донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
23.10.2017 справа №913/313/17
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий: судді за участю представників сторін: від позивача: від відповідача: від третьої особи:ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4 - за довіреністю ОСОБА_5 - за довіреністю Не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго”, м. Київ
на рішення господарського суду Луганської області
від20 червня 2017 р. (повний текст складено та підписано 26.06.2017р.)
у справі№ 913/313/17 (суддя Ковалінас М.Ю.)
за позовомПублічного акціонерного товариства “Донбасенерго”, м. Київ
до за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об'єднання”, м. Луганськ Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”, м.Київ
простягнення вартості поставленої електроенергії у розмірі 617 955 321грн. 15коп.
Рішенням господарського суду Луганської області від 20.06.2017р. у справі №913/313/17 у задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго”, м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об'єднання”, м. Луганськ про стягнення вартості поставленої електроенергії у розмірі 617 955 321грн. 15коп.- відмовлено у повному обсязі.
Публічним акціонерним товариством “Донбасенерго”, м. Київ подана апеляційна скарга, відповідно до якої останнє просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Зокрема, скаржник вважає, що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням вимог чинного законодавства та дійшов помилкового висновку щодо невідповідності позовних вимог постанові Кабінету Міністрів України від 07.05.2015р. №263, оскільки п.2 означеної постанови передбачає порядок купівлі-продажу електричної енергії, що виробляється і споживається на неконтрольованій території (НКТ), при цьому п.10 цієї постанови передбачає, що відповідач, як постачальний електричної енергії на неконтрольованій території, зобов'язаний здійснювати купівлю електричної енергії, яка відпускається виробниками електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 23.08.2017р. до участі у розгляді справи в порядку ст. 27 Господарського процесуального кодексу України залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне підприємство “Національна енергетична компанія “Укренерго”, м.Київ.
Представник позивача підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача проти доводів апеляційної скарги заперечив з підстав, викладених у відзиві.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надіслав письмові пояснення стосовно обставин справи. Відповідно до вказаних пояснень, останній також просив суд розглянути справу без участі представника.
Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі XII Господарського процесуального кодексу України. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Згідно з ч. 2 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і переглядає законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Позовні вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об'єднання”, м. Луганськ обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань, покладених на нього постановою Кабінету Міністрів України №263 від 07.05.2015р. та умовами багатосторонього договору.
Як зазначає позивач, останній у період травень 2015-лютий 2017року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №263 від 07.05.2015 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» (далі -Постанова КМУ №263) та умов багатостроннього договору від 11.06.2015р. здійснював виробництво та відпуск електричної енергії на неконтрольовану територію, що підтверджується щомісячними фізичними балансами електричної енергії, які складались ВП “Донбаська електроенергетична система” ДП “Укренерго” на виконання п.п. 2 п. 11 вказаної постанови КМУ №263. При цьому, оскільки електричні мережі всіх постачальників взаємопов'язані між собою, електроенергія, яка відпускається Старобешівською ТЕС в мережі ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго”, ТОВ “ДТЕК Високовольтні мережі”, транзитом потрапляє до мережі всіх інших постачальників, у тому числі і відповідача. За таких обставин, оскільки вартість отриманої електричної енергії в період травень 2015-лютий 2017року в обсязі 539 495 365 кВт відповідач не сплатив, зобов'язання відповідача на загальну суму 617 955 321грн. 15коп., за твердженням позивача, є не виконаними.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд виходив з того, що за відсутності між сторонами договірних відносин та первинних документів, які б підтверджували обсяги поставленої та отриманої відповідачем електричної енергії, підстави для сплати вартості електричної енергії за заявлений позивачем період - відсутні.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи заявника апеляційної скарги, повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, перевіривши повноту встановлених фактів, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду є законним і обґрунтованим з наступних підстав.
Так, на виконання вимог Закону України «Про електроенергетику», Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.05.2015 №263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», відповідно до пункту 2 якої зазначено (в редакції, що діяла до 25.05.2016), що електрична енергія, яка виробляється на неконтрольованій території, продається на цій території суб'єктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом (далі - енергопостачальники, що провадять діяльність на неконтрольованій території), та/або споживачам електричної енергії відповідної області, та/або іншим суб'єктам господарювання, розташованим у відповідній області, згідно з умовами багатостороннього договору, що укладається між суб'єктами електроенергетики, що провадять діяльність на неконтрольованій території (далі - багатосторонній договір).
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України № 368 від 25.05.2016р., зокрема до вказаного пункту постанови КМУ №263 внесено зміни та пункт 2 після слів "яка виробляється на неконтрольованій території" доповнено словами ", крім електричної енергії виробника, що має гарантії, надані законодавством".
Підпункт 3 п. 10 постанови КМУ від 07.05.2015 №263 (в редакції, що діяла до 25.05.2016): енергопостачальники, що провадять діяльність на неконтрольованій території здійснюють купівлю електричної енергії, яка відпускається виробниками електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території відповідно до умов багатостороннього договору.
Постановою Кабінету Міністрів України № 368 від 25.05.2016р. внесено зміни до підпункту 3 пункту 10 - після слів "багатостороннього договору" доповнено словами", крім електричної енергії виробника, що має гарантії, надані законодавством"
Згідно п. 1 Постанови КМУ від 07.05.2015 №263, постачальниками на неконтрольованій території у Донецькій області є ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», а у Луганській області - ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання».
Відповідно до пп. 2 п. 11 постанови КМУ від 07.05.2015 №263 (в редакції, що діяла до 25.05.2016р.) Донбаська електроенергетична система складає прогнозний та фактичний фізичний баланс електричної енергії об'єднаної енергетичної системи України, баланси електричної енергії окремо за контрольованою та неконтрольованою територією і надає відповідну інформацію державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго", оптовому постачальнику та усім сторонам багатостороннього договору.
Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України № 368 від 25.05.2016р. до пп. 2 п. 11 постанови КМУ від 07.05.2015 №263 внесено зміни та викладено абзац перший та підпункт 1 в такій редакції: "11. Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго": 2) у підпункті 2 слова "державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго" - виключено.
Так, відповідно до пп. 2 п. 11 постанови КМУ від 07.05.2015 №263 (в редакції від 25.05.2016р.) на ДП "НЕК"Укренерго" покладено обов'язок складання прогнозного та фактичного фізичного балансу електричної енергії об'єднаної енергетичної системи України, баланси електричної енергії окремо за контрольованою та неконтрольованою територією і надавання відповідної інформації оптовому постачальнику та усім сторонам багатостороннього договору.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України №263, 11.06.2015р. між учасниками ринку електроенергії укладено Багатосторонній договір, відповідно до Преамбули якого цей договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками і згідно з ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України його умови застосовуються до відносин між Сторонами, що виникли з 1 травня 2015 року. При цьому, до 1 серпня 2015року сторони не застосовують до споживачів санкції та не відключають споживачів від енергопостачання за несплату, несвоєчасну оплату електрчиної енергії, яка виникла за період з 1 травня 2015 до моменту укладення договору.
Сторонами цього Договору є:
- (А) суб'єкти електроенергетики, які здійснюють діяльність з виробництва, передачі, розподілу та постачання електричної енергії на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі - Неконтрольована територія), які підписали Договір і / або приєдналися до нього (Додаток 1);
- (Б) суб'єкт електроенергетики (його відокремлений підрозділ), який здійснює диспетчерське (оперативно-технологічне) управління на Неконтрольованій території.
Метою договору є врегулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням, придбанням, продажем та споживанням електричної енергії на неконтрольовані території. Договір визначає права, обов'язки і відповідальність сторін цього договору, Загальних зборів та Координаційного центру на неконтрольовані території (п. 2.1., п.2.2 договору).
Відповідно до умов п.2.3., п.2.3.1. договору, предметом цього договору є, зокрема: визначення принципів, порядку і механізму взаємодії між сторонами договору, які виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, розподілом і постачанням, купівлею і продажем електричної енергії на Неконтрольовані території.
Розділом 5 договору врегульовано статус Координаційного центру.
Так, в п.5.1., п.5.2. договору визначено, що Кординаційний центр діє на підставі затвердженого ним положення, яке є невід'ємною частиною договору. Розподіл коштів за електричну енергію здійснюється відповідно до алгоритму, який затверджується Координаційним центром.
Склад Координаційного центру формується відповідно п.5.3 договору.
Пунктом 5.11.1 договору встановлено, що до компетенції Координаційного центру відноситься затвердження типових форм таких договорів: купівлі-продажу електричної енергії між Виробником та Постачальником, договорів на постачання електричної енергії місцевими (локальними) електромережами між Постачальником електричної енергії та Споживачем, який купує електричну енергію за прямими двосторонніми договорами.
Пункт 16 Багатостороннього договору: вказаний договір регулюється в усіх аспектах діючим законодавством.
Згідно з п.2.5.1. Багатостороннього договору, Позивач зобов'язаний з моменту вступу в силу цього Договору продавати всю вироблену електричну енергію на Ринку електричної енергії відповідно до цього Договору та прямими двосторонніми договорами, укладеними відповідно до нього.
Відповідно до п. 2.6.1 Багатостороннього договору, постачальники здійснюють купівлю электричної енергії Виробників електроенергії за тарифами, затвердженими Координаційним центром, на межі балансової належності електричних мереж.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до протоколу засідання Координаційного центру №1 від 25.06.2015р., на якому були присутні: 3 представника Виробника Донецької області, 3 представника Постачальника Донецької області та 1 представник Споживача Донецької області, прийнято рішення затвердити типову форму договору купівлі-продажу електричної енергії між Виробником електроенергії теплової генерації та Постачальником та зобов'язати учасників ринку в строк до 30.06.2015р. укласти договори відповідно до затвердженої типової форми і застосовувати положення відповідних договорів до правовідносин, які виникли між сторонами договору з 01.05.2015р. Також, у зазначеному протоколі вказано, що у засіданні Координаційного центру (КЦ) беруть участь 7 делегованих представників Донецької області, таким чином кворум для прийняття рішень, що стосуються Донецької області вважається досягнутим. Представники Луганської області не беруть участі в засіданні Координаційного центру, тому рішення приймаються тільки щодо питань, які стосуються Донецької області.
Протоколом Координаційного центру №13 від 23.09.2015 затверджено типовий договір купівлі-продажу електроенергії між виробником та постачальником та внесено зміни до протоколу Координаційного центру №1 від 25.06.2015. При цьому, представники Луганської області не беруть участі в засіданні Координаційного центру, тому рішення приймаються тільки щодо питань, які стосуються Донецької області.
Враховуючи, що протоколами Координаційного центру затверджено тариф Старобешівської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» на підставі фізичних балансів електроенергії Донбаського регіону, складених ВП ДП «НЕК Укренерго» «Донбаська електроенергетична система» та затверджених Координаційним центром тарифів та відповідно до розрахунку кількості та вартості електричної енергії, позивачем здійснено розрахунок ціни позову, що стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господасрьким кодексом України.
Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Як зазначено вище, постановою постанови КМУ від 07.05.2015 №263, зокрема, Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання" визначено постачальником електричної енергії у Луганській області.
В свою чергу, пунктом 4 вказаної постанови встановлено, що порядок, механізм та принципи взаємодії суб'єктів електроенергетики, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням, купівлею та продажем електричної енергії, порядок формування цін (тарифів), компенсації технологічних втрат електричної енергії під час передачі, а також розрахунків за електричну енергію, послуги з передачі та постачання електричної енергії, інші питання регулювання відносин у сфері електроенергетики на неконтрольованій території визначаються багатостороннім договором.
У п.п. 3.2. п. 3 частини II багатостороннього договору встановлено умови прийняття нових суб'єктів електроенергетики. За умовами договору кандидат (суб'єкт електроенергетики) повинен направити в Координаційний центр письмове звернення про вступ та надати необхідну інформацію та дозвільні документи, завірені підписом керівника кандидата.
Проте, належних доказів стосовно вчинення дій з боку повноважних представників відповідача щодо приєднання до багатостороннього договору до матеріалів справи не надано.
Зі змісту протоколів №1 від 25.06.2015 та №13 від 23.09.2015 координаційного центру, вбачається, що рішення, затверджені зазначеними протоколами, не розповсюджуються на територію Луганської області, оскільки відповідні рішення були прийняті лише представниками Донецької області, в той час як представники Луганської області не приймали участі в засіданні Координаційного центру, що спростовує твердження позивача про зобов'язання відповідача здійснити розрахунок на підставі багатостороннього договору від 11.06.2015р.
Відповідно до пояснень відповідача, за відсутності виробників електричної енергії, розміщених на неконтрольованій території Луганської області, ТОВ «ЛЕО» здійснювало в період з травня 2015р. до 15.07.2016р. купівлю електричної енергії (різницю перетоків) у ДП «Енергоринок» відповідно до договору №11572/01 від 31.08.2015 (т.2 а.с. 93-96)
Як зазначає відповідач, останній починаючи з 15.07.2016 та по теперішній час, не здійснює купівлі електричної енергії (різниці перетоків) у постачальників електричної енергії для її постачання на неконтрольовану територію Луганської області.
Також, оскільки відповідач є постачальником електричної енергії у Луганській області, останній не має юридичної та фактичної можливості та зобов'язань купувати електричну енергію у виробників, розташованих у Донецькій області, що підтверджується листом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 02.11.2016 №04/32-11420, в якому зазначено, що постановою КМУ не врегульовано питання щодо купівлі-продажу електроенергії, виробленої на неконтрольованій території однієї, наприклад, Донецької області, на неконтрольовану територію іншої - Луганської області.
Одночасно, рішенням Господарського суду Луганської області від 31.10.2016 у справі №913/999/16, яке залишене без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 13.12.2016, що набрала законної сили, було встановлено відсутність у відповідача встановленого законом обов'язку укладати з позивачем договір купівлі-продажу електричної енергії в редакції типового договору, затвердженого координаційним центром (протокол №1 від 25.06.2015 та протокол №13 від 23.09.2015), й відповідно, встановлено відсутність обов'язку відповідача підписувати акти приймання-передачі електроенергії за травень 2015 року - квітень 2016 року, й спростовано факт отримання відповідачем електроенергії від позивача.
Відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
При цьому, посилання позивача на фактичні фізичні баланси електроенергії на неконтрольованій території, що складені ВП «Донбаська електроенергетична система» ДП «НЕК «Укренерго», направлені Позивачу листами від 15.06.2016 №01-54/1097, від 14.07.2016 № 01-54/1238 та від 14.11.2016 № 01-54/1746, що за твердженням апелянта, є єдиним документом, який встановлює обсяги виробництва електроенергії виробниками на неконтрольованій території та надходження електроенергії в електричні мережі постачальників, що знаходяться на неконтрольованій території, не приймаються колегією суддів у якості належного та допустимого доказу доведеності позовних вимог, оскільки останні складались тільки у відношенні Донецької області.
В свою чергу, відповідно до письмових пояснень № 305ВППР від 20.10.2017р., ДП «НЕК «Укренерго» та Донбаська ЕС не здійснюють розрахунок обсягів надходження електричної енергії від ПАТ «Донбасенерго» до мереж ТОВ «Луганське енергетичне обєднання», оскільки відповідно до п. 2 Постанови № 263 ДП «НЕК «Укренерго» складає прогнозний та фактичний фізичний баланс електричної енергії об'єднаної енергетичної системи України, баланси електричної енергії окремо за контрольованою та неконтрольованою територією з наданням відповідної інформації оптовому постачальнику та усім сторонам багатостороннього договору, у складі яких відповідач відсутній.
Наданий позивачем до матеріалів справи технічний висновок з розрахунку кількості та обсягу відпуску електроенергії виробником ПАТ «Донбасенерго» (Старобешівська ТЕС) постачальнику ТОВ «Луганське енергетичне обєднання», здійснений Державним Донбаським підприємством з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж «ДОНОРГРЕС» на підставі документів, наданих ПАТ «Донбасенерго», не є належним та допустимим доказом підтвердження розміру заявленої позивачем суми заборгованості.
За вищенаведених обставин, враховуючи відсутність договірних відносин між позивачем та відповідачем, за відсутності у Відповідача встановленого законом обов'язку укладати з Позивачем договір купівлі-продажу електричної енергії в редакції типового договору купівлі-продажу електричної енергії, затвердженого Координаційним центром (протокол №1 від 25.06.2015р. зі змінами, внесеними протоколом №13 від 23.09.2015р.), а також враховуючи, що відповідач не є стороною багатостороннього договору, відсутність первинних документів, які б підтверджували обсяги поставленої відповідачу та отриманої ним електричної енергії відповідно до затвердженого тарифу, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача вартості поставленої електроенергії в період травень 2015-лютий 2017року в обсязі 539 495 365 кВт на загальну суму 617 955 321грн. 15коп.
Інші доводи, наведені в апеляційній скарзі, не впливають на правильність висновків суду першої інстанції та спростовані вищевикладеними висновками судової колегії.
Враховуючи наведене, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду Луганської області від 20.06.2017р. у справі №913/313/17 ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, що відповідає приписам ст.43 Господарського процесуального кодексу України, тому залишає зазначене рішення без змін, а апеляційну скаргу за наведеними в ній мотивами - без задоволення.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору по апеляційній скарзі покладаються на заявника скарги по справі.
Керуючись ст. ст. 33, 43, 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго”, м. Київ - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Луганської області від 20 червня 2017 р. у справі № 913/313/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Головуючий Марченко О.А.
Судді: Стойка О.В.
ОСОБА_3