Постанова від 01.11.2017 по справі 810/3471/17

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2017 року № 810/3471/17

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Панда" про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Державна екологічна інспекція у Черкаській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Панда" про застосування заходів реагування, а саме, зобов'язання ТОВ "Панда" тимчасово зупинити діяльність за адресою: м. Тальне, вул. Графська (Гроса) 2 до проведення заходів по ліквідації перевищень ГДК по азоту амонійному з дотриманням умов скидання стічних вод у р. Тальянка.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що, за результатами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Панда", було встановлено здійснення відповідачем діяльності з порушенням вимог такого законодавства, - оскільки здійснює скид зворотних стічних вод I категорії з перевищенням, що є порушенням статей 44,48,70 Водного кодексу України. Таким чином, позивач вважає, що діяльність ТОВ "Панда", яка здійснюється за адресою: м. Тальне, вул. Графська (Гроса) 2, підлягає безумовному зупиненню.

У письмових запереченнях проти позову, які надійшли до суду 31.10.2017, відповідач вказує на відсутність в матеріалах справи акта відбору проб вод, на недотримання посадовими особами позивача встановленого законодавством порядку проведення перевірки, тому вважає, що адміністративний позов є безпідставним, просить суд відмовити в його задоволенні.

Пунктом 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків, зокрема, не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

Дослідивши заперечення відповідача суд зазначає, що перешкод для розгляду даної адміністративної справи у порядку скороченого провадження (без проведення судового засідання за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України) немає.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Державною екологічною інспекцією у Черкаській області видано наказ від 25.09.2017 №531 та направлення №499, якими встановлено проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища Товариства з обмеженою відповідальністю "Панда" за адресою: м. Тальне, вул. Графська (Троса) 2, (юр. адреса: Київська обл., м. Васильків, вул. Грушевського 23, офіс 1).

За результатами проведеної перевірки 25.09.2017 складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (далі - Акт перевірки), в якому встановлено наступне.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видами діяльності є: 01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів, 10.81 Виробництво цукру, 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 46.36 Оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами, 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 35.11 Виробництво електроенергії.

ТОВ "Панда" працює сезонно. Виробнича діяльність в цьому році розпочалась 16.09.2017.

Перевіркою встановлено, що водопостачання на підприємстві здійснюється з міськводогону та з р. Тальянка відповідно до дозволу на спеціальне водокористування.

Скид стічних вод І категорії здійснюється в р. Тальянку на підставі ГДС виданого 17.03.2015 з терміном дії до 18.03.2020.

На момент перевірки відділом інструментально-лабораторного контролю Інспекції відібрані проби зворотних стічних вод І категорії, які скидаються в р. Тальянка та 500 м вище та нижче скиду.

Відповідно до наявного в матеріалах справи протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 02.10.2017 №33-09-17 встановлено перевищення по азоту амонійному в 3 рази по відношенню до ГДС.

Державна екологічна інспекція у Черкаській області, вважаючи, що ТОВ "Панда" проводить діяльність з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме, скид зворотних стічних вод І категорії здійснюється з перевищення, звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пунктів "а" статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі - Закон) до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства, зокрема: про екологічну та радіаційну безпеку; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень.

Судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Черкаській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища Товариства з обмеженою відповідальністю "Панда", за результатами якої встановлено порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, а саме, скид зворотних стічних вод І категорії здійснюється з перевищення.

Із протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 02.10.2017 №33-09-17 встановлено перевищення по азоту амонійному в 3 рази по відношенню до ГДС.

Згідно стаття 44 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Статтею 48 Водного Кодексу України, зазначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Відповідно до статті 70 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.

Згідно статті 71 Водного Кодексу України у разі перевищення встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин скидання стічних вод у поверхневі водні об'єкти може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) чи припинено в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до пунктів "в" частини 1 статті 20-2 Закону до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Згідно із частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до абз. 1 частини 5 статті 4 цього ж Закону виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Частиною 2 статті 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані, зокрема, не втручатися і не перешкоджати здійсненню господарської діяльності під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо це не загрожує життю та здоров'ю людей, не спричиняє небезпеки виникнення техногенних ситуацій і пожеж.

Системний аналіз зазначених норм законодавства та пункту 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України приводить суд до висновку, що інститут вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) покликаний для зупинення дій, зокрема, підприємств незалежно від форми власності та господарювання, що загрожують життю та здоров'ю людей або можуть спричиняти небезпеку виникнення техногенних ситуацій і пожеж, для зупинення небезпеки пов'язаної з такою загрозою і на період її існування.

В письмових запереченнях проти позову відповідач, не спростовуючи фактів порушень, які становлять загрозу життю і здоров'ю громадян, відображених у Акті перевірки від 25.09.2017, - вказує на недотримання позивачем процедури проведення перевірки та оформлення вищезазначеного акта, як на підставу для відмови у задоволенні позову.

Суд не бере до уваги зазначені доводи відповідача, оскільки вони не є запереченням по суті позову, і можуть бути предметом окремого позову ТОВ "Панда" до Державної екологічної інспекції у Черкаській області.

Окрім того, розгляд судом обставин щодо дотримання Державною екологічною інспекцією у Черкаській області вимог законодавства (процедури) при проведенні перевірки у дані справі є виходом за межі позовних вимог та порушенням частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України.

За умови відсутності спростування відповідачем загрози життю і здоров'ю громадян, на яку вказує позивач, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Слід наголосити, що відповідно до абз. 2 частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідач - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 11, 14, 33, 70, 71, 72, 86, 94, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Панда" тимчасово зупинити діяльність за адресою: м. Тальне, вул. Графська (Гроса) 2 до проведення заходів по ліквідації перевищень ГДК по азоту амонійному з дотриманням умов скидання стічних вод у р. Тальянка.

Копію постанови надіслати (видати) особам, які беруть участь у справі.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Терлецька О.О.