севастополі, науковий висновок відділу державної служби охорони культурної спадщини Управління культури та туризму Севастопольської міської державної адміністрації №10/612-09 від 24.02.2009р., висновок від 02.03.2009р. №1928/11-06-590 Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м.Севастополі, висновок санітарно-епідеміологічної експертизи №243 від 16.02.2009р. Севастопольської міської санітарно-епідеміологічної станції, затверджений Головним державним санітарним лікарем м.Севастополя, висновок про інженерно-геологічні умови майданчика для обґрунтування проекту будівництва кварталу багатоквартирних житлових будинків по вул.Адмірала Володимирського №30 у м.Севастополі; реєстраційний напис на правовстановлюючому документі Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна»Севастопольської міської ради від 22.11.2008р. №5278; містобудівне обґрунтування розміщення об'єкту містобудування (Містобудівна документація) для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових будинків з об'єктами інфраструктури у м.Севастополі, Ленінський р-н, вул.Адмірала Володимирського; експертний містобудівний висновок на «Містобудівне обґрунтування розміщення об'єкту містобудування (містобудівна документація ) «Для будівництва і обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури у м.Севастополі»; науковий висновок Національного заповіднику «Херсонес Таврійський»№580/09 від 13.02.2009р.; протокол №01 громадських обговорень від 02.02.2009р.
З урахуванням наведених норм закону та на підставі наявних в справі матеріалів, суд приходить до висновку, що рішення Севастопольської міської ради №7000 від 20.05.2009р. «Про передачу в оренду ТОВ «Брокерсервіс Плюс»земельної ділянки площею 4,5790 га по вул. Адмірала Володимирського, 30 для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури», прийнято у відповідності до вимог ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України, з урахуванням Положення про порядок передачі в оренду земельних ділянок, затвердженого Рішенням Севастопольської міської ради від 14.10.2003р. №1343, на підставі необхідного переліку документів, в межах повноважень та у законодавчо встановлений спосіб.
Пунктом 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Підставою визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування є невідповідність цього рішення вимогам закону, чинного на момент його прийняття, а також порушення у зв'язку з прийняттям цього рішення прав та охоронюваних законом інтересів особи - позивача у справі.
Доводи позовної заяви з приводу того, об'єкти нерухомого майна за адресою: м.Севастополь, вул. Адмірала Володимирського, 30, а отже і земельна ділянка , на якій вони розташовані, належить до державної власності України та перебуває в управлінні Фонду державного майна України не знаходить свого документального підтвердження.
Натомість матеріалами справи підтверджується, що власником нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці за адресою: м.Севастополь, вул. Адмірала Володимирського, 30 є Товариство з обмеженою відповідальністю «Брокерсервіс Плюс».
Так, рішенням Господарського суду міста Києва від 23.04.2009р. у справі №6/450-31/87за участю заступника військового прокурора Військово-Морських Сил України в інтересах держави в особі Фонду державного майна України, підприємства «Будівельне управління Чорноморського Флоту Міністерства оборони Російської Федерації», Товариства з обмеженою відповідальністю «Брокерсервіс Плюс», визнано дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна від 10.07.2008, укладений між підприємством «Будівельне управління Чорноморського Флоту Міністерства оборони Російської Федерації»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Брокерсервіс Плюс», визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю «Брокерсервіс Плюс»право власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані за адресою: м. Севастополь, вул. Адмірала Володимирського, 30, зобов'язано Комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об'єктів нерухомого майна»Севастопольської міської Ради зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Брокерсервіс Плюс»право власності на вищезазначені об'єкти нерухомого майна, розташовані за адресою: м. Севастополь, вул. Адмірала Володимирського, 30.
Постановою Вищого господарського суду України від 13.08.2009р. рішення Господарського суду м.Києва від 23.04.2009р. у справі №6/450-31/87 залишено без змін, а касаційне подання Заступника військового прокурора Військово-Морських Сил України -без задоволення.
Ухвалою Верховного Суду України від 22 жовтня 2009 року відмовлено в порушенні касаційного провадження з перегляду у касаційному порядку постанови вищого господарського суду України від 13.08.2009р. у справі №6/450-31/87.
Крім того, Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна»Севастопольської міської ради вчинено відповідний реєстраційний напис від 22.11.2008р. №5278, який міститься в матеріалах справи.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог чи заперечень.
Згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Прокурором та позивачем не надано суду належних доказів на підтвердження позовних вимог.
За наведених обставин господарський суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову заступника військового прокурора Військово-Морських Сил України в інтересах держави в особі Фонду державного майна України до Севастопольської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Севастопольської міської ради №7000 від 20.05.2009р. «Про передачу в оренду ТОВ «Брокерсервіс Плюс»земельної ділянки площею 4,5790 га по вул. Адмірала Володимирського, 30 для будівництва та обслуговування кварталу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами інфраструктури».
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 33, 35, 43, 44, 49,75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
СуддяО.М. Ярмак
Рішення підписано 07.12.2009 р.