Справа № 2-а-1101/11
Провадження № 6-а/444/14/2017
судового засідання
02 листопада 2017 року Жовківський районний суд Львівської області у складі :
головуючого судді Мікула В. Є.
секретар судового засідання Будзан Н. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жовкві Львівської області в залі суду заяву ОСОБА_1 про заміну сторони, зміну порядку та способу виконання постанови суду від 02.11.2011 року у справі № 2а-1101/11 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання провести виплату щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення в повному розміру, -
До суду надійшла заява ОСОБА_1 про заміну сторони, зміну порядку та способу виконання постанови суду від 02.11.2011 року у справі № 2а-1101/11 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання провести виплату щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення в повному розміру, а саме просить замінити сторону, а саме відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківського РДА у Львівській області її правонаступником іншої юридичної особи, а саме ОСОБА_2 соціального захисту населення Жовківської РДА у Львівській області, а також змінити спосіб і порядок виконання постанови Жовківського районного суду Львівської області від 02.11.2011 р. №2-а-1101/11 та стягнути з ОСОБА_2 соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області на користь ОСОБА_1 невиплачену йому суму щорічної допомоги на оздоровлення відповідно ст. 48 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 3926,00 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що йому стало відомо, що з 14 січня 2014 року відповідач ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківської РДА у Львівській області було перейменовано в ОСОБА_2 соціального захисту населення Жовківської РДА у Львівській області, внаслідок чого змінено код ЄДРПОУ та банківськії реквізити: код ЄДРПОУ 25257384, МФО 82514, р/р 35213038007806, які необхідно вказати у виконавчому листі. Стверджує, що йому також роз'яснено, що кошти на виконання рішень суду управлінню не виділяють, а тому управління не може йому їх виплати, однак, можна стягнути кошти через органи казначейства, коли у виконавчому листі буде вказано стягнути з управління 3926,00 грн.
Вважає, що зміна вимоги щодо зобов'язання виплатити певну суму коштів на стягнення цієї суми становитиме в даному випадку саме зміну способу й порядку виконання рішення та не змінюватиме це рішення по суті, оскільки для позивача це в обох випадках матиме один результат отримання конкретної визначеної судом грошової допомоги на оздоровлення відповідно ст. 48 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2011 рік.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, однак на адрес суду подав письмову заяву, якою свою заяву про заміну сторони, зміну способу виконання рішення суду від 02.11.2011 року у справі № 2а-1101/11 підтримав та просить таку розглядати за його відсутності.
Представник ОСОБА_2 соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області в судове засідання не прибув, хоча про час та місце розгляду був повідомлений у встановлений законом спосіб, що підтверджується повернутим рекомендованими повідомленням, свого відношення до заяви не висловив.
Відповідно до ст .263 ч. 2 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. А тому при вищевикладених обставинах, судом вирішено проводити розгляд цієї заяви за відсутністю сторін та на підставі наявних у справі матеріалів та доказів.
Оскільки сторони в судове засідання не прибули, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, зясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання провести виплату щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення в повному розміру, в якому просив визнати протиправними дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області, щодо відмови проведення перерахунку та виплати сум щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії, інваліду 3-ої групи по захворюванню пов'язаному з Чорнобильською катастрофою, відповідно ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а невиплачені суми пенсії заборгованістю. Просив також зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області зробити перерахунок та виплатити йому суми невиплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2004 2011 роки, відповідно до норм ст.48 Закону україни «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 4 мінімальних заробітних плат на момент виплати допомоги. Просив виплату провести з урахуванням проведених раніше виплат та звернути рішення до негайного виконання.
02.11.2011 року постановою Жовківського районного суду Львівської області в порядку письмового провадження позовні вимоги позивача задоволено. На постанову суду подано апеляційну скаргу ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області. Так, 12.03.2014 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області задоволено частково, а саме постанову Жовківського районного суду Львівської області від 02.11.2011 року у справі № 2а-1101/11 скасовано та прийнято нову, якою позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області щодо невиплати на користь ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення за 2011 рік, що передбачена ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протиправними. Зобовязано ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 4 (чотири) мінімальних заробітних плат за 2011 рік,що передбачена ст. 48 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням проведених виплат за цей період. Решту позовних вимог залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Відповідно до ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог. Особа, яка звернулась за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Тобто справи з приводу вчинення певних дій. Тому по даній категорії справ суди при винесенні рішень застосовують п. 1 та п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України, тобто виносять рішення зобов'язального характеру.
Позивачем обрано спосіб захисту свого порушеного права саме такий, як визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання усунути ці порушення шляхом здійснення перерахунку та виплати недоотриманої суми державної (основної) пенсії та додаткової пенсії .
Тому суд розглядаючи позов вирішив його в межах заявлених вимог та застосував саме обраний позивачем спосіб захисту порушеного права.
Відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", завершальною стадією судового провадження - є виконавче провадження.
Як вбачається із матеріалів по справі, судом було ухвалено рішення, тому наступною стадією судового провадження - є його виконання.
У відповідності до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.
Зміна чи встановлення способу і порядку виконання рішення - це заміна одного виду виконання іншим або визначення чіткого логічного порядку вчинення дій, спрямованих на виконання припису рішення суду . Критерієм зміни чи встановлення способу і порядку виконання рішення є обставини, що утруднюють виконання рішення суду.
Цей порядок та наведений Закон, визначають механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
З листа ОСОБА_2 ДВС ГТУЮ у Львівській області № 16898/0/1-17/02-13 від 01.09.2017 року, вбачається, що заявника проінформовано що подана ним постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2014 року не підлягає виконанню згідно Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державною, затвердженого Постановою КМУ від 03.09.2014 року № 440, оскільки у відповідно до пункту 2 даного порядку підлягають виконанню рішення-виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною 1 статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» суб'єкти, які видані, або ухвалені до 01.01.2013 року. ОСОБА_1 даним листом було інформовано, що він має право пред'явити оригінал виконавчого документа для подальшого виконання до відповідного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Львівській області, а також як сторона виконавчого провадження має право звернутися до суду для заміни способу виконання рішення суду.
На звернення заявника до ГТУЮ у Львівській області листом від 20.06.2017 року № В-06/5807 його було повідомлено, що державним виконавцем здійснено всіх заходів, передбачених ст. 75 З.У. «Про виконавче провадження) (у старій редакції), однак, у зв'язку з тим, що рішення суду неможливо виконати без участі боржникаа, постановою державного виконавця від 09.10.2014 року вищевказане виконавче провадження закінчене на підставі п. 11 ч. 1 ст. 49 З.У. «Про виконавче провадження».
З довідки № 051484 від 20.09.2017 року виданої ОСОБА_2 соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області вбачається, що з урахуванням виплачених сум громадянину ОСОБА_1 було нараховано 3926,00 грн.
Слід звернути увагу, що довідка видана саме ОСОБА_2 соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області.
Згідно ч. 1 ст. 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Враховуючи наведену вище довідку та інформацію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом встановлено, що найменування боржника змінилось і зазначене як ОСОБА_2 соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації, а тому суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації є правонаступником ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області, а тому вимога заявника замінити ОСОБА_2 праці соціального захисту населення Жовківської РДА у Львівській області її правонаступником ОСОБА_2 соціального захисту населення Жовківської РДА у Львівській області підлягає задоволенню.
Суд враховує, що з довідки № 051484 від 20.09.2017 року виданої ОСОБА_2 соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області вбачається, що з урахуванням виплачених сум громадянину ОСОБА_1 було нараховано 3926,00 грн.
Однак, з повідомлення відділу примусового виконання рішень ОСОБА_2 ДВС ГТУЮ у Львівській області від 03.10.2017 року, вбачається, що ст. державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень ОСОБА_2 державної виконавчої служби ГТУЮ у Львівській області повідомлено заявника про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання керуючись п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», яка передбачає на підставі постанови державного виконавця від 09.10.2014 року про закінчення виконавчого провадження та повернення виконавчого листа № 2-а-1101/11 виданого 02.06.2014 року Жовківським районним судом.
На думку суду наведене вище свідчить про те, що існують обставини, що ускладнюють виконання судового рішення, а саме відсутність коштів на рахунку, про що безпосередньо вказано і в листі від 20.06.2017 року, де заявника повідомлено про те, що 09.10.2014 року головний державний виконавець Примусового відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області виніс постанову про закінчення виконавчого провадження керуючись п. 11 ч. 1 ст. 49, ст. 50 Закону України „Про виконавче провадження” та посилаючись на те, що боржник не виконав судове рішення з поважних причин відсутністю фінансування коштів згідно судового рішення.
З метою ефективного захисту права на виконання судового рішення суд вважає за необхідне змінити спосіб та порядок виконання саме постанови колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2014 року, а не постанови Жовківського районного суду Львівської області від 02.11.2011 року по справі № 2-а/1101/11, оскільки така скасована апеляційним судом і відповідно виконанню не підлягає.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у заявлені вимоги заявника ОСОБА_1 підлягають до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 160, 186, 263, 264 КАС України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони, зміну порядку та способу виконання постанови суду від 02.11.2011 року у справі № 2а-1101/11 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання провести виплату щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення в повному розміру- задоволити частково.
Замінити сторону виконавчого провадження по виконанню постанови колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2014 року, а саме замінити відповідача (боржника) ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Жовківського РДА у Львівській області ОСОБА_2 соціального захисту населення Жовківської РДА у Львівській області (код ЄДРПОУ 25257384, МФО 82514, р/р № 35213038007806).
Змінити спосіб і порядок виконання постанови колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2014 року по справі №2-а-1101/11 та стягнути з ОСОБА_2 соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРПОУ 25257384, МФО 82514, р/р № 35213038007806) на користь ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 4 (чотири) мінімальних заробітних плат за 2011 рік, що передбачено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із врахуванням виплачених коштів за вказаний період, тобто стягнути на користь ОСОБА_1 3926 (три тисячі дев'ятсот двадцять шість) грн. 00 коп.
В задоволенні решти вимог-відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Апеляційна скарга подається Львівському апеляційному адміністративному суду через Жовківський районний суд Львівської області.
Суддя Мікула В. Є.