код суду: 2023
Справа:2-а-685 /2009року
27 листопада 2009 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого - Шиховцової А.О.,
при секретарі - Шевченко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Куп'янську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адмінімстрації Харківської області про поновлення пропущеного строку для звернення до Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адміністрації Харківської області,визнання протиправними дії суб»єкта владних повноважень і про зобов»язання вчинити певні дії щод призначення та виплати державної допомоги при народженні дитини , -
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просить суд поновити їй пропущений строк для звернення до Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адміністрації Харківської області для отримання допомоги при народженні дитини, про визнання права та стягнення одноразової допомоги при народженні дитини. Згодом, 01.10.2009 року уточнила позовні вимоги та просила суд поновити строк для звернення по допомогу при народженні дитини, пропущений з поважної причини, визнати протиправними дії суб»єкта владних повноважень по непризначенні та невиплаті допомоги при народженні дитини і зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адміністрації Харківської області вчинити певні дії щодо виплати їй державної допомоги при народженні дитини у розмірі 8500грн..
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка посилалась на те, що вона народила сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Реєстрація народження дитини здійснена 17 березня 2008 року на підставі рішення суду про встановлення факту народження дитини.У зв»язку з народженням дитини позивачка має право на допомогу при народженні дитини згідно ст. ст. 10, 11 Закону України « Про державну допопмогу сім»ям з дітьми», яка надається одному з батьків і призначається на підставі свідоцтва про народження дитини і призначається за умовою, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Але не змогла звернутись в строк,передбачений законом і звернулась пізніше 16 травня 2008 року у зв»язку з тим,що тільки 17 березня 2008 року отримала свідоцтво про народження дитини,а тому вважає, що строк на звернення з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адмінімстрації Харківської області про отримання допомоги при народженні дитини пропущений з поважної причини. Позивачка зверталась в усній та письмовій формі до відповідача з заявою про виплату допомоги при народженні,однак відповіді письмової не отримала,а тому звернулась з адміністративним позов за захистом своїх прав до суду.
Представник позивачки за дорученням ОСОБА_3 уточнені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, які просила задовольнити.
Представники відповідача позов не визнали. В своїх поясненнях та письмових запереченнях зазначили те, що відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини та за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. Позивачка ОСОБА_1 звернулась стосовно виплати допомоги при народженні дитини до управління праці та соціального захисту населення з пропуском строку, встановленим у законі, про що їй була надана письмова відповідь. Вважають, що позивачка не представила до суду доказів в підтвердження поважності причини пропуску нею строку для звернення із заявою до Управління праці та соціального захисту населення щодо отримання допомоги, а також в Законі України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» не обумовлено подовження або поновлення терміну отримання допомоги при народженні дитини з будь-яких обставин, а тому позивачка не має права на отримання зазначеної допомоги і їй необхідно відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши сторони і представника позивачки, дослідивши надані докази і матеріали справи, матеріали цивільної справи № 2-0-163/2008р. за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження особи, суд прийшов до наступного.
Позивачка народила сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
12.09.2007 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту народження особи, заінтересованою особою вказавши Відділ реєстрації актів цивільного стану по Куп»янському району Куп»янського міськрайонного управління юстиції Харківської області.
Згідно рішення Куп»янського міськрайонного суду Харківської області від 19 жовтня 2007 року по цивільній справі за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа : Відділ реєстрації актів цивільного стану по Куп»янському району Куп»янського міськрайонного управління юстиції Харківської області, про встановлення факту народження особи, судом був встановлений факт народження позивачкою сина ОСОБА_2 04 квітня 2005 року, у зв»язку з передчасними пологами не в лікувальному закладі, а в домашніх умовах за адресою: Харківська область, Куп»янський район, с. Глушківка. Встановлення факту ОСОБА_1 необхідно було для отримання нею свідоцтва про реєстрацію народження дитини, яке вона не мала можливості отримати із-за відсутності медичної довідки лікарняної установи. Рішення суду набуло законної чинності 29.10.2007 року ( а.с.7-8).
Заява представника позивачки до суду про отримання копії зазначеного вище рішення суду надійшла 06.11.2007 року та нею копія рішення отримана 22.11.2007 року ( а.с.27 цив. Справа 2-0-163/2007р.).
06.02.2008 року до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про виправлення описки та виключення з рішення суду « у подружжя»…. « та ОСОБА_1 Мудаширу Олуватойін,ІНФОРМАЦІЯ_2» та відомості про батька записати за вказівкою матері, вказуючи на те, що в рішенні суду допущена помилка, оскільки у суду не було відомостей про розірвання шлюбу 25.02.2002 року Відділом РАГС Куп»янського районного управління юстиції Харківської області, між ОСОБА_4 та ОСОБА_1. У зв»язку з чим шлюб розірвано до народження дитини 04.04.2005 року, тобто пройшло більше 10 місяців і реєстрація народження дитини не може бути здійснена на батька ОСОБА_4.Судом винесена 18.02.2008 року ухвала, згідно якої заяву ОСОБА_4 було задоволено (а.с.29-35 цив. Справа 2-0-163/2007р.). .
До Відділу реєстрації актів цивільного стану по Куп»янському району Куп»янського міськрайонного управління юстиції позивачка ОСОБА_1 звернулась 17.04.2008 року і на підставі рішення суду був складений актовий запис про народження на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за № 02 від 17.03.2008 року та видано заявнику свідоцтво серії 1 -ВЛ № 115230 ( а.с.4,11,100 ).
Реєстрація народження дитини здійснена 17 березня 2008 року, про що в Книзі реєстрації народжень Відділом реєстрації актів цивільного стану по Куп»янському районі Куп»янського міськрайонного управління юстиції Харківської області зроблено відповідний актовий запис за № 02 на підставі рішення Куп»янського міськрайонного суду Харківської області від 19 жовтня 2007 року ( а.с.4).
Із заявою про виплату допомоги до Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адміністрації Харківської області представник позивачки за довіреністю ОСОБА_3 звернулась 16 травня 2008 року ( а.с. 9). На яке відповідачем була надана відповідь 23 травня 2008 року за вихідним № 877 про відмову в призначенні та виплаті державної допомоги при народженні дитини ( а.с.10,107 ).
Згідно зі ст. 21 Конституції України права і свободі людини є невідчужуваними та непорушними.
Статтею 51 Конституції України передбачено,що сім»я,дитинство,материнство і батьківство охораняються державою.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободі людини і громадянина захищаються судом.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються й вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Законом України «Про охорону дитини» від 26.04.2001року № 2402-ІІІ, із змінами і доповненнями, статею 13 передбачено, що з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім'ях держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21.11.1992року № 2812-ХІІ із змінами і доповненнями, встановлені види державної допомоги сім»ям з дітьми, зокрема надання допомоги при народженні дитини.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми» із внесеними змінами, п. 15 передбачено, що допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем їх реєстрації.
Право на допомогу при народженні дитини за ст. 10 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» надається одному з батьків дитини (усиновителю чи опікуну).
Також, відповідно до ст. 1 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» із змінами від 21.11.1992 року № 2812-ХІІ громадяни України, в сім'ї, в яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 11 Закону України« Про державну допомогу сім»ям з дітьми» із змінами від 21.11.1992 року № 2812-ХІІ та п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, рішенням Куп»янського міськрайонного суду Харківської області за заявою ОСОБА_1 19 жовтня 2007 року був встановлений факт народження сина заявниці ОСОБА_2,зазначене рішення набуло законної чинності 29.10.2007 року.
Згідно зі ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в цивільній справі,що набрало законної сили,не доказуються при розгляді інших справ,у яких бере участь особа,щодо якої встановлено ці обставини.
В п. 11 Постанови КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751 « Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми»вказано,що для призначення допомоги при народженні дитини органу праці та соціального захисту населення за умови пред»явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається заява одного з батьків та копія свідоцтва про народження дитини.
А також, відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» умовою призначення допомоги при народженні дитини є свідоцтво про народження дитини, тобто допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі тільки свідоцтва про народження дитини.
Відділом реєстрації актів цивільного стану по Куп»янському району Куп»янського міськрайонного управління юстиції Харківської області на підставі рішення Куп»янського міськрайонного суду Харківської області від 19 жовтня 2007 року реєстрація народження дитини здійснена 17 березня 2008 року ( а.с.4,11,100).
ОСОБА_1 значиться зареєстрованою в ІНФОРМАЦІЯ_3 постійно з 19.01.1999року і по цей час(л.д.118).
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» в редакції, що діяла на момент народження дитини, допомога при народженні дитини надається у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини.Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев»ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта- протягом наступних 12 місяців у порядку ,встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 59 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2005 рік»», який набрав чинності 31.03.2005 року, рівень забезпечення прожиткового мінімуму на 2005 рік для призначення допомоги відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» з 1 квітня 2005 року для дітей віком до 6 років становить 362 гривні.
Законом України « Про Державний бюджет на 2005 рік» дія ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» не зупинялась і положення цієї статті не змінювались.Рішенням Конституційного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статтей Закону України « Про Державний бюджет на 2005 рік», якими призупинялась би дія ст. 12 зазначеного вище закону, а також таким, що не відповідає Конституції України ( є неконституційним) не визнавалось.
Відповідно до ст. 3 « Конвенції о правах дитини», яка набула чинності 27.09.1991 року, зазначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Тому суд, на підставі вказаного вище, визнає протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області щодо непризначення та невиплати позивачці ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», які призвели до порушення прав позивачки на призначення та отримання вищевказаної допомоги.
Крім того,щодо строків звернення позивачкою до Управління праці та соціального захисту населення про виплату допомоги при народженні та до адміністративного суду, необхідно зазначити наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ч. 1 ст. 102 КАС України пропущенний з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений.
Отже,дитина позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_2 народився 04 квітня 2005 року.Однак, факт народження дитини був встановлений по рішенню суду 19 жовтня 2007 року, 18.02.2008 року судом була винесена ухвала про виправлення описки у вказаному вище рішенні. Сама ж реєстрація народження дитини відділом реєстрації актів цивільного стану була здійснена 17 березня 2008 року, свідоцтво видано17.04.2008року, та як з матеріалів справи вбачається,що позивачка звернулась із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адміністрації 16 травня 2008 року, на яку їй була надана відповідь 23 травня 2008 року про відмову в призначенні державної допомоги, після чого до суду за захистом своїх порушених прав вона звернулась 28.05.2008 року, тобто в межах річного строку для звернення до суду . А також з огляду на ці обставини, суд поновлює позивачці ОСОБА_1, встановлений законом процесуальний строк на право отримання державної допомоги при народженні дитини Управлінням праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адміністрації Харківської області, вважаючи його пропущенним нею з поважної причини.
З урахуванням наведеного,суд вважає, що позов позивачки ОСОБА_1 Є про визнання протиправними дій суб»єкта владних повноважень по непризначенню та невиплаті допомоги при народженні дитини та про зобов»язання Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адміністрації Харківської області вчинити певні дії щодо виплаті державної допомоги при народженні дитини у розмірі 8500грн. підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.2, 6-14, 71,72, 89, 99,102,159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 21,51,55 Конституції України, ст. 10,11,12 Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21.11.1992року № 2812-ХІІ, Законом України «Про охорону дитини» від 26.04.2001року № 2402-ІІІ, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2005 рік»», Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми», Конвенцією о правах дитини, суд , -
Уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адмінімстрації Харківської області про поновлення пропущеного строку для звернення до Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адміністрації Харківської області, визнання протиправними дії суб»єкта владних повноважень і про зобов»язання вчинити певні дії щод призначення та виплати допомоги при народженні дитини - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адміністрації Харківської області щодо непризначення та невиплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини у розмірі, визначеному в ст. 12 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської районної державної адміністрації Харківської області вчинити дії щодо призначення ОСОБА_1,13 квітня 1972року народження, державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ст. 12 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі 8 500 гривень, та вчинити дії щодо сплати вказаної допомоги.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Куп»янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня виготовлення повного тексту постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Суддя: А.О.Шиховцова