Справа № 369/11006/16-ц
Провадження № 2/369/846/17
Іменем України
13.10.2017 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі головуючої судді Ковальчук Л.М., при секретарі Ведмеденко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Перша Київська обласна державна нотаріальна контора, про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Перша Київська обласна державна нотаріальна контора, про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що 09 червня 2009 року померла його баба ОСОБА_3, після смерті якої відкрилась спадщина, яка складається з жилого будинку і господарських будівель та споруд, розташованих за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Горенка, вул. Шевченка, буд. 4, які належали спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину Р№3597 від 21 травня 1983 року, виданого Першою Київською обласною державною нотаріальною конторою.
Спадкоємцем першої черги померлої був її син та його батько ОСОБА_4, який звернувся до нотаріальної контори для оформлення спадщини, однак у зв»язку зі смертю 01 грудня 2012 року не встиг закінчити її оформлення.
Факт родинних відносин із спадкодавцем, а саме те, що він є онуком померлої ОСОБА_3, підтверджується його свідоцтвом про народження серії І-БК № 33762, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві 25 грудня 2012 року, свідоцтвом про народження його батька серії І-ОК 3 224062, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Києво-Святошинського районного управління юстиції у Київській області 19 вересня 2012 року, а також рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 25 березня 2013 року, яким встановлено, що ОСОБА_1 є рідним сином ОСОБА_1, померлого 01 грудня 2012 року.
На заяву про прийняття спадщини за законом після смерті бабусі, поданої до Першої Київської обласної державної нотаріальної контори, у видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено у зв»язку з пропуском строку подання відповідної заяви.
Рішенням апеляційного суду Київської області від 11 листопада 2013 року йому було визначено додатковий строк тривалістю три місяці до подання до Першої Київської обласної державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом.
27 листопада 2013 року він знову звернувся із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом до Першої Київської обласної державної нотаріальної контори, але у вчиненні нотаріальної дії йому було відмовлено вже з причин ненадання нотаріусу правовстановлюючого документа на спадкове майно, що належало померлій ОСОБА_3, зокрема, на 1/3 частину жилого будинку, що знаходиться в с. Горенка, Києво-Святошинського району, Київської області, та запропоновано звернутись до Києво-Святошинського районного суду Київської області із позовом про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом.
Згідно Інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно власником 1/3 частини будинковолодіння за адресою: с. Горенка, вул. Шевченка, 4 є ОСОБА_3 (право власності на 2/3 частин будинковолодіння за вказаною адресою було скасовано на підставі рішення виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради від 16 вересня 2009 року № 51/8 в зв»язку із знесенням).
В технічному паспорті на садибний (індивідуальний) житловий будинок І№770, Р№668, виданий КП «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області» 27 грудня 2012 року, власником жилого будинку і господарських будівель та споруд зазначена ОСОБА_3.
Враховуючи викладене, позивач ОСОБА_1 просив визнати за ним право власності на житловий будинок № 4 в с. Горенка, Києво-Святошинського району, Київської області з усіма господарськими будівлями та спорудами і прибудовами в порядку спадкування за законом.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 і представник позивача позов підтримали і просили його задовольнити.
У судове засідання представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, не з»явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, суду надана заява про розгляд справи у відсутності представника відповідача.
У судове засідання представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Першої Київської обласної державної нотаріальної контори не з»явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, суду надана заява про розгляд справи у відсутності третьої особи.
Суд, з”ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть 09 червня 2009 року померла ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ОК № 252968, виданого виконавчим комітетом ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 19 вересня 2012 року. 28 вересня 2012 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Першої Київської обласної державної нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті своєї матері ОСОБА_3. Постановою державного нотаріуса Першої Київської обласної державної нотаріальної контори Київської області ОСОБА_5 від 28 вересня 2012 року відмовлено ОСОБА_6 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв»язку з пропуском встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини. 01 грудня 2012 року помер ОСОБА_6, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ОК № 269307, виданого виконавчим комітетом ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 26 квітня 2013 року. 27 листопада 2013 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Першої Київської обласної державної нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті своєї баби ОСОБА_3.
Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 25 березня 2013 року в справі за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа виконавчий комітет ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, про встановлення факту родинних відносин, заяву задоволено і встановлено факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є рідним сином ОСОБА_1, який помер 01 грудня 2012 року.
Рішенням апеляційного суду Київської області від 11 листопада 2013 року рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 11 липня 2013 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Першої Київської обласної державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, яким у задоволенні позову було відмовлено, скасовано і ухвалено нове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено. Визначено додатковий строк тривалістю три місяці для подання до Першої Київської обласної державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після померлої 09 червня 2009 року ОСОБА_3.
Постановою державного нотаріуса Першої Київської обласної державної нотаріальної контори Київської області О.М. ОСОБА_7 від 27 листопада 2013 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/3 частину житлового будинку, що знаходиться в с. Горенка, Києво-Святошинського району, Київської області, вул. Шевченка, 4, яка належала померлій ОСОБА_3, оскільки ним не надано правовстановлюючого документу на вказане спадкове майно.
Дані обставини підтверджуються копією Спадкової справи № 230/2012 року Першої Київської обласної державної нотаріальної контори до майна померлої 09 червня 2009 року ОСОБА_3.
Як встановлено судом, на день смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне їй за життя майно.
Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за законом від 21 травня 1983 року, виданого ОСОБА_8, старшим нотаріусом Першої Київської обласної державної нотаріальної контори, спадкоємцями майна ОСОБА_9, який помер 27 квітня 1982 року, є його дочка ОСОБА_3, і спадкове майно, на яке видано це свідоцтво, складається з 1/3 частини будинку, що знаходиться в с. Горенка, Києво-Святошинського району, Київської області, вул. Шевченка, під № 4, що належав померлому ОСОБА_9 на підставі довідки, виданої виконкомом ОСОБА_2 сільської ради народних депутатів Києво-Святошинського району, Київської області 05 січня 1983 року за № 28/7, зареєстрованого в по господарській книзі виконкому під № 2, розташованого на присадибній ділянці присадибних земель радгоспу «Бучанський». На вказаній земельній ділянці розташовані: жилий будинок дерев»яний загальною жилою площею 112 кв.м..
Згідно довідки виконавчого комітету Малютянської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 16 березня 2017 року № 319/7 та Акту від 16 березня 2017 року депутата ОСОБА_2 сільської ради згідно по господарського обліку ОСОБА_2 сільської ради частина будинковолодіння, що розташоване в с. Горенка по вул. Шевченка. 4 рахується за ОСОБА_3, яка померла 09 червня 2009 року. ОСОБА_3, яка померла 09 червня 2009 року, проживала та була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2 по день смерті. Разом з нею до дня її смерті по вище вказаній адресі не проживали і не було зареєстровано жодної особи.
Рішенням виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 16 вересня 2009 року «Про розгляд заяви ОСОБА_10, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3», вирішено: 1. Анулювати особовий рахунок та скасувати право власності гр. ОСОБА_10 на 2/3 частини будинковолодіння в с. Горенка по вул. Шевченка, 4 в зв»язку з його знесенням. 2. КП «БТІ Києво-Святошинської районної ради Київської області» внести відповідні зміни до інвентаризаційної справи № 770, реєстровий номер 668 будинковолодіння гр. ОСОБА_10 в с. Горенка по вул. Шевченка, 4, та анулювати його право власності на зазначені 2/3 частини будинковолодіння, а 1/3 частину будинковолодіння ОСОБА_11 визнати за одиницю. 3. Секретарю виконкому ОСОБА_2 сільської ради внести відповідні зміни в по господарські книги ОСОБА_2 сільської ради. 4. Попередити ОСОБА_10, що проведення будь-яких будівельних робіт на земельній ділянці без дозволу відділу архітектури та виконкому ОСОБА_2 сільської ради, без належно оформленої технічної документації, забороняється, самовільне будівництво тягне за собою наслідки, передбачені ст. 376 ЦК України.
Відповідно до листа КП «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області від 07 квітня 2017 року № 456 згідно матеріалів інвентаризаційної справи право власності на 1/3 частину будинку № 4 по вул. Шевченка в с. Горенка Києво-Святошинського району Київської області зареєстровано за ОСОБА_3 на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченого 21 травня 1983 року старшим державним нотаріусом Першої київської обласної державної нотаріальної контори ОСОБА_8 та зареєстрованого в реєстрі за № 3537 (зареєстровано в БТІ 25 лютого 1997 року під реєстровим № 668 в книзі 2). Право власності на 2/3 частини вказаного будинку, що було зареєстроване за ОСОБА_10 на підставі договору купівлі-продажу 2/3 часток жилого будинку, посвідченого 14 березня 2008 року приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу ОСОБА_12 та зареєстрованого в реєстрі за № 1292, припинено 23 грудня 2009 року на підставі рішення від 16 вересня 2009 року № 51/8 виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради в зв»язку з його знесенням.
На ім»я ОСОБА_3 був виданий Технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок № 4 по вул. Шевченка в с. Горенка, Києво-Святошинського району Київської області, і її розмір частки власності на будинок складає 1/3 частина.
Згідно Інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно ОСОБА_3 на праві приватної спільної часткової власності належала 1/3 частина домоволодіння за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Горенка, вул. Шевченка, буд. 4 на підставі Свідоцтва про право на спадщину Р№3597 від 21 травня 1983 року, виданого Першою Київською обласною державною нотаріальною конторою.
Згідно вимог ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та інтересів.
Відповідно до вимог ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За правилами ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно вимог ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов»язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За правилами ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов»язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою-четвертою статті 1273 Цивільного кодексу України.
За правилами ст. 392 ЦК України власник майна може пред”явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи викладене, суд вважає доведеними частково позовні вимоги позивача ОСОБА_1 щодо визнання за ним, ОСОБА_1, права власності на 1/3 частину жилого будинку № 4 по вул. Шевченка, с. Горенка, Києво-Святошинського району, Київської області загальною площею 66,1 кв.м., житловою площею 34,2 кв.м. і господарських будівель і споруд, в порядку спадкування за законом після смерті 09 червня 2009 року ОСОБА_13, а тому позов підлягає задоволенню частково.
В решті позовних вимог суд відмовляє у задоволенні позову, оскільки позивачем не надано доказів, що ОСОБА_3 на час її смерті належав весь жилий будинок № 4 по вул. Шевченка, с. Горенка, Києво-Святошинського району, Київської області з господарськими будівлями і спорудами. На підставі наявних доказів у справі судом встановлено, що на час смерті ОСОБА_3 була власником лише 1/3 частини вказаного жилого будинку, що і був зареєстрований за нею на праві власності в розмірі 1/3 частки.
Керуючись ст. ст. 328, 392, 1216, 1218, 1265, 1266, 1268 ЦК України, ст. ст. 3, 60, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд-
Позов задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину жилого будинку № 4 по вул. Шевченка, с. Горенка, Києво-Святошинського району, Київської області загальною площею 66,1 кв.м., житловою площею 34,2 кв.м. і господарських будівель і споруд, в порядку спадкування за законом після смерті 09 червня 2009 року ОСОБА_13.
У решті позову відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Києво-Святошинський районний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення суду або шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення в разі відсутності в судовому засіданні осіб, які брали участь у справі, під час проголошення судового рішення.
Суддя Ковальчук Л.М.