Ухвала від 31.10.2017 по справі 750/7535/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 750/7535/17 Головуючий у 1-й інстанції: Литвиненко І.В. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

31 жовтня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Видмеденко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 12.09.2017 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

- зобов'язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для перерахунку пенсії ОСОБА_2 нову довідку про його грошове забезпечення з урахуванням складових відповідно до законодавства чинного станом на 01.01.2016, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 49 %, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 15 % та премії в розмірі 64 % - врахованих при перерахунку пенсії ОСОБА_2 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області невідкладно провести перерахунок пенсії позивача, та при отриманні нової довідки про грошове забезпечення відповідно до законодавства чинного станом на 01.01.2016 від Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, внести відповідні корективи і розпочати виплату нової пенсії з 01.01.2016, при цьому з 20.12.2016 без обмеження максимального її розміру;

- встановити судовий контроль на виконання судового рішення шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати у встановлений судом строк звітів про виконання судового рішення.

Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 12.09.2017 позов задоволено частково: зобов'язано Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для перерахунку пенсії ОСОБА_2 нову довідку про його грошове забезпечення з урахуванням складових відповідно до законодавства чинного станом на 01.01.2016, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 49 %, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 15 % та премії в розмірі 64 % - врахованих при перерахунку пенсії ОСОБА_2 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007; в іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаною постановою Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області звернулась із апеляційною скаргою, в якій вона просить скасувати оскаржувану постанову, в частині задоволення позовних вимог, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з жовтня 1994 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 встановлені посадові оклади поліцейських. Відповідно до ст. 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції станом на сьогодні) пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів МВС України перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

16.05.2017 Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області було надіслано довідку № 101/5978 № 0 від 12.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, в якій було зазначено такі види грошового забезпечення - посадовий оклад - 2 800,00 грн., оклад за звання майор поліції - 2 000,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції 45 % - 2 160, 00 грн. та 3, 31 % премія - 230, 38 грн. (а.с. 27).

З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку пенсії, позивач 11.06.2017 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області для отримання довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням вимог постанови КМ України№ 988 та просив врахувати до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 15 % надбавку до посадового окладу за особливі умови служби та просив виправити цю неточність у довідці (а.с. 16).

Листом від 14.06.2017 голова Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області Потапенко О.Є. повідомив позивача про те, що видача довідок здійснювалась в алфавітному порядку та зазначено, що додаткові види грошового забезпечення та премії, скасовані чи такі, що не виплачувались на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідними посадами, для перерахунку пенсії не враховувались, позивачу була надана копія довідки, яка була передана до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в Чернігівській області (а.с. 15).

19.06.2017 голова Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області Потапенко О.Є. повідомив позивача про те, що надбавку до посадового окладу за особливі умови служби не є тотожною надбавкою надбавці «за особливості проходження служби», а тому в грошовому забезпеченні поліції ця надбавка не враховується та не виплачується (а.с. 17).

03.07.2017 голова Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області Потапенко О.Є. повідомив позивача про те, що надбавка до посадового окладу за особливі умови служби в розмірі 15 % відсутня в постанові КМ України № 988, а тому довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року оформлена відповідно до діючого законодавства (а.с. 18).

Зважаючи на викладене, позивач вважає протиправними дії Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо відмови у видачі довідки з усіма складовими грошового забезпечення, оскільки видача цієї довідки є обов'язком Ліквідаційної комісії, як і направлення такої довідки до Головного управління ПФУ в Чернігівській області.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, відмовляючи у довідку враховувати всі складові грошового забезпечення відповідно до законодавства чинного станом на 01.01.2016, діяла всупереч вимогам чинного законодавства, у зв'язку із чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню. Інші позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними та необґрунтованими.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не можна вважати підставою для перерахунку пенсій, зазначену в п. 1 Порядку, оскільки цей акт не змінює розмір та не вводить нові додаткові види грошового забезпечення для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а встановлює види і розмір грошового забезпечення для поліцейських. Також апелянт зазначає, що вказана постанова не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки вона була прийнята та набрала чинності до прийняття і набрання чинності Законом України № 900-VIII.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 2.07.2015 № 580-VIII (далі Закон України № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон України №2262-XII), в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII статтю 63 Закон України № 2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, колегія суддів вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.

Щодо доводів апелянта про незастосування судом першої інстанції п. 3 Порядку № 45 колегія суддів зазначає наступне.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Зокрема, Порядком № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМ України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФ України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФ України, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФ України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФ України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФ України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 по справі №21-484а13.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання надбавка за особливості проходження служби, премія мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області при направлення відомостей до органу пенсійного фонду про зміну грошового забезпечення та виготовленні і направленні довідки відносно ОСОБА_2 про складові грошового забезпечення не вірно врахувала до неї розмір основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме, посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 49 %, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 15 % та премії в розмірі 64 % - врахованих при перерахунку пенсії ОСОБА_2 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007, у зв'язку із чим позов в цій частині підлягає задоволенню.

Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області невідкладно провести перерахунок пенсії позивача, та при отриманні нової довідки про грошове забезпечення відповідно до законодавства чинного станом на 01.01.2016 від Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, внести відповідні корективи і розпочати виплату нової пенсії з 01.01.2016, колегія суддів вважає їх передчасними, у зв'язку із чим вони не підлягають задоволенню, що вірно встановлено судом першої інстанції.

Щодо позовних вимог в частині встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, покладення на відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення не є обов'язковим, а є правом суду і вирішується судом в залежності від прийнятого рішення і в залежності від необхідності та доцільності цього.

В даному випадку, враховуючи ту частину позовних вимог яка була задоволена, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для застосування ч. 1 ст. 267 КАС України та задоволення позовних вимог в цій частині.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області залишити без задоволення, а постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 12.09.2017 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.,

Шурко О.І.

Повний текст ухвали виготовлений 02.11.2017.