Справа № 2а- 38557/09/2070
Україна
29 жовтня 2009 р. м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Бартош Н.С.,
при секретарі Шевчук А.В.,
за участі представника позивача - Кірєєвої І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу за адміністративним позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Снейк" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені ,-
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Снейк", про стягнення з відповідача адміністративно - господарських санкцій у розмірі 11261,54 грн. та пені у розмірі 130,50 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд позов задовольнити. В обгрунтування вимог представник позивача зазначив, що відповідачем на протязі року не подавалася звітність про наявність вакансій на ТОВ "Снейк" для працевлаштування інвалідів, внаслідок чого відповідачем порушено вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в редакції від 06.10.2005 р. № 2960-IV (надалі - Закон України № 2960).
Представник відповідача в судове засідання не з'вився, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, заяву про розгляд справи без його участі не надавав, правом участі у судовому засіданні не скористався.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні докази по справі, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 19 Закону України № 2960, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 Закону України № 2960 і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Судом встановлено, що відповідач перебуває на обліку в Харківському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, як підприємство, яке використовує в своїй діяльності найману працю. Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, наданого відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, на товаристві з обмеженою відповідальністю "Снейк" кількість незайнятих робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, складає одну одиницю.
Статтею 18 Закону України № 2960, встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, а також надавати державнй службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зі звіту відповідача, поданих до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів за формою статистичної звітності № 10-ПН1 затвердженої наказом Міністерства праці України № 42 від 10.02.2007 року, вбачається, на вказаному підприємстві у 2008 році працювала інвалід Лінецька Тетяна Анатоліївна. Відповідно до вказаної звітності, ОСОБА_1 була звільнена з роботи 20.02.2008р.
Судом встановлено, що, на протязі 2008 року, відповідачем не подавалося до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів належної звітності про наявність вакансій, за формою 3-ПН, затвердженою наказом Міністерства праці України за № 420 від 19.12.2005 р. Відповідно до п.2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого Постановою КМ України N 70 від 31.01.2007р. інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Враховуючи викладене, відповідач, в даному випадку, мав щомісячно інформувати центр зайнятості про наявність вільного робочого місця для працевлаштування інвалідів з моменту виникнення такого робочого місця.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що товариство з обмеженою відповідальністю "Снейк" не інформувало Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів належним чином про наявність вільного робочого місця на підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.
Судом встановлено, що позивачем проведено планову невиїзну перевіру товариства з обмеженою відповідальністю "Снейк", за результатами якої складено акт перевірки № 202 від 27.10.2009 р. та сторонами узгоджено суму заборгованості по сплаті адміністративно - господарських санкцій у розмірі 11261,54 грн. та пені у розмірі 130,50 грн.
Відповідно до ч.1, ч.2, ст. 218 ГК України, підставою господарсько - правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання чи неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для пропущення господарського правопорушення.
Статтею 238 ГК передбачено, що, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно - господарські санкції, тобто заходи організаційно - правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Таким чином, адміністративно - господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб'єкту господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не приймались заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення.
Судом встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю "Снейк" не виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів, оскільки відповідачем своєчасно не надавалася інформація про наявність на товаристві з обмеженою відповідальністю "Снейк" вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ст. 20 Закону України № 2960, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з відповідача адміністративно - господарських санкцій у розмірі 11261,54 грн. та пені у розмірі 130,50 грн є законними та обгрунтованими, і тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Снейк" про стягнення адміністративно-господарських санкцій - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Снейк" (61140, м. Харків, проспект Гагаріна, 48, р/р 26009805752510 в ХОФ АКБ "Укрсоцбанк", МФО 351016, код ЄДРПОУ 31643401) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 1 під'їзд, к. 16, р/р 31219230700003 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134567) адміністративно - господарські санкції у розмірі 11261 одинадцять тисяч двісті шістдесят одна) грн. 54 коп. та пеню у розмірі 130 (сто тридцять) грн. 50 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -з дня складання у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 04.11.2009 року.
Суддя Бартош Н.С.