Справа № 450/991/17 Провадження № 2-а/450/91/17
26 жовтня 2017 року Пустомитівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Данилів Є.О.
при секретарі Курпіта П.І.
з участю: представника відповідача ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання до зобов'язання до вчинення дій,-
встановив:
06.04. 2017 року до Пустомитівського районного суду Львівської області надійшла позовна заява ОСОБА_3 до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання до зобов'язання до вчинення дій. У позовній заяві, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, позивач просив суд визнати неправомірним рішення УПФ України в Пустомитівському районі Львівської області від 28.03. 2017 р. про відмову в перерахунку пенсії позивачу; зобов'язати Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова перерахувати, починаючи з дня виходу на пенсію, виплатити заборгованість та виплачувати призначену ОСОБА_3 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, з урахуванням інших видів виплат (допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань), які вказані у довідці Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 23.03.2017 року № 26-20, в розмірі 88 відсотків від суми заробітної плати.
Позивач у позовній заяві як на підстави для задоволення заявлених позовних вимог покликається на такі обставини:
позивач, має право на здійснення йому перерахунку пенсії, у зв'язку із тим, що при призначені йому пенсії до складу заробітної плати не було включено інші виплати, які позивачеві виплачувалися. З метою усунення зазначених порушень прав позивача він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Проте останньому було відмовлено оскаржуваним рішенням відповідача, яке позивач вважає незаконним. Враховуючи наявність у позивача права на перерахунок пенсії та відмову у здійсненні такого перерахунку, позивач змушений звертатися до суду.
У судове засідання ОСОБА_3 не прибув, проте подав суду письмову заяву у якій просить суд розглядати справу без його участі, заявлені позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова ОСОБА_2 у судовому засіданні заявлені позивачем позовні вимоги заперечила, просить суд відмовити у позові з підстав викладених у письмовому заперечення проти позову. Із письмового заперечення проти позову випливає така позиція відповідача: 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723 - XII). З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ ( далі - Закон № 889-VIII). У зв'язку з набуттям чинності Закону № 889-VIII. положення Закону № 3723-ХІІ втратили чинність, в тому числі чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VІІІ, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону № 889-VІІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Механізм визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям регулюється Законом України “Про державну службу”, постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій” та постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів”. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій» скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону №3723-ХІІ. З огляду на зазначене, обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723- XII здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. До Закону № 889-VІІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 “Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій” не вносилось змін щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Крім зазначеного вище, представник відповідача згідно вимог ст.ст. 5, 99 КАС України вважає не обґрунтованою вимогу позивача про здійснення перерахунку пенсії з дати виходу останнього на пенсій.
Заслухавши пояснення представника відповідача, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено наступні обставини, що мають значення для правильного вирішення справи:
ОСОБА_3 призначена пенсія державного службовця по інвалідності другої групи з 19.10.2009 р., згідно з статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р., чинного на момент призначення пенсії, у розмірі 88 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Стаж державної служби 18 років.
27.03. 2017 року звернувся до пенсійного органу із заявою щодо перерахунку його пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати згідно довідки Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради № 26 - 20 від 23.03. 2017 р. Листом відповідача № 3424/03-31 від 06.03.2017р. позивача повідомлено про те, що суми виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати не враховуються при обчисленні пенсії, а відтак підстави для проведення перерахунку пенсії є відсутніми.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на соціально-побутові потреби та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, твердження відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на соціально-побутові потреби та індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу надано пенсійним органом положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В частині вимог, які стосуються індексації заробітної плати, суд враховує, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»). Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затв. постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003р.). Структуру заробітної плати визначено у ст.2 Закону України «Про оплату праці», якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ч.2 ст.2 Закону України «Про оплату праці»). Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з пп. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затв. наказом Держкомстату України № 5 від 13.01.2004р. Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.
Із врахуванням наведеного належить визнати протиправною відмову відповідача від проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 із урахуванням одноразової матеріальної допомоги для оздоровлення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутові питань, індексації заробітної плати; зобов'язати пенсійний орган здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії державного службовця із врахуванням виплачених йому сум одноразової матеріальної допомоги для оздоровлення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутові питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися і сплачувалися внески (збори) на загальнообов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування.
Згідно ч. 4 ст. 45 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа. Таким чином, перерахунок пенсії слід здійснити з часу звернення позивача до відповідача із такою заявою.
Судовий збір підлягає розподілу згідно вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 8 - 12, 17, 69 - 71, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
позовні вимоги ОСОБА_3,- задоволити частково.
Визнати неправомірним рішення УПФ України в Пустомитівському районі Львівської області від 28.03. 2017 р. про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_3.
Зобов'язати Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця у розмірі 88 (вісімдесят вісім) відсотки середньомісячної заробітної плати відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), із врахуванням виплачених йому сум одноразової матеріальної допомоги для оздоровлення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутові питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися і сплачувалися внески (збори) на загальнообов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування, включивши такі до місячного розрахунку заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії, починаючи з 27.03. 2017 року включно та провести виплату нарахованих сум (за виключенням проведених виплат).
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3, в іншій їх частині, - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова за рахунок бюджетних асигнувань в корить ОСОБА_3 640 грн. понесених позивачем судових витрат.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського адміністративного апеляційного суду. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяОСОБА_4