Справа № 703/3316/17
2/703/1713/17
про відмову у відкритті провадження у справі
31 жовтня 2017 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Опалинська О.П., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до служби у справах дітей виконавчого комітету Смілянської міської ради та виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення, -
встановив:
31 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з позовною заявою до служби у справах дітей виконавчого комітету Смілянської міської ради та виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області, третя особа: ОСОБА_2, в якій просить визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради №426 від 27 вересня 2017 року про затвердження висновку про недоцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 та рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради №425 від 27 вересня 2017 року про затвердження висновку про недоцільність зміни прізвища малолітнього ОСОБА_3
Під час вирішення питання про відкриття провадження у справі, дослідивши цивільну позовну заяву та додатки до неї, суд прийшов до висновку, що така не підлягає розгляду в цивільному порядку виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.107 ЦПК України усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами.
Разом з тим, згідно ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно ч.1 ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 02 серпня 2017 року система місцевого самоврядування включає, зокрема, виконавчі органи міської ради.
Таким чином, виконавчий комітет Смілянської міської ради є органом місцевого самоврядування.
З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради №426 від 27 вересня 2017 року про затвердження висновку про недоцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 та рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради №425 від 27 вересня 2017 року про затвердження висновку про недоцільність зміни прізвища малолітнього ОСОБА_3, тобто рішення органу місцевого самоврядування.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Згідно ч.7 ст.122 ЦПК України відмова у відкритті провадження у справі перешкоджає повторному зверненню до суду з таким самим позовом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у відкриті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 слід відмовити.
Роз'яснити ОСОБА_1, що спір, зазначений в позовній заяві, повинен вирішуватися в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 107, 122, 210 ЦПК України, -
ухвалив:
У відкритті провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до служби у справах дітей виконавчого комітету Смілянської міської ради та виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення відмовити.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження у справі невідкладно надіслати позивачу разом із заявою та всіма доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Черкаської області через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 5 днів з дня її отримання.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо її не буде скасовано.
Суддя О.П.Опалинська