Постанова від 06.11.2017 по справі 727/4543/17

Справа № 727/4543/17

Провадження № 2-а/727/229/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2017 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

головуючого судді Смотрицького В.Г.

при секретарі Вальчук М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Чернівецької міської ради про визнання незаконними та скасування рішень, -

встановив:

Позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом до Чернівецької міської ради про визнання незаконними та скасування рішень посилаючись на те, що 31.10.2016 року Чернівецькою міською радою прийнято рішення № 462 «Про утворення управлінського органу Наглядової ради на комунальних підприємствах міста та затвердження нової редакції статуту міського комунального підприємства КП «Чернівціспецкомунтранс», 10.04.2017 року Чернівецькою міською радою прийнято рішення №647 «Про Наглядові ради комунальних підприємств», які вони вважають прийнятими з порушенням законодавства, яке регулює діяльність і порядок утворення Наглядових рад на комунальних підприємствах та такими, що порушують їхні права на забезпечення участі в управлінні комунальним підприємством міста через механізм утворення управлінського органу Наглядових рад відповідно до вимог Законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності», «Про місцеве самоврядування в Україні», Господарського кодексу України.

Про прийняття рішення № 462 «Про утворення управлінського органу Наглядової ради на комунальних підприємствах міста та затвердження нової редакції статуту міського комунального підприємства КП «Чернівціспецкомунтранс» їм стало відомо лише 17.01.2017 року, тому вважають, що шестимісячний строк, встановлений ч. 2 ст. 99 КАС України, ними не пропущеним.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада міста.

Згідно зі ст.140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю.

Вони, як члени територіальної громади міста Чернівців, тобто особи, що постійно проживають в м. Чернівці, є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, мають право безпосередньо приймати участь в управлінні майном, реорганізації та ліквідації комунальних підприємств та здійсненні контролю за їх діяльністю.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності» від 02.06.2016 року № 1405-VІІІ внесено зміни до Господарського кодексу України, зокрема ч. 7 ст. 78, відповідно до якої органами управління комунального унітарного підприємства є: керівник підприємства, який призначається (обирається) органом, до сфери управління якого належить підприємство, або наглядовою радою цього підприємства (у разі її утворення) і є підзвітним органу, який його призначив (обрав); наглядова рада підприємства (у разі її утворення), яка в межах компетенції, визначеної статутом підприємства та законом, контролює і спрямовує діяльність керівника підприємства.

Наглядова рада комунального унітарного підприємства утворюється за рішенням органу, до сфери управління якого належить комунальне унітарне підприємство. Критерії, відповідно до яких утворення наглядової ради комунального унітарного підприємства є обов'язковим, а також порядок утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради, її комітетів, порядок призначення членів наглядової ради затверджується рішенням відповідної місцевої ради.

Таким чином, зазначеними вище Законом, запроваджено інститут наглядових рад як управлінських органів комунальних підприємств, а місцеві ради (представницькі органи місцевого самоврядування) наділені повноваженнями щодо їх утворення.

Згідно з п. 30-1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про прийняття рішень про визначення критеріїв, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов'язковим у комунальних унітарних підприємствах та у господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді; про затвердження порядку утворення наглядової ради, порядку призначення членів наглядової ради комунального унітарного підприємства; про визначення кола питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради комунального унітарного підприємства; про встановлення вимог до незалежних членів наглядової ради комунальних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді.

В порушення визначеного Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності» порядку запровадження управлінського органу комунального підприємства наглядової ради, а саме, не ухваливши попередньо необхідних рішень на його реалізацію, зокрема, без визначення порядку утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради, її комітетів, порядку призначення членів наглядової ради, за ініціативою окремих депутатів Чернівецькою міською радою було прийнято рішення від 31.10.2016 року № 462 «Про утворення управлінського органу наглядової ради комунального підприємства КП «Чернівціспецкомунтранс», а також затвердження нової редакції статуту підприємства.

Пунктом 2 рішення цього рішення визначено, що порядок утворення, організації діяльності та ліквідації Наглядової ради, її комітетів, порядок призначення членів Наглядової рад визначається особливостями організаційної структури та специфікою діяльності відповідного підприємства і затверджується в Статуті підприємства, однак це суперечить п. 30-1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Тобто, міська рада, перед тим, як утворювати Наглядову раду на комунальному підприємстві, повинна була визначити критерії та затвердити Порядок утворення Наглядової ради, а тому вважають, що зазначене рішення було прийнято передчасно та з порушенням вимог законодавства з цього питання.

Виходячи з того, що міською радою в подальшому було визначено критерії, затверджено порядок, встановлено вимоги до незалежних членів Наглядової ради, тому і з цих підстав рішення № 462 «Про утворення управлінського органу наглядової ради на комунальних підприємствах міста та затвердження нової редакції статуту міського комунального підприємства «Чернівціспецкомунтранс» є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

10.04.2017 року міською радою було ухвалено рішення № 647 «Про Наглядові ради комунальних підприємств», яким визначено критерії, відповідно до яких утворення Наглядової ради на комунальному підприємстві м. Чернівців є обов'язковим, затверджено Порядок організації діяльності та ліквідації наглядової ради комунального підприємства, заснованого на комунальній власності територіальної громади м. Чернівців, вимоги до незалежних членів Наглядової ради та виключну компетенцію наглядової ради комунальних підприємств.

Для підготовки зазначеного рішення розпорядженням Чернівецького міського голови була утворена робоча група, до якої були залучені депутати міської ради, посадові особи місцевого самоврядування, громадські діячі. До складу цієї групи була включена і вона. Результатом спільної роботи став проект рішення «Про Наглядові ради комунальних підприємств», який був внесений у встановлений законом термін на розгляд міської ради. Проте, під час обговорення цього питання окремими депутатами було внесено більше 40 поправок до проекту рішення, в результаті чого первинний зміст документа був втрачений, а внесені поправки є прямим порушенням вимог ГК України та Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності».

Пунктом 7 ст. 78 ГК України передбачено, що Наглядова рада підприємства (у разі її утворення) в межах компетенції, визначеної статутом підприємства та законом, контролює і спрямовує діяльність керівника підприємства. Однак, всупереч наведеним вище нормам закону, в додатку 3 «Виключна компетенція Наглядової ради комунального підприємства, заснованого на комунальній власності територіальної громади м. Чернівців», пунктами 5, 6, 7, 8 до виключної компетенції Наглядової ради віднесено питання, що передбачають прийняття рішення про відчуження або придбання товарів або іншого майна, передачу або отримання в оренду товарів або послуг, передачу у безоплатне користування третім особам товарів або іншого майна, прийняття рішення про виконання або замовлення робіт або надання послуг.

Вважають, що надання таких повноважень Наглядовій раді комунального підприємства безпосередньо підміняє функції керівника підприємства та суперечить ч.4 ст. 63 ГК України.

В пункті 5.5.1 додатку 2 рішення № 647 передбачено, що до складу конкурсної комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради включається Чернівецький міський голова. В п. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста, а тому міська рада не уповноважена визначати без його згоди участь в комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради комунального підприємства. Пункт 5.5.1 також не співвідноситься з пунктом 5.6.1., в якому визначаються документи для подання представників міського голови до конкурсної комісії, оскільки від міського голови представники не делегуються, а він особисто входить до конкурсної комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради. В розділі 5 «Процедура утворення конкурсної комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради» в додатку 2 до рішення міської ради «Про Наглядові ради комунальних підприємств» невизначеним залишається порядок обрання голови та секретаря комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради.

В додатку 4 «Вимоги до незалежних членів Наглядової ради комунального підприємства, заснованого на комунальній власності територіальної громади м. Чернівців» до рішення № 647 «Про Наглядові ради комунальних підприємств» - з переліку вимог до незалежних членів наглядової ради виключена вимога: «не є депутатом місцевих рад, службовцем органів місцевого самоврядування, членом виконавчого комітету міської ради, народним депутатом України, помічником-консультантом депутата міської ради чи народного депутата України». Прийняття такого рішення закладає потенційний конфлікт інтересів, оскільки у випадку обрання до Наглядової ради депутата міської ради (як «незалежного» члена Наглядової ради) він, як депутат місцевої ради, буде представляти інтереси засновника - міської ради.

Встановлення окремих вимог до незалежних членів Наглядової ради комунальних підприємств є взагалі позбавленими будь-якої логіки, зокрема щодо того, що незалежним членом Наглядової ради не може бути близька особа для посадових осіб підприємства, депутатів міської ради та членів її виконавчого комітету, службовців органу місцевого самоврядування, однак, виходячи з цих вимог, незалежний член Наглядової ради може бути депутатом, членом виконавчого комітету, службовцем органу місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 року №142 «Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі» у вимогах до незалежних членів Наглядових рад державних унітарних підприємств встановлюється, що незалежний член Наглядової ради не може посідати виборні посади та бути посадовою особою органів державної влади та місцевого самоврядування, що є доцільним та узгоджується з вимогами Закону України «Про запобігання корупції».

Зазначені вище порушення в подальшому можуть призвести до погіршення ефективності управління комунальними підприємствами міста та прийняття управлінських рішень всупереч ч. 7 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» про те, що майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

Вважають, що оскаржувані рішення прийняті з порушенням порядку та способу, визначеного Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності» та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» є протиправними, оскільки ними порушено їх права, свободи та інтереси, вони прийняті з порушенням встановленого порядку, не на підставі, не у межах та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

А тому просили визнати протиправними та скасувати рішення Чернівецької міської ради VІІ скликання від 31.10.2016 року № 462 «Про утворення управлінського органу Наглядової ради на комунальних підприємствах міста та затвердження нової редакції статуту комунального підприємства КП «Чернівціспецкомунтранс» та рішення Чернівецької міської ради від 10.04.2017 року № 647 «Про Наглядові ради комунальних підприємств».

В судовому засіданні представники позивачів позовні вимоги підтримали і в своїх поясненнях підтвердили обставини, викладені в позовній заяві та письмових поясненнях.

Представник відповідача Чернівецької міської ради в судовому засіданні позов не визнала з підстав, зазначених в письмових запереченнях та поясненнях, просила відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають до задоволення.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада міста.

Згідно зі ст.140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю.

Судом встановлено, що 31.10.2016 року Чернівецькою міською радою 15 сесії VІІ скликання прийнято рішення № 462 «Про утворення управлінського органу Наглядової ради на комунальних підприємствах міста та затвердження нової редакції Статуту міського комунального підприємства КП «Чернівціспецкомунтранс» (а.с.10), яке регулює діяльність і порядок утворення, організації діяльності та ліквідації Наглядової ради та її комітетів на комунальних підприємствах.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності» від 02.06.2016 року № 1405-VІІІ внесено зміни до ч.2 ст.78 ГК України, відповідно до якої органами управління комунального унітарного підприємства є: керівник підприємства, який призначається (обирається) органом, до сфери управління якого належить підприємство, або наглядовою радою цього підприємства (у разі її утворення) і є підзвітним органу, який його призначив (обрав); наглядова рада підприємства (у разі її утворення), яка в межах компетенції, визначеної статутом підприємства та законом, контролює і спрямовує діяльність керівника підприємства.

Наглядова рада комунального унітарного підприємства утворюється за рішенням органу, до сфери управління якого належить комунальне унітарне підприємство. Критерії, відповідно до яких утворення Наглядової ради комунального унітарного підприємства є обов'язковим, а також порядок утворення, організації діяльності та ліквідації Наглядової ради, її комітетів, порядок призначення членів Наглядової ради затверджується рішенням відповідної місцевої ради.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності» запроваджено інститут Наглядових рад як управлінських органів комунальних підприємств, а місцеві ради (представницькі органи місцевого самоврядування) наділені повноваженнями щодо їх утворення.

Згідно з п. 30-1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про прийняття рішень про визначення критеріїв, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов'язковим у комунальних унітарних підприємствах та у господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді; про затвердження порядку утворення наглядової ради, порядку призначення членів наглядової ради комунального унітарного підприємства; про визначення кола питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради комунального унітарного підприємства; про встановлення вимог до незалежних членів наглядової ради комунальних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді.

В пункті 2 рішення Чернівецької міської ради від 31.10.2016 року № 462 «Про утворення управлінського органу Наглядової ради на комунальних підприємствах та затвердження нової редакції Статуту міського комунального підприємства КП «Чернівціспецкомунтранс» зазначено, що порядок утворення, організації діяльності та ліквідації Наглядової ради та її комітетів, порядок призначення членів Наглядової ради визначається особливостями організаційної структури та специфікою діяльності відповідного підприємства і затверджується в Статуті підприємства, однак, суд вважає, що це суперечить п. 30-1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки повноважень щодо створення наглядових рад не відносяться за цим Законом до компетенції Чернівецької міської ради.

Судом в судовому засіданні встановлено, що міська рада, перед тим, як утворювати Наглядову раду на комунальному підприємстві, спочатку повинна була визначити критерії та затвердити Порядок утворення Наглядової ради, а не визначати це в подальшому після прийняття рішення, тому зазначене рішення було прийнято передчасно та з порушенням вимог законодавства, воно є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, тому в цій частині позовні вимоги належить задовольнити.

10.04.2017 року Чернівецькою міською радою 26 сесії VІІ скликання прийнято рішення № 647 «Про Наглядові ради комунальних підприємств» (а.с.18), яким визначено критерії, відповідно до яких утворення Наглядової ради на комунальному підприємстві м. Чернівців є обов'язковим, затверджено Порядок організації діяльності та ліквідації Наглядової ради комунального підприємства, заснованого на комунальній власності територіальної громади м. Чернівців, вимоги до незалежних членів Наглядової ради та виключну компетенцію Наглядової ради комунальних підприємств.

Для підготовки рішення № 647 від 10.04.2017 року розпорядженням Чернівецького міського голови № 9-р від 10.01.2017 року (а.с.45-46) була створена робоча група з вивчення питання щодо утворення Наглядових рад, до якої були залучені депутати міської ради, посадові особи місцевого самоврядування, громадські діячі. До складу цієї групи була включена і позивачка ОСОБА_2 Як встановлено в судовому засіданні, робоча група підготувала проект рішення «Про Наглядові ради комунальних підприємств», який був внесений у встановлений законом термін на розгляд міської ради, однак під час обговорення цього питання було внесено більше 40 поправок до проекту рішення, в результаті чого первинний зміст документа був втрачений.

Відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 78 ГК України Наглядова рада комунального унітарного підприємства утворюється за рішенням органу, до сфери управління якого належить комунальне унітарне підприємство. Критерії, відповідно до яких утворення Наглядової ради комунального унітарного підприємства є обов'язковим, а також порядок утворення, організації діяльності та ліквідації Наглядової ради та її комітетів, порядок призначення членів Наглядової ради затверджуються рішенням відповідної місцевої ради.

Пунктом 6 рішення № 647 «Про Наглядові ради комунальних підприємств» та п. 4.1 додатку 2 «Порядок утворення, організації діяльності та ліквідації Наглядової ради комунального підприємства, заснованого на комунальній власності територіальної громади м. Чернівців», затвердженого вказаним рішенням, визначено, що рішення про утворення Наглядових рад приймається Чернівецькою міською радою, однак суд вважає, що вказані пункти прямо порушують вимоги ст. 78 ГК України, якою не передбачено повноважень Чернівецької міської ради перебирати на себе повноваження по створенню Наглядових рад, а лише встановлено компетенцію щодо затвердження: 1) критеріїв, відповідно до яких утворення Наглядової ради комунального унітарного підприємства є обов'язковим; 2) порядку утворення, організації діяльності та ліквідації Наглядової ради та її комітетів; 3) порядку призначення членів Наглядової ради.

Відповідно до ст. 78-1 ГК України до компетенції Наглядової ради комунального підприємства відноситься надання згоди на вчинення господарських зобов'язань посадовим особам комунального підприємства виключно у випадку, якщо ця особа є заінтересованою у вчиненні господарського зобов'язання. В такому випадку особа, яка є заінтересованою у вчиненні господарського зобов'язання, повинна протягом трьох робочих днів з моменту виникнення у неї заінтересованості, але до вчинення господарського зобов'язання, подати на розгляд наглядової ради: 1) проект господарського зобов'язання із зазначенням вартості одиниці товару або послуг, якщо вона передбачена господарським зобов'язанням, і загальної суми господарського зобов'язання; 2) інформацію із зазначенням ознаки заінтересованості особи у вчиненні господарського зобов'язання.

Наглядова рада комунального унітарного підприємства протягом 10 робочих днів з дня отримання інформації, приймає одне з таких рішень: 1) про надання згоди на вчинення відповідного господарського зобов'язання; 2) про відмову у вчиненні відповідного господарського зобов'язання; 3) про передачу питання на розгляд органу, до сфери управління якого належить комунальне унітарне підприємство.

Відповідно до ст. 11-4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» до компетенції Наглядової ради державного унітарного підприємства належать лише контрольно-наглядові повноваження. Тобто, призначення Наглядової ради полягає виключно у здійсненні контрольно-наглядових, а не організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Водночас, згідно рішення Чернівецької міської ради від 10.04.2017 року № 647 (додаток 3 «Виключна компетенція Наглядової ради комунального підприємства, заснованого на комунальній власності територіальної громади м. Чернівців») до виключної компетенція Наглядової ради комунального підприємства відноситься: визначення розміру, джерел утворення та порядок використання капіталу Підприємства; прийняття рішення про відчуження або придбання за одним договором або декількома пов'язаними договорами товарів або іншого майна, балансова вартість якого перевищує 50 мінімальних заробітних плат (п. 5 Додатку 3); прийняття рішення про передачу або отримання в оренду, інше оплатне користування товарів або майна, балансова вартість якого перевищує 50 мінімальних заробітних плат (п. 6 Додатку 3); прийняття рішення про передачу Підприємством у безоплатне користування третім особам товарів або іншого майна, балансова вартість якого перевищує 2 мінімальних заробітних плат (п. 7 Додатку 3); прийняття рішення про виконання або замовлення робіт або надання послуг, ринкова вартість яких перевищує 50 мінімальних заробітних плат (п. 8 Додатку 3).

Пунктом 7 ст. 78 ГК України передбачено, що Наглядова рада підприємства (у разі її утворення) в межах компетенції, визначеної статутом підприємства та законом, контролює і спрямовує діяльність керівника підприємства.

Суд вважає, що вказаними пунктами прямо порушуються вимоги ст.ст. 78, 78-1 ГК України, якими не передбачено повноважень Наглядових рад здійснювати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функцій. Крім того, надання таких повноважень Наглядовій раді комунального підприємства безпосередньо підміняє функції керівника підприємства та суперечить ч.4 ст. 63 ГК України.

Відповідно до ч.2 ст.65 ГК України власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.

Згідно з пунктом 5.5.1 додатку 2 рішення № 647 від 10.04.2017 року до складу конкурсної комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради включається Чернівецький міський голова.

Відповідно до п. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста, а тому міська рада не уповноважена визначати без його згоди участь в комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради комунального підприємства.

Крім того, пункт 5.5.1 не співвідноситься з пунктом 5.6.1., в якому визначаються документи для подання представників міського голови до конкурсної комісії, оскільки від міського голови представники не делегуються, а він особисто входить до конкурсної комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради.

В розділі 5 додатку 2 рішення № 647 від 10.04.2017 року «Процедура утворення конкурсної комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради» невизначено порядок обрання голови та секретаря комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради.

В додатку 4 «Вимоги до незалежних членів Наглядової ради комунального підприємства, заснованого на комунальній власності територіальної громади м. Чернівців» до рішення № 647 від 10.04.2017 року з переліку вимог до незалежних членів наглядової ради виключена вимога: «не є депутатом місцевих рад, службовцем органів місцевого самоврядування, членом виконавчого комітету міської ради», однак прийняття такого рішення закладає потенційний конфлікт інтересів, оскільки у випадку обрання до Наглядової ради депутата міської ради (як «незалежного» члена Наглядової ради) він, як депутат місцевої ради, буде представляти інтереси засновника - міської ради.

Відповідно до п. 10 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, однак, всупереч вищевказаному положенню, рішенням № 647 від 10.04.2017 року до повноважень Наглядової ради віднесено обрання та припинення повноважень Виконавчого директора (як керівника підприємства, оскільки за статутами комунальних підприємств не передбачено утворення Дирекції як керівного органу, і відповідно посад Генерального, Виконавчого тощо директорів, а одноособового керівника - Директора).

Суд вважає, що рішення Чернівецької міської ради № 647 від 10.04.2017 року також є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, тому і в цій частині позовні вимоги належить задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Таким чином, враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини та досліджені докази, суд вважає, що необхідно визнати протиправними та скасувати рішення Чернівецької міської ради VІІ скликання від 31.10.2016 року № 462 «Про утворення управлінського органу Наглядової ради на комунальних підприємствах міста та затвердження нової редакції статуту комунального підприємства КП «Чернівціспецкомунтранс» та рішення Чернівецької міської ради від 10.04.2017 року № 647 «Про Наглядові ради комунальних підприємств», оскільки вони прийняті всупереч вимогам Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ГК України, в основу яких (зокрема, права створення наглядових рад та пов'язаних із цим процедур) покладено повноваження, які не належать відповідачу Чернівецькій міській раді, рішення прийняті з порушенням порядку та підстав їх прийняття, а тому їх необхідно визнати протиправними та скасувати, задовольнивши позовні вимоги.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 140, 143 Конституції України, ст.ст. 6, 12, 24, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», ст.ст.63, 65, 78, 78-1 ГК України, ст.ст. 2, 17, 159, 161, 162 КАС України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати:

- Рішення Чернівецької міської ради VІІ скликання від 31.10.2016 р. № 462 «Про утворення управлінського органу наглядової ради на комунальних підприємствах міста та затвердження нової редакції статуту комунального підприємства КП «Чернівціспецкомунтранс»;

- Рішення Чернівецької міської ради від 10.04.2017 року № 647 «Про Наглядові ради комунальних підприємств».

З постановою в повному обсязі особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитись 07 листопада 2017 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: