Постанова від 02.11.2017 по справі 286/3308/17

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/3308/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2017 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Невмержицький С. С. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов»язання збільшити розмір компенсації за втрачене домоволодіння з урахуванням коефіцієнтів індексації житла , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить зобов'язати відповідача донарахувати грошову компенсацію за втрачене домоволодіння №62 по вул. ОСОБА_2 в селі Красилівка Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнтів індексації житла 1.24, 1.18, 1.34, мотивуючи тим, що вона мала у власності житловий будинок в с. Красилівка Овруцького району, який здала на баланс сільської ради і перебуває на черзі для отримання компенсації. З моменту оцінки і на час не отримання компенсації проведено індексацію житлового фонду з коефіцієнтами 1,24, 1,18 та 1,34, а тому вона повинна була бути врахована.

Відповідач надав заперечення проти позову, в якому просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на постанову КМ України №1243 від 18.11.2009 року.

Дослідивши докази в справі, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Позивач перебуває на черзі на виплату компенсації за втрачене на радіоактивно забрудненій території майно, а саме житловий будинок №62 по вул. Подкура М.Я. в селі Красилівка Овруцького району в сумі 52407,00 грн., який вона здала відповідно до ст.35 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “.

Відповідно до ч.1 п.8 Положення “Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій ”, затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.1997 року,(далі - Положення) яке діяло на час перебування позивача у черзі, у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.

Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 76 від 05.03.2007 року проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,24 станом на 1.01.2007 року.

Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 100 від 27.02.2008 року проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 1.01.2008 року.

Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 133 від 31.03.2009 року проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 1.01.2009 року.

Згідно повідомлення УПСЗН Овруцької РДА від 27.09.2017 року позивач до даного часу перебуває на черзі на виплату компенсації за втрачене майно в селі Красилівка Овруцького району з 20.12.2007 року в сумі 52407,00 грн., та йому відмовлено у виплаті індексації в зв'язку з тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.2009 року не передбачено виплати останньої.

Суд вважає вказану відмову протиправною з наступного.

Відповідно до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

При цьому суд враховує вимоги ст.58 Конституції, яка передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Суд вважає, що права позивача не можуть бути обмежені відносно осіб, які також перебували у черзі для отримання компенсації і її отримали в період до прийняття постанови КМУ №1243 від 18.11.2009 року.

Постанова КМУ № 1243 від 18.11.2009 року набрала чинності з 28.11.2009 року і з цього часу почали діяти норми Порядку, в т.ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.

Позивач перебуває на черзі для отримання компенсації з 20.12.2007 року і її не отримала після набрання чинності постановою КМУ № 1243 від 18.11.2009 року з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.2009 року слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.

Порядком не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, а тому не можуть бути застосовані індекси, які прийняті з 28.11.2009 року.

На підставі викладеного, не отримана позивачем компенсація повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.2009 року.

Згідно копії акту оцінки від 10.04.2007 року визначення розміру грошової компенсації громадянки ОСОБА_1 за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території в селі Красилівка Овруцького району Житомирської області по вул. Подкура,62, розмір компенсації було визначено станом на 10.04.2007 року в сумі 52407,00 грн., тобто після видання Наказу № 76, а тому індекс 1,24 вартості житлового фонду не підлягає врахуванню.

На час прийняття вищевказаних Наказів №№100 та 133 позивачу не було виплачено компенсацію в сумі 52407,00 грн., яка підлягає виплаті з коефіцієнтами 1,18 та 1,34.

З огляду на те, що функції щодо нарахування індексації віднесено до компетенції відповідача, суд не уповноважений здійснювати розрахунок сум виплат, а тому в цій частині вимоги слід відмовити.

Позивачка сплатила судовий збір в сумі 640,00 грн.

Ч.1 ст.94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 9-11, 18, 71, 94, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 грошової компенсації вартості втраченого домоволодіння №62 по вул. Подкура в с. Красилівка Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду 1.18 та 1.34.

Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації 640,00 грн. судового збору.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: ОСОБА_3