про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
01 листопада 2017 року Справа № 803/1453/17
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Плахтій Н.Б., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до відділу освіти Ковельської районної державної адміністрації Волинської області, Колодяжненського сільського голови Кашика Віталія Леонтійовича про визнання нечинним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернулася з адміністративним позовом до відділу освіти Ковельської районної державної адміністрації Волинської області, Колодяжненського сільського голови Кашика Віталія Леонтійовича про визнання нечинним та скасування наказу від 30.05.2017 №43-к, зобов'язання виконати рішення Колодяжненської сільської ради від 21.02.2017 №16/4.
Даний адміністративний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства з огляду на таке.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 1 частини першої статті 3 КАС України).
Згідно із частиною другою статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Отже, КАС України регламентує порядок розгляду публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підвідомчості інших судів.
Відтак, при визначенні судової юрисдикції щодо вирішення справи слід виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмета спірних правовідносин.
Відповідно до пункту 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори, зокрема спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктом 15 частини першої статті 3 КАС України визначене поняття публічної служби, під якою розуміється діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Тобто, предметом розгляду у адміністративному суді можуть бути лише справи щодо правовідносин, що виникають з приводу виникнення, проходження, припинення публічної служби.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено вимоги до відділу освіти Ковельської районної державної адміністрації Волинської області про визнання нечинним та скасування наказу від 30.05.2017 №43-к про призначення ОСОБА_3 на посаду завідувача ДНЗ «Журавлик» у с.Колодяжне Ковельського району Волинської області, зобов'язання Колодяжненського сільського голову Кашика Віталія Леонтійовича виконати рішення Колодяжненської сільської ради від 21.02.2017 №16/4 про обрання на посаду завідувача ДНЗ «Журавлик» у с.Колодяжне Ковельського району Волинської області ОСОБА_1, уклавши з останньою трудовий договір (контракт).
Отже, лише участь у справі сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, не може свідчити про наявність між сторонами публічно-правового спору, оскільки в даному випадку спір виник не з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження та звільнення з публічної служби, а щодо не укладення саме трудового договору з ОСОБА_1
Крім того, посада, на яку претендує позивач, не відноситься до публічної служби у розумінні статті 3 КАС України.
Водночас трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини регулює Кодекс законів про працю України (частина перша статті 1 Кодекс законів про працю України (далі - КЗпП України)).
Статтею 2 КЗпП України гарантовано, зокрема, право працівників на звернення до суду для вирішення трудових спорів незалежно від характеру виконуваної роботи або займаної посади.
За правилами пункту 1 частини першої статті 15 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
З вищенаведеного слідує, що спір між сторонами виник щодо не укладення трудового договору (контракту), тобто із трудових відносин, а тому за своєю правовою природою не пов'язаний із здійсненням відповідачами владних управлінських функцій та не є публічно-правовим, а тому повинен вирішуватись за правилами цивільного судочинства відповідно до вимог ЦПК України.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відділу освіти Ковельської районної державної адміністрації Волинської області, Колодяжненського сільського голови Кашика В.Л. про визнання нечинним та скасування наказу від 30.05.2017 №43-к, зобов'язання виконати рішення Колодяжненської сільської ради від 21.02.2017 №16/4 слід відмовити.
Керуючись статтею 109 КАС України,
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом позовом ОСОБА_1 до відділу освіти Ковельської районної державної адміністрації Волинської області, Колодяжненського сільського голови Кашика Віталія Леонтійовича про визнання нечинним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самими позовними вимогами, щодо яких постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Н.Б.Плахтій