Постанова від 06.10.2017 по справі 752/6952/17

Справа № 752/6952/17

Провадження №: 2-а/752/279/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2017 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Новака А.В.,

при секретарі Закаблуківській О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

31.03.2017 року позивач звернулася до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що вона перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

15.12.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії державного службовця та надала довідку № 02.7-36/374 від 12.12.2016 р.

Листом відповідача від 22.12.2016 року їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VІІІ.

Просила визнати протиправною відмову Правобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України у м. Києві щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії державного службовця у зв»язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов»язати відповідача провести з 15.12.2016 р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця, виходячи х нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі та врахованих раніше надбавок та премій і інших виплат у розмірі 90 відсотків заробітної плати без обмеження розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії державного службовця відповідно до довідки Київського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2016 р. № 02.7-36/374.

В судове засідання позивач не з»явилася, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги просила задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився надіславши до суду заперечення на позовну заяву.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва, правонаступником якого є Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

15.12.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку її пенсії в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця, зазначеної у довідці Київського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2016 року № 02.7-36/374.

Листом № 45497/05 від 22 грудня 2016 року їй відмовлено у перерахунку пенсії , призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка діяла на момент призначення Позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Приписи ст. 37-1ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка була чинна на момент виникнення у Позивача права на перерахунок пенсії, визначали, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка була чинною до 15.12.2015 року, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаєтьсяв такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, п. 5 - змінений.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої ст. 58 Конституції України (справа про зворотню дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач працювала на посаді судді Київського апеляційного адміністративного суду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» затверджено схему посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату районних, районних у м. Києві та Севастополі рад (додаток №49).

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» приписано міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

У зв'язку із наведеним, згідно довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у зв»язку з досягненням 65-ти річчя № 02.7-36/374 від 12.12.2016 р. заробітна плата станом на 01.12.2016 р. складає: посадовий оклад в розмірі 17,600 грн., надбавка за вислугу років (80 %) в розмірі 14080,00 грн., а всього 31680,00 грн.

Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01.12.2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на якій працювала ОСОБА_1 , що є підставою для перерахунку.

У зв'язку з викладеним з 01.05.2016року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, за яким Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІвтратив чинність, окрім статті 37 щодо осіб, визначених у п.п. 10-12 Прикінцевих та перехідних положень останнього, унеможливлюється проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону, у зв'язку зі зміною заробітної плати державного службовця після 01.05.2016 року. Проте дані норми не мають ретроспективної дії.

Крім цього, Кабінетом Міністрів України на виконання вимог ст. 37-1Закону України «Про державну службу» не були визначені умови та порядок перерахунку пенсій державних службовців. Разом з тим, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

Згідно абз. 1-2 ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

У зв'язку із вище зазначеним суд вбачає наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій та зобов'язання Відповідача здійснити Позивачу з 15.12.2016 року перерахунок пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

А тому, рішення Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про відмову в здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 є протиправним.

Тому, суд дійшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог, оскільки відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Питання щодо судових витрат суд вирішує на підставі положень ст..94 КАС України.

Керуючись 158-163, 185-186 КАС України, суд,-

ухвалив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії - протиправними.

Зобов'язати Правобережне об»єднане управління пенсійного фонду України у м. Києві провести з 15.12.2016 р. ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, виходячи з нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі та врахованих раніше надбавок та премій і інших виплат у розмірі 90 % заробітної плати без обмеження розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії державного службовця відповідно до довідки Київського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2016 р. № 02.7-36/374.

Стягнути з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з часу її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А. Новак