Ухвала від 30.10.2017 по справі 565/1132/17

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

30 жовтня 2017 року м. Київ К/800/35261/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С., перевіривши касаційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 26 липня 2017 року та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Кузнецовського міського суду Рівненської області з вказаним адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за віком із урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, починаючи з 4 квітня 2017 року, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку.

Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 26 липня 2017 року зобов'язано відповідача здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком, збільшивши розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ), починаючи з 04 квітня 2017 року і виплачувати у такому розмірі до припинення передбачених законодавством підстав для проведення такої виплати.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2017 року апеляційну скаргу задоволено частково. Постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 26 липня 2017 року в частині сказівки суду «виплачувати у такому розмірі до припинення передбачених законодавством підстав для проведення такої виплати" скасовано. В решті постанову залишено без змін.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області подало касаційну скаргу, в якій просило їх скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Разом з тим, дослідивши касаційну скаргу та додані до неї матеріали, у відкритті провадження за касаційною скаргою необхідно відмовити з наступних підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії відповідно до посвідчення серії В-ІІ №054627; отримує пенсію по інвалідності загального захворювання, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 4 квітня 2017 року позивач звернувся до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про перерахунок пенсії та просив збільшити її розмір на 1 % його заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, проте відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії та роз'яснив, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому нарахування підвищення до пенсії за понаднормовий стаж здійснюється згідно статті 28 цього Закону.

Згідно статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині 2 статті 56 Закону №796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Отже, з огляду на наведені законодавчі приписи, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що позивач має право на збільшення пенсії на 1%заробітку за кожен рік роботи понад установлений стаж.

Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься і в постановах Верховного Суду України від 20 вересня 2016 року у справі №1601/12900/12, від 7 липня 2015 року у справі №21-727а15.

Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, зокрема, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (а у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).

Виходячи із змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, дана касаційна скарга є необґрунтованою, оскільки не містить належних доводів в підтвердження незаконності прийнятого судом апеляційної інстанції рішення, а тому, з врахуванням наведених приписів пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, не викликає необхідності перевірки судом касаційної інстанції матеріалів справи, що в свою чергу, є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.

Керуючись статтями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИЛА:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 26 липня 2017 року та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про перерахунок пенсії.

Додані до касаційної скарги матеріали повернути особі, яка її подала.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя С.С. Пасічник