Справа № 509/3753/17
30 жовтня 2017 року смт. Овідіополь
Суддя Овідіопольського районного суду Одеської області Кириченко П.Л. розглянувши у порядку скороченого провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дiй неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дiї,
26 вересня 2017 року звернувся до Овідіопольського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та просив визнати неправомірним та скасувати рiшення вiд 20.03.2017 року №128098 про відмову у проведенні перерахунку пенсії; зобов'язати здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії, призначену за вислугу років, у зв'язку iз підвищенням заробітної плати працiвникам органів прокуратури вiдповiдно до вимог, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що дiяла на час призначення пенсій, без обмеження її максимального розмiру, виходячи iз 90% мiсячного заробітку за посадою прокурора м.Южне Одеської областi згiдно поданої довідки прокуратури Одеської областi вiд 09.03.2017 року № 300.
В обґрунтування вимог посилається на те, що він з 03.07.2006 року перебуває на обліку в Овідіопольському відділі Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років довічно вiдповiдно до ст.50-.1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 .№ 21789-ХII в редакції Закону № 2663-III вiд 12.07.2001 у розмиру 90% вiд суми місячного заробітку. Однак, Овідіопольським відділом Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 20.03.2017 року прийнято рішення № 128098 , яким відмовлено у перерахунку пенсій збiльшого заробiтку з посиланням на вимоги п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесения змiн та визнання такими, що втратили чинність. деяких законодавчих актів України» вiд 02.03.2015 № 213-VIII, вiдповiдно до яких норми щодо пенсiйного забезпечення осiб, яким пенсії призначаються, зокрема, вiдповiдно до Закону України «Про прокуратуру», скасовані, у зв'язку з чим з 01.06.2015 ранiше призначенi пенсії не перераховуються. Позивач вважає дане рiшення протиправним, що стало пiдставою для звернення до суду.
Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області вiд 27 вересня 2017 року було відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано вiдповiдачу у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду подати до канцелярії суду письмові заперечення на позов, якщо він заперечує проти позову, та надати докази, якi спростовують позовні вимоги, або подати заяву про визнання позову.
25 жовтня 2017 року на адресу суду надійшли письмові заперечення відповідача , згідно яких відповідач позов не визнає та просить у задоволеннi позовних вимог ОСОБА_1 відмовити посилаючись на те , що пенсійне законодавство змінились
Розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово,вивчивши матеріали справи , проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 з 03.07.2006 року перебуває на обліку в Овідіопольському відділі Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсiю за вислугу років довічно вiдповiдно до ст.50-.1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 .№ 21789-ХII в редакції Закону № 2663-III вiд 12.07.2001 у розмiрi 90% вiд суми місячного заробiтку.
Позивач у березні 2017 року звернувся до Овідіопольського відділу Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за вислугу років у розмиру 90% вiд суми заробітку за посадою прокурора м.Южне Одеської області згідно поданої довідки прокуратури Одеської областi від 09.03.2017 року № 300.
Овідіопольським відділом Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 20.03.2017 року прийнято рішення № 128098 , яким відмовлено у перерахунку пенсій збiльшого заробітку з посиланням на вимоги п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність. деяких законодавчих актів України» вiд 02.03.2015 № 213-VIII, вiдповiдно до яких норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, вiдповiдно до Закону України «Про прокуратуру», скасовані, у зв'язку з чим з 01.06.2015 раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач вважає дане рішення протиправним, що стало підставою для звернення до суду. Спірні правовідносини, що склались між сторонами, врегульовані Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, від 12.07.2001 року).
Частиною 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001, за правилами якої позивачу призначено пенсію за вислугу років, передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на посадах прокурорів та слідчих пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 12 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.
Частиною 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001, яка була чинною на час призначення позивачу пенсії за вислугу років, передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії за наявності зазначених у цьому пункті підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Кабінетом Міністрів України 09.12.2015 прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», у тому числі працівників органів прокуратури, яка набрала чинності 01.12.2015, згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року.
Разом з тим, пункт 5 розділу ІІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213-VIII, який зазначено Овідіопольським відділом Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області як підставу для відмови у перерахунку пенсії, встановлює скасування з 01 червня 2015 року норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах.
А відповідно до вимог п.2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VІІІ «дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01 січня 2016 року».
Так як позивачу пенсія за вислугу років призначена у вересні 2001 року тому, при здійсненні перерахунку пенсії не можуть бути застосовані положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 N 3668-VI щодо обмеження розміру пенсії, оскільки вказаний нормативний акт був прийнятий та набув чинності уже після призначення позивачу пенсії.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто, 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.
Положеннями ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
У Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії. Зазначена правова позиція щодо застосування ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в часі повністю обґрунтовується правовими нормами та нормативними актами.
У зв'язку з чим, суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що з 01.06.2015р. норми щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, що призначалися на підставі Закону України "Про прокуратуру", втратили чинність у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення усіх видів пенсій, у тому числі і спеціальних, а відтак ОСОБА_1 на підставі чинного законодавства не має права на перерахунок пенсії, оскільки, як вже вказувалося вище, таке права було надане йому з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а відтак не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 1, ч. 1, 2 ст. 8, ч.2 ст. 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (ч.1 ст. 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (п. 6 ч.1 ст. 92 Конституції України).
За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 ст. 116 Конституції України).
Враховуючи, що позивач у березні 2017 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, то Овідіопольський відділ Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повинен був керуватися ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
Вирішуючи спірні правовідносини суд також враховує постанову Верховного Суду України від 06.10.2015 року по справі за аналогічними правовідносинами (реєстраційний номер 52717166), та положення ст.244-2 КАС України, відповідно до якої висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
У постанові Верховного Суду України від 06.10.2015 року зазначено, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13 та 18 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законом №3668-VІ не зазнали.
Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права міститься також у постановах ВСУ від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13). Судом не встановлено підстав для відступу від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та законами України. Відтак, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок пенсії суд вважає обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Перерахунок пенсії позивача ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зобов'язане провести на підставі документів пенсійної справи ОСОБА_1 та додатково поданої довідки Прокуратуру Одеської області №300 від 09.03.2017 року для перерахунку пенсії за правилами частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітку.
З наданої суду довідки Прокуратури Одеської області №300 від 09.03.2017 року вбачається, що грошове забезпечення ОСОБА_1 складається з наступного:
-основний оклад;
-класний чин;
-вислуга років, 40%;
-щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески, 150%;
доплати, які передбачені чинним законодавством:
-надбавка за особливо важливу роботу, 70%;
-матеріальна допомога на оздоровлення (1/12);
-матеріальна допомога на вирішення соц.-побут. проблем (1/12);
- надбавка до посадового окладу 20%;
-надбавка за доступ до державної таємниці, 0%.
Таким чином, при здійсненні ОСОБА_2 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку пенсії ОСОБА_1 мають бути враховані усі вищевказані складові грошового забезпечення позивача.
Відповідно до п.1 ч.1ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України на користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати в сумі 640 гривень..
Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 94, 158, 160, 162, 163, 167, 183-2, п. 1. ч. 1 ст. 256 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дiй неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за №128098 від 20.03.2016 «Про відмову у проведенні перерахунку пенсії».
Зобов'язати ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити, починаючи з 01.01.2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1В, пенсії за вислугу років, виходячи із 90% місячного заробітку без обмеження максимального розміру пенсії, що з урахуванням довідки прокуратури Одеської області від 09.03.2017 №300, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.
Стягнути з Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 640 гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Овідіопольського районного суду в Одеській області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення ухвали.
Суддя: Кириченко П.Л.