Іменем України
02.12.2009 року м. Чернівці Справа № 2а-673/09/2470
09 год. 50 хв.
Колегія суддів Чернівецького окружного адміністративного суду в складі:
головуючого - судді Ковалюка Я.Ю.,
суддів - Ватаманюка Р.В.
Ковтюк В.О.
секретар судового засідання , за участю позивача-ОСОБА_14; відповідача - ОСОБА_2; третьої особи-ОСОБА_15; спеціалістів - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши в м. Чернівці у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9
до Кіцманської районної державної адміністрації, третьої особи-прокуратури Кіцманського району
про скасування розпорядження
На підставі протесту прокурора Кіцманського району винесено розпорядження Кіцманською районною державною адміністрацією від 22 травня 2009 року №267 “Про скасування розпорядження голови Кіцманської районної державної адміністрації №648 від 18.08.08 року “Про затвердження технічної документації на будівництво штучних водойм (ставків-копаней)на території Стрілецько-кутської сільської ради “.
Не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень позивачі звернулися до суду на предмет його скасування та залишення в дії попереднього розпорядження №648 від 18 серпня 2008 року.
В судовому засіданні представник позивачів підтримав заявлені до суду вимоги.
Сторона відповідача не визнала позову й за його безпідставністю просила відмовити у його задоволенні.
Суд, вислухавши доводи кожної з сторін, пояснення третьої особи, спеціалістів, проаналізувавши матеріали справи й законодавство, що регулює вказані правовідносини, вважає позов неналежним до задоволення з наступних підстав.
Розпорядженням голови Кіцманської районної державної адміністрації №648 від 18.08.08 року було затверджено технічну документацію на будівництво штучних водойм (ставків-копаней) на території Стрілецько-кутської сільської ради громадянам, а саме: ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8
Проте, на думку колегії суддів вказане розпорядження не відповідає вимогам чинного природоохоронного законодавства України та підлягає скасуванню.
У відповідності до ст.51 Закону України ”Про охорону навколишнього природного середовища” при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.
Проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.
Оцінка здійснюється з урахуванням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної ємкості даної території, стану навколишнього природного середовища в місці, де планується розміщення об'єктів, екологічних прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу шкідливих факторів та об'єктів на навколишнє природне середовище.
Підприємства, установи та організації, які розміщують, проектують, будують, реконструюють, технічно переозброюють, вводять в дію підприємства, споруди та інші об'єкти, а також проводять дослідну діяльність, що за їх оцінкою може негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища, подають спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів та його органам на місцях спеціальну заяву про це.
Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).
Проведеною перевіркою встановлено, що Чернівецьким філіалом інституту “Львівдіппроводгосп” на замовлення ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 розроблено технічну документацію на будівництво штучних водойм (ставків-копаней) в адміністративних межах Стрілецько-кутської сільської ради (за межами населеного пункту).
Однак, в порушення вимог ст.51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” вказана документація не була погоджена державним управлінням охорони навколишнього природного середовища.
Встановлено також, що відповідно до рішення заступника головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чернівецької області №41 від 28.07.08 жителю с. Стрілецький Кут ОСОБА_11 тимчасово заборонено здійснювати будівництво штучних водойм на території Стрілецько-кутської сільської ради (за межами населеного пункту) на земельних ділянках, які знаходяться у приватній власності громадян ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, у зв”язку з порушенням вимог ст.51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”.
Крім цього, як вбачається з розпорядження голови Кіцманської районної державної адміністрації №523 від 11.07.08 вищевказаним громадянам було надано дозвіл на розробку проектної документації щодо будівництва наливної штучної водойми (ставка) з наступним виготовленням проекту землеустрою щодо зміни функціонального використання земельної ділянки. Як встановлено судовим слідством, проекту землеустрою щодо зміни функціонального використання земельної ділянки даними громадянами не виготовлений і до цього часу.
Опитані судом в якості спеціалістів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 зазначили, що позивачі в справі розпочали будівництво штучних ставків на земельних ділянках, які знаходяться у їхній приватній власності за відсутності проекту на їх будівництво та його погодження у встановленому законом порядку, що є порушенням ст.51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст.22,82 Водного кодексу України.
Оцінюючи в сукупності здобуті докази, колегія суддів приходить до висновку, що розпорядження голови Кіцманської районної державної адміністрації №648 від 18.08.08 року “Про затвердження технічної документації на будівництво штучних водойм (ставків-копаней) на території Стрілецько-кутської сільської ради громадянам ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 прийнято в порушення вимог чинного природоохоронного законодавства та є незаконним.
Відповідно до ст. 94 КАС України судом не вирішується питання про судові витрати, оскільки позивачеві у задоволенні позову відмовлено.
На підставі викладеного й керуючись ст. ст.2,9,11,69-71,86,94,158-163,167,254 Кодексу адміністративного судочинства, суд-
Постановив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Кіцманської районної державної адміністрації, третьої особи-прокуратури Кіцманського району про скасування розпорядження відмовити за безпідставністю заявлених вимог.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апе ляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає закон ної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, п'ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня її складання. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для її подання.
Постанову в повному обсязі виготовлено 7 грудня 2009 року.
Головуючий суддя: (підпис) Я.Ю. Ковалюк
Суддя: (підпис) Р.В. Ватаманюк
Суддя: (підпис) В.О.Ковтюк