Постанова від 03.11.2017 по справі 591/5100/17

Справа № 591/5100/17

Провадження № 2-а/591/548/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2017 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого - судді Бурда Б.В,

при секретарі - Сітало Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до міського голови м. Суми ОСОБА_2, виконавчого комітету Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач свої вимоги мотивує тим, що 60.09.2017 року він звернувся із запитом на ім'я міського голови м. Суми ОСОБА_2 про надання йому повної копії генерального плану. У відповідь на інформаційний запит він отримав лист №497/03.02.03-02 із зазначенням про додання до нього, всього на 15 аркушах. Зазначив, що з 15 аркушів наданих копій генерального плану лише 5 аркушів креслення, які зменшенні до формату А-4. В телефонній розмові працівники управління архітектури та містобудування повідомили його про те, що інша частина генерального плану має гриф «для службового користування». Зазначив, що відповідачі порушили вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації», фактично відмовивши йому у доступі до неї. Тому просить зобов'язати відповідачів надати йому повну копію графічної і текстової частини генерального плану міста Суми з урахуванням змін, внесених Рішенням СМР №1943-МР від 19.12.2012 року.

Представник відповідачів позов заперечив та пояснив, що міській голова є неналежним відповідачем. Зазначив, що в Сумській міській раді створений Департамент комунікацій та інформаційного забезпечення, який не є юридичною особою та є структурним підрозділом виконавчого комітету Сумської міської ради. Лист на ім'я позивача з додатками був направлений у такому вигляді за підписом заступника міського голови, оскільки така інформація була надання для повідомлення позивачу ОСОБА_3 архітектури та містобудування Сумської міської ради. ,Просить відмовити у задоволенні позову за необґрунтованістю вимог.

Суд, заслухавши пояснення сторін та їх представників сторін, дослідивши подані суду докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивач 06 вересня 2017 року направив на ім'я міського голови міста Суми інформаційний запит, в якому просив надати повну копію Генерального плану міста суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року №139-МР, із змінами внесеними рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 року № 1943-МР. (а.с. 9)

12 вересня 2017 року за підписом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади позиву була надана відповідь про направлення наявної запитуваної інформації: копій основних креслень генерального плану та пояснювальної записки до нього, із зазначенням в якості додатків 15 аркушів. (а.с. 10 зв бік)

З наданих позивачем копій додатків, що були направленні йому виконавчим комітетом СМР, вбачається, що креслення йому були надані у кольоровому вигляді на аркушах паперу формату А-4.

З наданих суду копій креслень (а.с. 38-42) вбачається, що їх масштаб становить 1:5000, тобто що в 1 см - 50 метрів. При цьому, вказані копії креслень надані позивачу на форматі А-4, тобто у з великим зменшенням.

Визначення поняття «публічна інформація» наведено у статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Відповідно до частини першої цієї статті публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом. Розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації. Розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках, зокрема розпорядник інформацією не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

Визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків.

Судом встановлено, що позивач звернувся до міського голови міста Суми за отриманням інформації, що є публічною в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки отримується та створюється в процесі роботи відповідача та очолюваних ним виконавчих органів Сумської міської ради.

Згідно частини першої ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011(далі - Закон № 3038-VI) генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Згідно п. 11 ст. 17 Закону № 3038-VI матеріали генерального плану населеного пункту не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про інформацію» № 2657-XII від 02.10.1992, кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Згідно ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» № 2939-VI від 13.01.2011 (далі - Закон № 2939-VI) доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом;2) надання інформації за запитами на інформацію.

У відповідності до частини першої ст. 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні;

3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

В той же час, як встановлено судом, позивачу була надана неточна та неповна інформація, оскільки надані йому на запит копії креслень були змінені шляхом зменшення зображення з оригіналу.

Згідно частин другої - третьої ст. 21 Закону України № 2939-VI , від 13.01.2011 «Про доступ до публічної інформації» у разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.

Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно.

У адресованій позивачу відповіді, відповідачем не встановлено розміру плати за копіювання матеріалів генерального плану міста Суми.

Частиною 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд вважає, що встановлені судом обставини є свідченням того, що оскаржувану дії виконавчого комітету не відповідають критеріям, встановленим п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України.

У зв'язку з чим, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача та покладення на виконавчий комітет СМО обов'язку надати публічну інформацію на запит позивача .

За положеннями закону позивач звільнений від сплати судового збору. У зв'язку з із задоволенням позову суд вважає за необхідне стягнути з виконавчого комітету Сумської міської ради на користь держави 640 грн. судового збору, від сплати якого при подачі позову до суду позивач звільнений за законом.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 72, 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Виконавчий комітет Сумської міської ради надати ОСОБА_1 повну копію графічної і текстової складових Генерального плану міста Суми з урахуванням змін, внесених Рішенням Сумської міської ради №1943-МР від 19.12.2012 року.

Стягнути з Виконавчого комітету Сумської міської ради на користь держави 640 грн. судового збору.

Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання її повного тексту.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови виготовлено 05 листопада 2017 року. Суддя