Рішення від 31.10.2017 по справі 349/1430/17

Справа № 349/1430/17

Провадження № 2/349/737/17

РІШЕННЯ

іменем України

31 жовтня 2017 року м. Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Рибія М. Г.,

секретар Мартиновська І. П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1, від імені якої діє ОСОБА_2, до Рогатинської центральної районної лікарні про стягнення індексації заробітної плати,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Рогатинської центральної районної лікарні про стягнення 5730,69 грн. індексації заробітної плати.

Позов обґрунтований тим, що відповідач в порушення ст. 33 Закону України «Про оплату праці», ст. ст. 2, 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» не нараховував та не виплачував позивачу індексацію заробітної плати за період з квітня 2014 року до серпня 2015 року.

Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомленими про місце та час його проведення, представник позивача в позовній заяві заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач подав до суду письмове заперечення проти позову, яке обґрунтував тим, що з 01.04.2014 до 31.08.2015 в Рогатинської центральної районної лікарні не було підстав для нарахування індексації заробітної плати у зв'язку з відсутністю відповідних бюджетних асигнувань, що узгоджується з Прикінцевими положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», відповідно до яких норми Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2014 рік. Кабінет Міністрів України такого порядку та розмірів не встановив, що має наслідком відсутність підстав для нарахування та виплати індексації.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Частиною 6 ст. 95 КЗпП України передбачено, що заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Згідно з ч. ч. 1, 5 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі й оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», чинною на час виникнення спірних відносин, було встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Статтею 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», визначені джерела коштів на проведення індексації грошових доходів населення.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 № 76-VIII винесено зміни у вказану норму, вона доповнена частиною шостою. В цій нормі зазначено, що проведення індексації грошових коштів доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загального обов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

В п. 14 Прикінцевих положень вищезазначеного закону Кабінет Міністрів України зобов'язано за результатами першого півріччя 2015 року та з урахуванням економічної ситуації затвердити порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат.

У п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» вказано, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

Такого особливого порядку проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 рік не затверджено.

Водночас 09 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Пунктом 3 цієї постанови передбачено, що міністри, керівники інших центральних органів виконавчої влади, голови обласних державних адміністрацій, Київської міської державної адміністрації та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів мали вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Абзацом другим пункту 3 вищезазначеної постанови передбачено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078 (із змінами, зокрема внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. N 1013).

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку, що хоча особливого порядку індексації працівників бюджетних установ у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 рік не було затверджено, нарахування та виплата індексації заробітної плати повинна була здійснюватися згідно з чинним Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

За іншого тлумачення змісту постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 потрібно звернути увагу на рішення «Суханов та Ільченко проти України» в якомуЄСПЛ зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності. Відмова держави здійснити певні дії (невизначення Кабінетом Міністрів України розміру надбавки до пенсії) становила втручання в права заявників, передбачені статтею 1 Першого протоколу. Тобто в цьому випадку незатвердження особливого порядку індексації працівників бюджетних установ у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 обмежує права позивача на майно, що є незаконним.

Частиною 6 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначається джерело коштів на проведення індексації. Зазначена норма безпосередньо не скасовує виплату індексації заробітної плати та не пов'язує індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації.

В рішенні «Сук проти України» ЄСПЛ наголосив, що «Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджету, оскільки державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань».

Отже, зважаючи на те, що індексація заробітної плати є складовою заробітної плати, законодавством передбачений діючий порядок її нарахування та виплати, заперечення відповідача щодо її стягнення є необґрунтованими.

Згідно з п. 6 Постанови Пленуму Верховного України від 24.12.1999 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.

Відповідно до наданого відповідачем розрахунку від 30.10.2017 № 11-15/1678 ОСОБА_1 не нараховано та не виплачено індексацію заробітної плати за період з квітня 2014 року до серпня 2015 року в сумі 5046,80 грн., тому ця сума підлягає стягненню з відповідача.

Суд відхилив розрахунок індексації заробітної плати, наданий представником позивача, оскільки в ньому, на відміну від розрахунку відповідача, не враховано дату підвищення грошового доходу позивача, і він здійснений без виключення виплат позивачу, які обчислюються із середньої заробітної плати.

Керуючись ст. ст. 88, 209, 213-215 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Рогатинської центральної районної лікарні, код ЄДРПОУ 01993581, місцезнаходження: вул. В. Чорновола, 9, м. Рогатин Івано-Франківської області, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, індексацію заробітної плати за період з 01.04.2014 до 31.08.2015 в розмірі 5046,80 (п'ять тисяч сорок шість) грн. з якої підлягає нарахуванню, утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету податок на доходи фізичної особи та інші обов'язкові платежі.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя М. Г. Рибій