Справа: № 826/1375/17 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Мельничук В.П.
Іменем України
02 листопада 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.,
суддів: Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі: Волощук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" про зобов'язання вчинити дії, -
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" про зобов'язання вчинити дії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що що всупереч пред'явлених (направлених) всіх необхідних та належним чином оформлених документів (наказу на проведення планової перевірки, повідомлення про проведення такої перевірки та посвідчення на проведення перевірки), що дають право на проведення планової перевірки, та за наявності законних підстав для проведення такої перевірки, посадова особа ТОВ «Восток» неправомірно відмовилася допустити інспекторів до проведення перевірки з питань дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту. У зв'язку з цим позивач позбавлений можливості встановити наявність або відсутність порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об'єкті, що можуть створювати реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 червня 2017 року задоволено позовні вимоги повністю. Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Восток» (код ЄДРПОУ 24812228) допустити Головне управління ДСНС України у м. Києві до здійснення перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, розташованих за адресами: бульвар Дружби Народів, 40а, вул. Залізничне шосе, 1 а, пр. Науки, 5 вул. Столичне шосе, 98, вул. Велика кільцева, 1, вул. Велика Кільцева, 9, проспект Глушкова, 8 в, проспект Глушкова, 9-А, проспект Лобановського, 123, вул. Васильківська, 22, вул. Кіровоградська, 38а, вул. Камишанська, 4, вул. Лугова, 9, пр-т. Оболонський 1а, проспект Степана Бандери 26 В, проспект Степана Бандери, 25, вул. Електриків 32-А, вул. Новоконстантинівська, 4-В, вул. Харківське шосе, 179-а, вул. Харківське шосе, 210-а, проспект Бажана, 1-К, проспект М. Бажана, 1-А, Дніпровська Набережна, 13Б, вул. Усенка, 6а, проспект Возз'єдання, 28, бульвар Перова, 27б, пр-т. Визволителів, 17а, вул. Зодчих, 5-а, Кільцева дорога, 16, вул. Гетьмана, 27-Д, вул. Солом'янська, 11 А, проспект Перемоги, 59, вул. Донська, 19, проспект Ватутіна, 17, проспект Ватутіна, 9, проспект Броварський 3-Б, вул. Братиславська, 76, вул. Братиславська, 9-А, проспект Гагаріна, 21-а, проспект Броварський 16-а у місті Києві.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Розглянувши доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 195 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає перегляду в апеляційному порядку в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції було встановлено наступне.
У відповідності до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом МВС України від 02.11.2015 року № 1337, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2015 року за № 1467/27912, ГУ ДСНС України у м. Києві видано наказ від 11.10.2016 року № 468 «Про проведення планових перевірок».
Так, додатком до наказу № 97 державним інспекторам доручено в період з 01.11.2016 року по 21.11.2016 року провести планову перевірку приміщень ТОВ «Восток», розташованого за адресами: бульвар Дружби Народів, 40а, вул. Залізничне шосе, 1 а, пр. Науки, 5 вул. Столичне шосе, 98, вул. Велика кільцева, 1, вул. Велика Кільцева, 9, проспект Глушкова, 8 в, проспект Глушкова, 9-А, проспект Лобановського, 123, вул. Васильківська, 22, вул. Кіровоградська, 38а, вул. Камишанська, 4, вул. Лугова, 9, пр.-т. Оболонський 1а, проспект Степана Бандери 26 В, проспект Степана Бандери, 25, вул. Електриків 32-А, вул. Новоконстантинівська, 4-В, вул. Харківське шосе, 179-а, вул. Харківське шосе, 210-а, проспект Бажана, 1 - К, проспект М. Бажана, 1-А, Дніпровська Набережна, 13Б, вул. Усенка, 6а, проспект Возз'єдання, 28, бульвар Перова, 27б, пр.-т. Визволителів, 17а, вул. Зодчих, 5-а, Кільцева дорога, 16, вул. Гетьмана, 27-Д, вул. Солом'янська, 11 А, проспект Перемоги, 59, вул. Донська, 19, проспект Ватутіна, 17, проспект Ватутіна, 9, проспект Броварський 3-Б, вул. Братиславська, 76, вул. Братиславська, 9-А, проспект Гагаріна, 21-а, проспект Броварський 16-а у місті Києві щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
На підставі наказу № 468, були видані посвідчення на проведення планових перевірок від 31.10.2016 року № 1145, від 31.10.2016 року № 1177, від 31.10.2016 року № 1197, від 31.10.2016 року № 1146, від 31.10.2016 року № 1151, від 31.10.2016 року № 1147, від 31.10.2016 року № 1148, від 31.10.2016 року № 1196 на проведення державними інспекторами перевірки території та приміщення Товариства з обмеженою відповідальністю «Восток» за адресами: бульвар Дружби Народів, 40а, вул. Залізничне шосе, 1 а, пр. Науки, 5 вул. Столичне шосе, 98, вул. Велика кільцева, 1, вул. Велика Кільцева, 9, проспект Глушкова, 8 в, вул. Глушкова, 9-А, проспект Лобановського, 123, вул. Васильківська, 22, вул. Кіровоградська, 38а, вул. Камишанська, 4, вул. Лугова, 9, пр. Оболонський 1а, проспект Степана Бандери 26В, проспект Степана Бандери, 25, вул. Електриків 32-А, вул. Новоконстантинівська, 4-В, вул. Харківське шосе, 179-а, вул. Харківське шосе, 210-а, проспект Бажана, 1 - К, проспект М. Бажана, 1-А, Дніпровська Набережна, 13Б, вул. Усенка, 6а, проспект Воззєдання, 28, бульвар Перова, 27б,пр.-т. Визволителів, 17а, вул. Зодчих, 5-а, Кільцева дорога, 16, вул. Гетьмана, 27-Д, вул. Солом'янська, 11 А, проспект Перемоги, 59, вул. Донська, 19,проспект Ватутіна, 17, проспект Ватутіна, 9, проспект Броварський 3-Б, вул. Братиславська, 76, вул. Братиславська, 9 А, проспект Гагаріна, 21-а, проспект Броварський 16-а у місті Києві.
Повідомлення від 17.10.2016 року № 22/3428/1, від 17.10.2016 року № 22/3406, від 17.10.2016 року № 22/3422, від 17.10.2016 року, № 03.10.2016 року № 22/3297, від 20.10.2016 року № 26/2104, від 20.10.2016 року № 25/2179, 18.10.2016 року № 24/2794, від 19.10.2016 року № 29/331, від 18.10.2016 року № 21/2324, від 17.10.2016 року № 21/2505, від 17.10.2016 року № 28/2459 про проведення планової перевірки додержання (виконання) вимог нормативно - правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, приміщень товариства з обмеженою відповідальністю «Восток» розташованих за адресами: пр. Науки, 5 вул. Столичне шосе, 98, вул. Велика кільцева, 1, вул. Велика Кільцева, 9, проспект Глушкова, 8 в, проспект Глушкова, 9-А, проспект Лобановського, 123, вул. Васильківська, 22, вул. Кіровоградська, 38а, вул. Камишанська, 4, вул. Лугова, 9, пр. Оболонський 1а, проспект Степана Бандери 25В, проспект Степана Бандери, 25, вул. Електриків 32-А, вул. Новоконстантинівська, 4-В, вул. Харківське шосе, 179-а, вул. Харківське шосе, 210-а, проспект Бажана, 1 - К, проспект М. Бажана, 1-А, Дніпровська Набережна, 13Б, вул. Усенка, 6а, проспект Возз'єдання, 28, бульвар Перова, 27б, пр.-т. Визволителів, 17а, вул. Зодчих, 5-а, Кільцева дорога, 16, вул. Гетьмана, 27-Д, вул. Солом'янська, 11 А, проспект Перемоги, 59, вул. Донська, 19 у місті Києві направлено засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Повідомлення від 18.10.2016 року № 20/2470 та повідомлення від 18.10.2016 року № 20/2471 вручено 21.10.2016 року до канцелярії товариства вх.№ 00557; 00557/1 про проведення планової перевірки приміщень Товариства з обмеженою відповідальністю «Восток за адресами: бульвар Дружби Народів, 40а, вул. Залізничне шосе, 1 а.
Повідомлення від 19.10.2016 року № 29/331 про проведення планової перевірки приміщень Товариства з обмеженою відповідальністю «Восток» за адресами: проспект Ватутіна, 17, проспект Ватутіна, 9, проспект Броварський 3-Б, вул. Братиславська, 76, вул. Братиславська, 9 А, проспект Гагаріна, 21-а, проспект Броварський 16-а вручено 21.10.2016 року особисто представнику Товариства, а саме: ОСОБА_2, про що свідчить відмітка у повідомленні.
Перед початком здійснення перевірки державними інспекторами надано/пред'явлено працівникам Товариства з обмеженою відповідальністю «Восток» службові посвідчення, що засвідчує особу перевіряючого та посвідчення.
Проте, представники товариства відмовилися допускати державних інспекторів до перевірки території та приміщень Товариства з обмеженою відповідальністю «Восток» розташованих за адресами: бульвар Дружби Народів, 40а, вул. Залізничне шосе, 1 а, пр. Науки, 5 вул. Столичне шосе, 98, вул. Велика кільцева, 1, вул. Велика Кільцева, 9, проспект Глушкова, 8 в, проспект Глушкова, 9-А, проспект Лобановського, 123, вул. Васильківська, 22, вул. Кіровоградська, 38а, вул. Камишанська, 4, вул. Лугова, 9, пр. Оболонський 1а, проспект Степана Бандери 26В, проспект Степана Бандери, 25, вул. Електриків 32-А, вул. Новоконстантинівська, 4-В, вул. Харківське шосе, 179-а, вул. Харківське шосе, 210-а, проспект Бажана, 1 - К, проспект М. Бажана, 1-А, Дніпровська Набережна, 13Б, вул. Усенка, 6а, проспект Воззєдання, 28, бульвар Перова, 276, пр.-т. Визволителів, 17а, вул. Зодчих, 5-а, Кільцева дорога, 16, вул. Гетьмана, 27-Д, вул. Солом'янська, 11 А, проспект Перемоги, 59, вул. Донська, 19, проспект Ватутіна, 17, проспект Ватутіна, 9, проспект Броварський 3-Б, вул. Братиславська, 76, вул. Братиславська, 9 А, проспект Гагаріна, 21-а, проспект Броварський 16-а у місті Києві.
За фактом недопущення державними інспекторами складені акти про недопущення до проведення планової перевірки, які направлені позивачу засобами поштового зв'язку.
Уповноважені особи ТОВ «Восток» обґрунтували недопущення до проведення планової перевірки державних інспекторів тим, що відсутня уповноважена особа товариства.
Неможливість встановити наявність або відсутність порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що можуть створювати реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі, зумовили звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є правомірними та обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Такий центральний орган виконавчої влади в силу норми ч. 2 ст. 64 зазначеного Кодексу реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно з ч. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра Внутрішніх Справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 3 зазначеного Положення основними завданнями ДСНС є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Згідно з п. 39 ч. 4 цього ж Положення ДСНС відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання. ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).
Зокрема, згідно з Положення про Головне управління ДСНС України у м. Києві, затвердженого наказом ДСНС України від 13.04.2016 року №175, Головне управління ДСНС України у м. Києві є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання (п. 27 ч. 4 Положення про Головне управління ДСНС України у м. Києві).
Відповідно до ст.ст. 66, 67 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V.
Статтею 1 цього Закону (в чинній редакції) визначено, що «державний нагляд (контроль)» - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; «заходи державного нагляду (контролю)» - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
У відповідності до ч. 1 ст. 4, ч. 1, 4 і 5 ст. 5, ч. 1 - 6 ст. 7 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Загальні засади призначення та проведення планових заходів здійснення державного нагляду визначені у ст. 5 цього Закону. Зокрема, планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Аналогічно у п.п. 6, 8 і 9 розд. ІІ Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (далі - Порядок № 1337), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 02.11.2015 року № 1337, передбачено, що відповідно до затвердженого у встановленому порядку плану перевірок для здійснення планової перевірки ДСНС України або її територіальними органами видається наказ про проведення перевірки.
На підставі наказу на проведення перевірки оформлюється посвідчення на проведення перевірки (додаток 1). Посвідчення на проведення перевірки суб'єктів господарювання, що здійснюється посадовими особами територіального органу ДСНС України на території відповідної адміністративної одиниці, оформлюється на бланку територіального органу ДСНС України для загального листування за підписом керівника цього територіального органу або його заступника, до повноважень якого відповідно до розподілу обов'язків віднесено питання державного нагляду (контролю), та скріплюється гербовою печаткою.
ДСНС України або її територіальний орган здійснює планову перевірку за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планової перевірки не пізніше ніж за десять днів до дня її здійснення.
Відповідно до п. 3 розд. ІІІ Порядку № 1337 перед початком перевірки посадові особи, які будуть її здійснювати, зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення на проведення перевірки та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення на проведення перевірки.
В силу норм ч. 1 ст. 8 Закон № 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю).
Згідно з п. 9 розд. ІІІ Порядку № 1337 посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право, зокрема, звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.
Таким чином, планові перевірки суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки можуть проводитися лише на підставі наказу про проведення перевірки виданого ДСНС України або її територіальними органами (в тому числі остання через підпорядкований йому підрозділ). При цьому, такі органи можуть звертатися у встановленому законом порядку до адміністративного суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки.
Як встановлено судом та зазначено вище, підставою для звернення ГУ ДСНС України у м. Києві до суду з даним адміністративним позовом послугував недопуск посадових осіб органу контролю до проведення планової перевірки ТОВ «Восток».
Зокрема, як вбачається з матеріалів справи, всупереч пред'явлених документів та законних підстав для проведення перевірки, уповноважені особи (начальник, касир, товарознавець) відмовилися надавати доступ до проведення перевірки.
За фактом недопущення до проведення перевірки та у відповідності з пунктом 11 розділу III Порядку проведення перевірок, державними інспекторами складені акти про недопущення до проведення планової перевірки від 08.11.2016 року, від 17.11.2016 року, від 16.11.2016 року, від 21.11.2016 року, 10.11.2016 року, 09.11.2016 року, 18.11.2016 року, 11.11.2016 року, 14.11.2016 року.
В тексті своїх заперечень проти позову відповідач обґрунтував недопуск перевіряючих тим, що в державних інспекторів відсутні законні підстави для здійснення перевірки.
При цьому, доказів оскарження відповідачами наказу «Про проведення планових перевірок» від 11.10.2016 року № 468 або ж скасування його в частині відповідача матеріали справи не містять та судом не встановлено.
В силу приписів ст. 11 Закону № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.
За таких обставин, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання позивача забезпечити допуск Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до проведення планової перевірки дотримання (виконання) законодавства з питань дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту за адресами: бульвар Дружби Народів, 40а, вул. Залізничне шосе, 1 а, пр. Науки, 5 вул. Столичне шосе, 98, вул. Велика кільцева, 1, вул. Велика Кільцева, 9, проспект Глушкова, 8 в, проспект Глушкова, 9-А, проспект Лобановського, 123, вул. Васильківська, 22, вул. Кіровоградська, 38а, вул. Камишанська, 4, вул. Лугова, 9, пр.-т. Оболонський 1а, проспект Степана Бандери 26 В, проспект Степана Бандери, 25, вул. Електриків 32-А, вул. Новоконстантинівська, 4-В, вул. Харківське шосе, 179-а, вул. Харківське шосе, 210-а, проспект Бажана, 1 - К, проспект М. Бажана, 1-А, Дніпровська Набережна, 13Б, вул. Усенка, 6а, проспект Возз'єдання, 28, бульвар Перова, 27б, пр.-т. Визволителів, 17а, вул. Зодчих, 5-а, Кільцева дорога, 16, вул. Гетьмана, 27-Д, вул. Солом'янська, 11 А, проспект Перемоги, 59, вул. Донська, 19, проспект Ватутіна, 17, проспект Ватутіна, 9, проспект Броварський 3-Б, вул. Братиславська, 76, вул. Братиславська, 9-А, проспект Гагаріна, 21-а, проспект Броварський 16-а у місті Києві.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню.
Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, спростовуються вищевикладеним, а тому вона задоволенню не підлягає.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 2, 159, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 червня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: І.О. Лічевецький
В.Е. Мацедонська
Повний текст виготовлено 02.11.2017 року.