Справа № 525/885/17
Провадження №2-а/525/24/2017
02.11.2017 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Хоролець В.В., при секретарі Пилипенко П.І., з участю представника відповідача Гавриленко В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Велика Багачка Полтавської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Великобагачанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити пенсію, -
Позивач ОСОБА_2 звернулась 29 серпня 2017 року до Великобагачанського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Великобагачанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити пенсію.
З позовної заяви вбачається, що позивачка ОСОБА_2 перебуває на обліку в Великобагачанському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області. Відповідно до довідок від 19.01.2015 року №8 Великобагачанської районної державної адміністрації Полтавської області та довідки від 19.01.2015 року №1, від 17.07.2017 року №07-2726 Управління праці та соціального захисту населення Великобагачанської районної державної адміністрації Полтавської області, нараховані «інші виплати» до заробітної плати, до яких входять індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова допомога у разі виходу на пенсію.
Позивач зазначає, що рішенням Великобагачанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 19.07.2017 року №99 їй відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на норму ст.33 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ із зазначенням про те, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення для вирішення соціально-побутових питань не включаються до заробітної плати державного службовця при призначенні чи перерахунку пенсії. ОСОБА_2 вказує, що відповідач при проведенні розрахунку пенсії не врахував суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації зарплати.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивачка посилається на положення статті 19 Конституції України, статті 33,37 Закону №3723-Х11, статті 66 Закону України від 05.11.1991 року №1788-Х11 «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-1V), статті 2 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці» та просила скасувати рішення Великобагачанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №99 від 19.07.2017 року та зобов'язати відповідача у справі здійснити перерахунок та виплатити їй пенсію, починаючи з 01.02.2017 року у розмірі 80 % від суми заробітної плати відповідно до ст.ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення розміру заробітку для обчислення пенсії» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), не змінюючи базовий місяць індексації за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію відповідно довідки від 19.01.2015 року №8 Великобагачанської райдержадміністрації, довідки від 19.01.2015 року №1, від 17.07.2017 року №07-2726 Управління праці та соціального захисту населення Великобагачанської райдержадміністрації, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії «інші виплати» суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги у разі виходу на пенсію та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 01.02.2017 року (а.с.а.с.1-4).
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явилась, направила до суду заяву, в якій свої позовні вимоги підтримала і просила їх задовольнити, а справу розглянути у її відсутність (а.с.а.с.13,40).
Представник відповідача Великобагачанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області Гавриленко В.І. в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_2 не визнала, просила в їх задоволенні відмовити у повному обсязі. Повністю підтримала письмові заперечення відповідача у справі на позов ОСОБА_2, які були оголошені в судовому засіданні (а.с.а.с.22-25).
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача Гавриленко В.І., дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено і сторонами у справі не заперечується, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 19.05.2008 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі, правонаступником якого з 01.04.2016 року є Великобагачанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області. ОСОБА_2 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», призначену в розмірі 80 відсотків від заробітної плати (а.с.а.с.5,15,22-25).
17 липня 2017 року ОСОБА_2 звернулася до відповідача із заявою про проведення їй перерахунку пенсії (а.с.а.с.26,49-50) на підставі довідки № 8 від 19.01.2015 року про складові заробітної плати, виданої Великобагачанською райдержадміністрацією Полтавської області (про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу») (а.с.а.с.6-8) та довідки №1 від 19.01.2015 року, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Великобагачанської райдержадміністрації (про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу») (а.с.а.с.9-10).
Рішенням колегіального органу з призначення пенсії Великобагачанського об'єднаного управління ПФУ Полтавської області №99 від 19.07.2017 року, з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723, ОСОБА_2 вирішено відмовити в перерахунку пенсії в зв'язку з наданням довідок №8 від 19.01.2015 року про складові заробітної плати за період з 01.03.2000 року по 28.02.2005 року та довідки №1 від 19.01.2015 року про складові заробітної плати за період з 06.09.2006 року по 16.05.2008 року (а.с.12).
За змістом статті 37 Закону №3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки; за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону №1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно абз.1 п.2 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування дія Закону України Про державну службу поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Так, відповідно до положень ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно із ч.2 ст.33 вказаного Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
У відповідності до вимог ч.7 ст.33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями ч.2 ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Таким чином, вбачається, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Управління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 р. № 19-11 Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04.12.08р. за N1161/15852, було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.08 року за № 1161/15852.
Між тим, постановою Управління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670 затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Положеннями ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 вказаної статті Закону передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи вищевикладене, рішення колегіального органу з призначення пенсії Великобагачанського об'єднаного управління ПФУ Полтавської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням довідок №8 від 19.01.2015 року про складові заробітної плати за період з 01.03.2000 року по 28.02.2005 року та довідки №1 від 19.01.2015 року про складові заробітної плати за період з 06.09.2006 року по 16.05.2008 року є неправомірним та підлягає скасуванню.
Поряд з цим, з письмових заперечень відповідача у справі вбачається, що при зверненні ОСОБА_2 до органу пенсійного фонду 17.07.2017 року, нею не подавалася на розгляд відповідного колегіального органу пенсійного фонду довідка УСЗН Великобагачанської райдержадміністрації від 17.07.2017 року №07-2726 про виплату в травні 2008 року допомоги при виході на пенсію в розмірі десяти посадових окладів державного службовця (а.с.23). Також, зі змісту оскаржуваного рішення органу пенсійного фонду вбачається, що вищевказана довідка не була предметом розгляду 19.07.2017 року колегіального органу з призначення пенсії Великобагачанського ОУПФУ Полтавської області (а.с.12). Неподання 17.07.2017 року вищевказаної довідки також підтверджується документами, наданими відповідачем у справі (а.с.а.с.49-50). Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд при прийнятті рішення у справі не може враховувати довідку УСЗН Великобагачанської райдержадміністрації від 17.07.2017 року №07-2726 (а.с.11), оскільки вона не була предметом розгляду 19.07.2017 року колегіального органу з призначення пенсії Великобагачанського ОУПФУ Полтавської області.
Отже, з урахуванням вищевикладених висновків та доводів, є підстави для часткового задоволення позовних вимог позивача у справі, відповідно, необхідно скасувати рішення Великобагачанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №99 від 19.07.2017 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 та зобов'язати Великобагачанське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 пенсію, починаючи з 17 липня 2017 року (з дати звернення до органу пенсійного фонду) у розмірі 80% від суми заробітної плати відповідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), не змінюючи базовий місяць індексації пенсії за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію відповідно до довідки №8 від 19.01.2015 року Великобагачанської районної державної адміністрації Полтавської області та довідки №1 від 19.01.2015 року Управління праці та соціального захисту населення Великобагачанської районної державної адміністрації, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії «інші виплати» суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 17.07.2017 року. В іншій частині позовних вимог належить відмовити.
Ухвалою суду від 31.08.2017 року в порядку ч.1 ст.88 КАС України було відстрочено позивачу у справі сплату судового збору за подання даної позовної заяви до винесення судом рішення у справі. Станом на 02.11.2017 року позивач не сплатила судовий збір, сплату якого їй було відстрочено. З урахуванням часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_2 та того, що відповідач у справі згідно ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, судові витрати належить віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6-14,71,94,159-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Великобагачанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити пенсію задовольнити частково.
Скасувати рішення Великобагачанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №99 від 19.07.2017 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Великобагачанське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 пенсію, починаючи з 17 липня 2017 року у розмірі 80% від суми заробітної плати відповідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), не змінюючи базовий місяць індексації пенсії за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію відповідно до довідки №8 від 19.01.2015 року Великобагачанської районної державної адміністрації Полтавської області та довідки №1 від 19.01.2015 року Управління праці та соціального захисту населення Великобагачанської районної державної адміністрації, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії «інші виплати» суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 17.07.2017 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Великобагачанський районний суд Полтавської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений 03.11.2017 року.
Суддя В.В.Хоролець