30 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/8610/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Пліша М.А., Судової-Хомюк Н.М.,
за участі секретаря судового засідання Федак С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Воловецької районної державної адміністрації на постанову Воловецького районного суду Закарпатської області від 13.07.2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Воловецької районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування рішення про припинення виплати соціальної допомоги, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 31.05.2017 року звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Воловецької районної державної адміністрації в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення відповідача про припинення їй виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з квітня 2017 року та зобов'язання її повернути незаконно отримані державні кошти у сумі 81217 гривень 84 копійок за період з 01.10.2013 року по 30.04.2017 року, зобов'язати відповідача поновити (продовжити) виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з часу її припинення, стягнути з відповідача на її користь сплачений судовий збір.
Постановою Воловецького районного суду Закарпатської області від 13.07.2017 року позов задоволено частково.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Управління соціального захисту населення Воловецької районної державної адміністрації подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову повністю. Апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права.
Постанова в частині відмови в задоволенні позовних вимог не оскаржена, тому відповідно до частини 1 статті 195 КАС України в апеляційному порядку не переглядається.
Згідно із частиною 4 статті 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до частини 6 статті 12, частини 1 статті 41 КАС України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги у сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що рішенням управління соціального захисту населення Воловецької РДА від 24.03.2017 року вирішено припинити виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї ОСОБА_1
Дане рішення доведено до відома позивача повідомленням вих.№ 651№/03 від 28.04.2017 року, яким зобов'язано повернути суму отриманої державної соціальної допомоги у розмірі 81217, 84 гривень за період з 01.10.2013 року по 30.04.2017 року, так як в процесі перевірки встановлено наявність у чоловіка позивачки ОСОБА_2 у власності більше одного автомобіля, хоча при зверненні до управління з заявою про призначення допомоги ОСОБА_1 така інформація відображена не була.
Згідно із статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01 червня 2000 року № 1768-III (далі - Закон № 1768-III) соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Приписами статті 4 Закону № 1768-III визначено, що для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради.
У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.
Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз'яснення порядку його оскарження.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок) визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно.
Згідно із пунктом 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 7 Закону № 1768-III державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата у випадках, коли: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м. на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. м. на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Відповідно до частини 4 статті 7 Закону № 1768-III, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Колегія суддів вважає, що обов'язковою умовою для повернення чи примусового стягнення отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є наявність встановленого факту умисних дій особи щодо подання недостовірних відомостей, в тому числі про доходи і майновий стан, які вплинули або могли вплинути на встановлення права на таку допомогу і на виплату її розміру.
З відповіді територіального сервісного центру 2144 від 06.04.2017 року вбачається, що за ОСОБА_2 - чоловіком позивача, зареєстровано 05.09.2006 року автомобіль НОМЕР_1; 25.09.2008 року Dacia Logan, д.н.з. АО 4673АО.
Також відповідь Регіонального сервісного центру в Закарпатській області від 15.06.2017 року містить інформацію про те, що станом на 15.06.2017 року за ОСОБА_2 транспортного засобу ВАЗ 2106, д.н.з. НОМЕР_2 не зареєстровано.
Судом першої інстанції було здійснено запит до Регіонального сервісного центру в Закарпатській області, 11.07.2017 року отримано відповідь про те, що згідно наявного регіонального інформаційного масиву та бази підсистеми НАІС Єдиного державного реєстру МВС станом на 04.07.2017 року за громадянином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, транспортний засіб ВАЗ 2106, д.н.з. НОМЕР_2 зареєстрованим не значиться і не значився.
Колегія суддів дійшла висновку, що рішення управління соціального захисту населення про припинення виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з квітня 2017 року та зобов'язання її повернути незаконно отримані державні кошти у сумі 81 217 гривень 84 копійок за період з 01.10.2013 року по 30.04.2017 року, прийняте всупереч вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим є незаконним та підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Воловецької районної державної адміністрації - залишити без задоволення.
Постанову Воловецького районного суду Закарпатської області від 13.07.2017 року у справі №300/414/17 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку частини 3 статті 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий Н.В. Ільчишин
Судді М.А. Пліш
ОСОБА_3
Повний текст ухвали виготовлено 01.11.2017 року