про залишення позовної заяви без руху
30 жовтня 2017 року
Справа № 803/1440/17
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Димарчук Т.М., вивчивши позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до дошкільного навчального закладу №32 про застосування заходів реагування,
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області звернулося з адміністративним позовом до дошкільного навчального закладу №32 про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації дошкільного навчального закладу №32 за адресою: Волинська область, м. Луцьк, пр.-т. Перемоги, 13-А до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Позовну заяву подано без додержання вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
Так, відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон №3674-VI, зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIIII, який набрав чинності 01.01.2017) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону передбачено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 №1801-VIII (який набрав чинності 01.01.2017) з 01.01.2017 встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1600,00 грн.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем заявлена вимога немайнового характеру про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації дошкільного навчального закладу №32 до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, яка повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 1600,00 грн.
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви не долучено документ про сплату судового збору. При цьому, позивач згідно із статтею 5 Закону України “Про судовий збір” не звільнений від сплати судового збору.
Відтак, позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 1600,00 грн.
Крім того, разом з позовною заявою позивач подав клопотання у якому просить відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення в даній справі у зв'язку з відсутністю коштів на сплату судового збору.
Клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до задоволення не підлягає з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З наведеного вбачається, що єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони.
Разом з тим, згідно Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” від 22.05.2015 року № 484-VIII Кабінет Міністрів України зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Крім того, як слідує із постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року № 2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI “Про судовий збір”, якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
У зв'язку із цим обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення, розстрочення чи відстрочення від такої сплати.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків, - до 10.11.2017 року. Позивачу у цей строк слід усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом сплати судового збору в розмірі 1600,00 грн. та подання до суду доказів його сплати (оригіналу платіжного документа із відміткою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України).
Керуючись статтями 88, 106, 108 КАС України, Законом України “Про судовий збір”, суддя
В задоволенні клопотання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до дошкільного навчального закладу №32 про застосування заходів реагування, залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків до 10 листопада 2017 року.
Роз'яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.М. Димарчук