Постанова від 01.11.2017 по справі 348/1402/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/9319/17

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Богаченко С.І., Старунського Д.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 10 серпня 2017 року у справі № 348/1402/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними, -

ВСТАНОВИЛА:

12.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся з позовом та просить незаконною відмову Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області щодо відмови у застосуванні показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; зобов'язати відповідача здійснити перехід на пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії ( за 2014, 2015, 2016 роки), а також виплатити недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 10.08.2017 року позов задоволено. Визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у застосуванні позивачу показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком. Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з 25.05.2017 року здійснити позивачу перехід на пенсію за віком, відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії ( за 2014, 2015, 2016 роки), а також виплатити йому недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому, згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, та не встановлення всіх обставин справи, просить оскаржувану постанову скасувати і прийняти нову про відмову у задоволенні вимог.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що під час переведення з одного виду пенсії на інший за бажанням особи, вказує відповідач, може бути враховано (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 Закону.

За весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року або за будь-які 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року. Під час переходу з одного виду пенсії на інший застосовують показник середньої зарплати (доходу), який враховували під час призначення попереднього виду пенсії або останньою перерахунку.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі, у разі переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовують середню заробітну плату (дохід), визнаний у частині другій статті 40 Закону для призначення пенсії (за три роки, що передують року звернення щодо призначення пенсії за віком).

Окрім того, позивачем не дотримано процедура звернення із заявою про зміну виду пенсії.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав:

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФ України в Надвірнянському районі (тепер Надвірнянське ОУПФ Івано-Франківської області) з 09.04.2012 року та отримує пенсію відповідно до п. б ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» , Список № 2. При призначенні йому пенсії відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2011 рік в розмірі 2370,53 грн.

У зв'язку з досягненням пенсійного віку 60 років, позивач 25.05.2017 року надав відповідачу заяву та просив застосувати при переведенні на пенсію за віком показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії ( за 2014, 2015, 2016 роки).

Листом за №221/О-15 від 06.06.2017 року Надвірнянське ОУПФ України Івано-Франківської області позивачу відмовлено в застосуванні іншого показника середньої заробітної плати.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, що пенсійний орган неправомірно відмовив позивачу у застосуванні показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, виходячи з наступного:

Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV) заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.

Відповідно до ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду...

Згідно Додатку 4 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФ України 25.11.05 р. N 22- 1, що зареєстровано в МЮ України 27.12.05 р. за N 1566/11846, встановлено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми, з якої вбачається, що позивач досяг 60-річного віку та просить застосувати при переведенні на пенсію за віком показник середньої заробітної плати працівників за 2016 рік (а.с.11). У відповіді на дану заяву позивача, відповідач зазначив, що для переходу з одного виду пенсії на інший необхідно надати заяву для перерахунку пенсії за віком (а.с.12)

Колегією суддів встановлено, що позивача не переведено на інший вид пенсії, а, відтак, і позовні вимоги про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2016 рік, є передчасним, на що не звернув увагу суд першої інстанції.

Колегія суддів вважає, що відмова пенсійного органу є правомірна, що не позбавляє позивача права на звернення до пенсійного органу із належно оформленою заявою про перерахунок пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

При цьому, колегія суддів враховує вимоги ч.2 ст.71 КАС України, якою передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповного з»ясування обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає до скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову, що узгоджується з положеннями п.3 ст.2 КАС України.

керуючись ст.160, 195 - 197, п.3 ч.1 ст.198, п.1, 4 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області - задоволити.

Постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 10 серпня 2017 року у справі № 348/1402/17 - скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.

Головуючий суддя ОСОБА_2

судді ОСОБА_3

ОСОБА_4