Постанова від 20.10.2017 по справі 452/3032/16-а

Справа №: 452/3032/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 жовтня 2017 року м. Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого - судді Кравціва В.І., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 про визнання відмови Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області у перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язання перерахувати пенсію,

встановив:

ОСОБА_1 28 листопада 2016 року звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій вказаного управління щодо прийняття рішення про відмову провести їй, позивачу, перерахунок раніше призначеної пенсії із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з 5 травня 2011 року та зобов'язання відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх вказаних виплат, у тому числі зазначених матеріальних допомог та індексації заробітної плати, з яких були фактично сплачені страхові внески і єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування за період з 5 травня 2011 року, а також виплатити недоотриману пенсію.

У обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилалася на те, що 23 вересня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з тим, при призначенні їй пенсії 05.05.2011 у розрахунок заробітної плати не були включені інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та індексація заробітної плати, подавши перед призначенням пенсії довідки № 24 та 25 від 23.09.2016 з попереднього місця праці - Управління соціального захисту населення Самбірської РДА, однак листом від 28.09.2016 № 6752/03-27 відповідач повідомив, що згідно протоколу № 23 від 28.09.2016 року їй відмовлено в перерахунку пенсії з тих мотивів, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби виплачується один або два рази на рік і не є складовою частиною заробітною плати, не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а також індексація заробітної плати не є складовою заробітної плати державного службовця

Таку відмову вважає неправомірною, так як при призначенні пенсії 05.05.2011 не було враховано отримані під час роботи всі суми виплат, з яких були фактично були сплачені єдиний соціальний внесок та страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, та які враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Відповідач у встановлений законом строк подав заперечення проти позову з посиланням на те, що:

1. Позов ОСОБА_1 поданий з пропущеним строком звернення до суду, оскільки позивач просить перерахувати пенсію з 05.05.2011, але звернулася вона до управління з приводу перерахунку пенсії 23.09.2016 і протоколом від 28.09.2016 № 23 їй було відмовлено у перерахунку пенсії, про що повідомлено ОСОБА_1 листом від 28.09.2016 № 6752/03-27.

2. Згідно пункту 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 3723-XII.

Оскільки, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-ХІІ не скасовано, його положення (у частині, що стосуються спірних правовідносин) не визнано неконституційними, а до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Державну службу», відтак, починаючи з 01.06.2015 органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ не призначають і не перераховують.

В той же час постановою КМ України «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 14 вересня 2016 року № 622 скасовано постанову КМ України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

ОСОБА_1 з 05.05.2011 одержує пенсію за віком відповідно до закону України «Про державну службу».

Згідно статті 37-1 Закону України № 3723-ХП умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Починаючи з 01.06.2015, органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону № 3723-ХП не призначають і не перераховують.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - постанова № 865), якими вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби виплачується один або два рази на рік і не є складовою частиною заробітної плати.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з таких підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, установленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Частиною першою статті 8 цього Кодексу встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Частиною 2 статті 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Також статтями 82 та 89 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії (стаття 81), не пізніше 10 днів з дня їх надходження.

Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Згідно підпункту 7 п. 4. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року № 28-2, управління Фонду, як є територіальний орган Пенсійного фонду України, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 4.3. розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 5 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для перерахунку пенсії, орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо перерахунку раніше призначеної пенсії.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Пунктами 4.7. та 4.9. вказаного Порядку передбачено, що орган, який призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.

Із відповіді Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 22.08.2016 № 6752/03-27, наданої ОСОБА_1 на її заяву від 23.09.2016 щодо перерахунку пенсії з врахуванням для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби та індексації, вбачається, що ОСОБА_1 була надана відповідь про те, що протоколом від 28.09.2016 № 23 їй відмовлено в такому перерахунку раніше призначеної пенсії та надано роз'яснення з посиланням на обставини, які викладені у запереченні проти даного позову (а.с. 6-7).

Такі дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства.

Так, із відповіді Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області відомо, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Самбірському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області і з 05.05.2011 року їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 6-7).

Із довідки, виданої 23.09.2016 року управлінням соціального захисту населення Самбірської РДА, та заперечення відповідача проти позову видно, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 до складових заробітної плати не були включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати ( а.с. 10-11).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 33 цього Закону, яка регулює відносини оплати праці державних службовців, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає: доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Згідно ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям затверджується управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії відповідачу була надана така довідка, видана 23.09.2016 року управлінням праці та соціального захисту населення Самбірської РДА, у якій були зазначені дані про виплачені інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати), а також про те, що на всі виплати, які включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 8-11).

Тому, захист права позивача на проведення перерахунку пенсії підлягає шляхом визнання неправомірними дій щодо прийняття рішення - протоколу № 23 від 28.09.2016 Самбірським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати..

Також протиправними є посилання відповідача у відповіді, наданій ОСОБА_1, на те, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною другою ст. 33 Закону України «Про державну службу», і разом із індексацією заробітної плати та преміями до державних, професійних свят та ювілейних дат не відносяться до складових заробітної плати державного службовця.

Крім того, підлягає задоволенню вимога позивача про зобов'язання відповідача врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, з якої проводиться нарахування пенсії, при виникненні права на черговий її перерахунок відповідно до чинного законодавства України.

Так, у постанові Верховного Суду України від 19 березня 2013 року у справі № 21- 59а 13 зроблено висновок, що рішенням у частині зазначення кінцевої дати, до якої суб'єкт владних повноважень мав здійснювати обчислення пенсії, є неправомірним, оскільки це передбачено законом.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 100 цього Кодексу адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Частиною четвертою статті 102 КАС України встановлено, що правила даної статті щодо розгляду питань про поновлення та продовження процесуальних строків не поширюються на строки звернення до адміністративного суду.

Однак, ОСОБА_1В пред'явила позов із пропуском шестимісячного строку

клопотання про поновлення строку для звернення до адміністративного суду із зазначенням причин поважності його пропуску не надала і тому вимогу позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з дати призначення пенсії, тобто з 05.05.2011 року, слід залишити без розгляду та задовольнити такі вимоги з 28 травня 2016 року, тобто в межах строку звернення із позовом до адміністративного суду.

Керуючись ст. ст. 158, 159, 160, 162, 183-2 КАС України, суд

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо прийняття рішення - протоколу № 23 від 28.09.2016 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням достовірних відомостей про фактично нараховані та виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести із 28 травня 2016 року перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 з врахуванням фактично нарахованих та отриманих усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період із травня 2006 року по травень 2011 року.

У решті частині позов ОСОБА_1 про проведення з 05.05.2011 року по 28.05.2016 року перерахунку та виплати пенсії з врахуванням таких виплат залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через місцевий суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя