Справа № 308/7087/16-а
20 жовтня 2017 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді Шепетко І.О.,
за участю секретаря Терпай С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коритнянської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся з позовом в якому, з усіма уточненнями, просить визнати протиправною бездіяльність Коритнянської сільської ради щодо невнесення на розгляд пленарного засідання ради клопотання ОСОБА_1 від 15.06.2016 р. про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність та неприйняття у встановлений законом строк рішення на пленарному засіданні ради за результатами розгляду даного клопотання та зобов'язати Коритнянську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області на наступному пленарному засіданні ради, яке відбудеться після набуття законної сили судовим рішенням, затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1101 га, кадастровий номер 2124883600:12:010:0005,що знаходиться за адресою: Ужгородський район, с. Кінчеш, вул. Б.Хмельницького, 48 та передати земельну ділянку у власність ОСОБА_1.
Свої вимоги мотивувала тим, що Рішенням 40 сесії 6 скликання Коритнянської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 11 серпня 2015 р. № 576 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки передбаченої у власність, орієнтовано площею 0,12 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд із земель не наданих у власність та користування в с. Кінчеш, вул. Б. Хмельницького,48, ужгородського району, Закарпатської області. На підставі даного рішення органу місцевого самоврядування Приватним підприємством «Технології інформаційних систем аналізу» був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
У відповідності до вимог ст.ст. 186, 186-1 Земельного кодексу України даний проект землеустрою був погоджений Відділом містобудування та архітектури Ужгородської районної державної адміністрації та Управлінням Держгеокадастру в Ужгородському районі Закарпатської області. Відведена земельна ділянка була зареєстрована в Поземельній книзі та внесена до Державного земельного кадастру з кадастровим номером 2124883600:12:010:0005. Всі вимоги закону були виконані.
15 червня 2016 року позивач звернулася до Коритнянської сільської ради з клопотанням про затвердження проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки площею 0,1101 га, кадастровий номер 2124883600:12:010:0005, що знаходиться за адресою Ужгородський район, с. Кінчеш, вул. Б. Хмельницького, 48.
Згідно ч. 9 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Однак, листом Коритнянської сільської ради від 05.07.2016 р. № 02-33/570 отримала відповідь, згідно якої відмовлено у розгляді клопотання про затвердження проекту землеустрою з підстав відсутності плану зонування території с. Кінчеш Ужгородського району, який є обов'язковою частиною генерального плану с. Кінчеш, що унеможливлює погодження проекту землеустрою та відсутності затвердженого плану земельно-господарського устрою с. Кінчеш, що унеможливлює погодження будь-яких проектів землеустрою до затвердження такого плану.
Оскільки у відповіді відсутнє будь-яке посилання на прийняте рішення, то клопотання не виносилось на розгляд пленарного засідання ради. Таким чином, у встановлений законом строк відповідачем на пленарному засіданні не розглянуто клопотання від 15.06.2016 про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки площею 0,1101 га, кадастровий номер 2124883600:12:010:0005, що знаходиться за адресою: Ужгородський район, с. Кінчеш, вул. Б.Хмельницького, 48, та не прийнято рішення про затверджено проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність або про мотивовану відмову у затвердженні проекту землеустрою, а лист Коритнянської сільської ради про відмову у розгляді питання про затвердження проекту землеустрою є протиправним.
Так як закон не передбачає для органу місцевого самоврядування іншого способу дій, аніж прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність, тобто неприпустимим є залишення звернення без розгляду або прийняття рішень про відмову у затвердженні проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність, оскільки існує лише один виняток щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою, з тих підстав, що він не погоджений у встановленому законом порядку. Дана документація відповідає вимогам закону. Оскільки позивачу неодноразово отримувала формальну відписку про відмову у розгляді клопотання про затвердження проекту, то вимога про зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою, як спосіб захисту прав позивача, буде ефективним в розумінні ст.. 13 Конвенції з прав людини та основоположних свобод, а також таким, який виключатиме подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, на позові наполягає.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
На підставі ч. 4 ст. 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши та оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 15.06.2016 року ОСОБА_1 звернулася до голови Коритнянської сільської ради з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 2124883600:12:0120:0005, що знаходиться за адресою с. Кінчеш Ужгородського району Закарпатської області, вул. Б. Хмельницького, 48. До заяви додано копію проекту відведення.
З копії проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд розташованої в с. Кінчеш вул. Б. Хмельницького, 48 вбачається, що останній перевірено, наявний витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, кадастровий план земельної ділянки, пояснювальна записка з додатками (заява замовника до проектної організації, завдання на виконання робіт, заява про надання земельної ділянки, рішення сільської ради, викопіювання з плану земель, довідка з державної статичної звітності, довідка про перелік обмежень (обтяжень) та сервітутів), висновок органу Держземагенства, висновок відділу містобудування та архітектури, графічні матеріали геодезичних вишукувань (схема розташування земельної ділянки, план відведення земельної ділянки, збірний кадастровий план земельної ділянки, кадастровий план земельної ділянки, план меж земельної ділянки, відомості обробки теодолітного ходу та вирахування координат кутів зовнішніх меж землекористування), матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, додаток до акта приймання -передачі межових знаків на зберігання, список межових знаків переданих на зберігання, кроки межових знаків), правовстановлюючі документи суб'єкта земельних відносин, договір на виконання робіт, копії сертифікатів інженерів-землевпорядників.
05.07.2016 р. Коритнянською сільською радою надано відповідь ОСОБА_1, що відповідно до норм ч.3 ст. 24 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» ку разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельного ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичними та юридичними особами для містобудівних потреб забороняється. На даний час в с. Кінчеш відсутній план зонування території, який є обов'язковою частиною генерального плану с. Кінчеш та відсутній план земельного господарського устрою с. Кінчеш, що унеможливлює погодження будь-яких проектів землеустрою до затвердження такого плану.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України (далі ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 33 Закону України «Про місце самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад. Реєстрація суб'єктів права власності на землю, реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі, видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею. Організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону «Про місце самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ОСОБА_2 вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно зі статтею 59 Закону «Про місце самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частини 1 статті 122 ЗК України до повноважень сільських селищних, міських ради віднесено передачу земельних ділянок у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до частини 2 статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
За правилами частини 3 статті 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини 6 статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Як передбачено частиною 13 статті 123 ЗК України, підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Отже, статтями 122, 123 ЗК України встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання.
Так, зазначеними правовими нормами передбачено, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч.4ст.123 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про землеустрій» землеустрій - сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.
Відповідно до статті 22 Закону «Про землеустрій» землеустрій здійснюється на підставі: рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; укладених договорів між юридичними та фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; судових рішень.
Відповідно до статті 30 Закону «Про землеустрій» погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України та цим Законом.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що чинне законодавство передбачає певний порядок набуття права на землю громадянами, яким, зокрема, встановлено, що до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування належить розгляд питань щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки, затвердження проекту землеустрою, прийняття вмотивованого рішення за наслідком такого розгляду, а також передання у власність громадян земельних ділянок державної та комунальної власності.
Частиною восьмою ст.118 ЗК України встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Згідно зазначеною правової норми, а саме частини 6 статті 186-1 ЗК України, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Як встановлено з матеріалів справи і цього не спростовує жодними доказами сторона відповідача, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачам, складений у відповідності до вимог законодавства України і погоджений у встановленому порядку, земельним ділянкам присвоєні кадастрові номери, при цьому дозвіл на виготовлення проекту землеустрою відповідачем прийнято у межах його компетенції та у відповідності до повноважень, визначених законом.
Частиною дев'ятою ст. 118 ЗК України додатково визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Судом, що позивачем подано до відповідача 15.06.2016 року у відповідності до положень ст.118 Земельного кодексу України колективне звернення щодо розгляду та затвердження поданого нею проекта землеустроїв по відведенню земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд, що знаходяться в с. Кінчеш Ужгородського району Закарпатської області, вул.. Б.Хмельницького, 48.
Разом з тим, відповідачем не розглянуто зазначено клопотання, а тому вимога позивача про визнання протиправною бездіяльність Коритнянської сільської ради щодо невнесення на розгляд пленарного засідання ради клопотання ОСОБА_1 від 15.06.2016 р. про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність та неприйняття у встановлений законом строк рішення на пленарному засіданні ради за результатами розгляду даного клопотання та зобов'язати Коритнянську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області розглянути на наступному пленарному засіданні ради, яке відбудеться після набуття законної сили судовим рішенням клопотання про затвердження проекту землеустрою підлягає до задоволення.
Щодо вимоги про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1101 га, кадастровий номер 2124883600:12:010:0005,що знаходиться за адресою: Ужгородський район, с. Кінчеш, вул. Б.Хмельницького, 48 та передання земельної ділянку у власність ОСОБА_1, то зазначена вимога не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідачем не було розглянуто клопотання про затвердження проекту землеустрою, а відтак не було прийнято рішення.
Статею 152 ЗК України передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом способі, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування , в судовому порядку, що передбачено пунктом другим статті 77 ЗУ «Про місцеве самоврядування».
Відповідно до ст.. 123 ЗК України, відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у надані земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Отже зобов'язання відповідача затвердити проект відведення земельної ділянки та прийняття рішення про передачу у власність є предметом іншого спору, якщо такий виникне за результатами розгляду проекту відповідачем.
Крім того, щодо обрання способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та відновити порушене право позивача шляхом зобов'язання відповідача розглянути проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку визначеному законом.
Так, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За змістом вказаної правової норми вбачається, що адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Завдання правосуддя полягає в гарантуванні дотримання вимог права та контролю за легітимністю прийняття рішень.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень.
Зобов'язання судом відповідача прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою або відмову в такому є формою втручання в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 11 липня 2017 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови складено і підписано 25 жовтня 2017 року.
Керуючись ст. ст. 69, 71, 86, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Коритнянської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Коритнянської сільської ради щодо невнесення на розгляд пленарного засідання ради клопотання ОСОБА_1 від 15.06.2016 р. про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність та неприйняття у встановлений законом строк рішення на пленарному засіданні ради за результатами розгляду даного клопотання та зобов'язати Коритнянську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області внести на розгляд на наступне пленарне засіданні ради, яке відбудеться після набуття законної сили судовим рішенням, клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою.
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_3