Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
Від "01" листопада 2017 р. Справа № 19/5007/29-Б/11
Господарський суд Житомирської області у складі судді Лозинської І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за заявою Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (м. Житомир)
до боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Компанія "Самсон" (м. Житомир)
про банкрутство
за участі представників:
- від кредиторів: ОСОБА_2 - головний державний ревізор, інспектор відділу погашення заборгованості Житомирської ОДПІ, дов. №4795/9/06-17 від 23.03.2017 (в засіданні суду 31.10.2017)
- від боржника: ліквідатор ОСОБА_3
В засіданні суду 31.10.2017 оголошувалась перерва до 01.11.2017 о 12:30 відповідно до ст. 77 ГПК України.
Господарським судом Житомирської області розглядається справа №19/5007/29-Б/11 про банкрутство ТОВ "Компанія "Самсон" (м. Житомир).
Ухвалою від 07.09.2017 господарський суд (суддя Лозинська І.В.) прийняв до провадження справу №19/5007/29-Б/11, прийняв і призначив до розгляду в засіданні суду звернення ОСОБА_3 №02-09/19/29-Б від 17.01.2017: заяву про затвердження звіту про оплату послуг ліквідатора банкрута з 19.09.2013 по 19.09.2014 на суму 29156,09 грн; клопотання про затвердження звіту про відшкодування витрат на проведення ліквідаційної процедури боржника на суму 1034,74 грн.
Ухвалою від 29.09.2017 господарський суд розгляд справи, заяви та клопотання ОСОБА_3 відклав, зобов'язав учасників провадження у справі надати необхідні документи; в порядку ст. 30 ГПК України зобов'язав Управління Держпраці у Житомирській області письмово повідомити з наданням підтверджуючих документів, хто на даний час користується об'єктами підвищеної небезпеки, зазначеними в листі від 20.10.2015 № 685, а також щодо проведених перевірок місцезнаходження активів, зареєстрованих управлінням за ТОВ "Компанія "Самсон" (за наявності).
31.10.2017 до суду від Житомирської ОДПІ ГУ ДФС надійшов лист, яким повідомлено про відсутність пропозицій щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень ліквідатора ТОВ "Компанія Самсон".
Станом на день розгляду справи, Управління Держпраці у Житомирській області вимог ухвали суду не виконало, жодної інформації суду не надало, хоча про час та місце розгляду справи повідомлено вчасно та належним чином.
У засіданні суду 31.10.2017 ОСОБА_3 надано звіт про проведення ліквідаційної процедури боржника з додатками до нього та заявлено клопотання про оголошення в засіданні суду перерви для подання заяви щодо зобов'язання Управління Держпраці у Житомирській області провести перевірку того, хто на даний час користується об'єктами підвищеної небезпеки, які обліковуються за боржником.
Представник кредитора не заперечила проти оголошення перерви.
Згідно з ухвалою господарського суду від 31.10.2017, в засіданні суду було оголошено перерву до 12:30 год 01.11.2017.
Після перерви ОСОБА_3 надано клопотання від 31.10.2017 № 02-09/19/29-Б про зобов'язання управління Держпраці у Житомирській області провести перевірку за адресами: м. Житомир, вул. Малинська, 10-а та Малинська, 10-в щодо наявності майна підвищеної небезпеки: компресорів в кількості 12 штук та встановлення власника цього майна з тих підстав, що зареєстроване за ТОВ "Компанія "Самсон" майно підвищеної небезпеки може використовуватися іншою юридичною особою, яка здійснює свою діяльність за юридичною адресою банкрута.
Судом встановлено, що згідно з листом управління Держпраці у Житомирській області, яке є правонаступником територіального органу Держгірпромнагляду, від 20.10.2015 № 685 за банкрутом зареєстровано:
1) щодо великотонажних автомобілів, технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації у вулично-дорожній мережі:
- автоклав об'ємом 1,6 м3, зав. № 15, реєстр. № 2664, 1977 р.в.;
- компресор КД 1500, зав. № 2962, реєстр. № 4132;
- компресор КД 1500, зав. № 162, реєстр. № 4133;
- компресор КД 1500, зав. № 2227, реєстр. № 4134;
- компресор КД 1500, зав. № 2133, реєстр. № 4135;
- компресор КД 1500, зав. № 2171, реєстр. № 4136;
- компресор КД 1500, зав. № 2140, реєстр. № 4137;
- компресор КД 1500, зав. № 2092, реєстр. № 4138;
- компресор КД 1500, зав. № 5150, реєстр. № 4139;
- компресор КД 1500, зав. № 176, реєстр. № 4140;
- компресор КД 1500, зав. № 2916, реєстр. № 4141;
- компресор КД 1500, зав. № 2467, реєстр. № 4142;
- компресор КД 1500, зав. № 2532, реєстр. № 4143;
2) щодо об'єктів нафтогазового комплексу:
- 12 посудин, працюючих під тиском 20 мПа (реєстраційні №№ 4132, 4133, 4134, 4135, 4136, 4137, 4138, 4139, 4140, 4141, 4142, 4143);
- котел HERMAN -23 (реєстраційний № 8345) ( а. с. 198-199 у т. 3).
Згідно з листом управління Держпраці у Житомирській області від 12.05.2016 № 1994, направленим на адресу ОСОБА_3, місцезнаходженням компресорів є м. Житомир, вул. Малинська, 10А; автоклав об'ємом 1,6 м3, зав. № 15, реєстраційний № 2664 за ТОВ "Самсон" не обліковується ( а. с. 66, 67 у т. 4).
ОСОБА_3 звернулась до управління Держпраці у Житомирській області з заявою від 19.09.2016 № 02-09/19/29-Б про надання інформації про проведені перевірки за адресою: м. Житомир, вул. Малинська, 10-а у 2010-2014 (а. с. 64 у т. 5).
Листом управління Держпраці у Житомирській області від 24.11.2016 № 5040 повідомлено, що інформація про проведені перевірки за адресою м. Житомир, вул. Малинська, 10-а за 2010-2013 роки відсутня; у 2014 році за вказаною адресою перевірки не проводилися, згідно з наявною інформацією, господарську діяльність за цією адресою проводить ТОВ "Газова компанія "Альянс", законних підстав для проведення позапланового заходу державного нагляду на підставі листа ОСОБА_3 не має, перевірка може бути проведена за рішенням суду (а. с. 65, 66 у т. 5).
У подальшому, ОСОБА_3 звернулась до управління Держпраці у Житомирській області з заявою від 27.03.2017 № 02-09/19/29-Б про проведення перевірки за адресою: м. Житомир, вул. Малинська, 10-а, щодо наявності майна підвищеної небезпеки - компресорів в кількості 12 штук та встановлення власника цього майна (а. с. 67, 68 у т. 5)
Листом управління Держпраці у Житомирській області від 12.05.2017 № 2249 повідомлено, що підстав для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки зазначених у заяві суб'єктів господарювання не має, органи Держпраці не уповноважені здійснювати заходи державного нагляду (контролю) для встановлення власника майна підвищеної небезпеки (а. с. 69 у т. 5).
Разом з тим, наявність зареєстрованого за ТОВ "Компанія "Самсон" майна підвищеної небезпеки, місцезнаходження якого невідоме, перешкоджає завершенню ліквідаційної процедури банкрута, тому слід зазначити таке.
Відповідно до ст. 30 ГПК України в судовому процесі можуть брати участь посадові особи та інші працівники підприємств, установ, організацій, державних та інших органів, коли їх викликано для дачі пояснень з питань, що виникають під час розгляду справи. Зазначені особи зобов'язані з'явитись до господарського суду на його виклик, сповістити про знані їм відомості та обставини у справі, подати на вимогу господарського суду пояснення в письмовій формі.
З підстав викладеного, з метою повного та всебічного розгляду справи, слід в порядку ст. 30 ГПК України викликати в засідання суду повноважного представника управління Держпраці у Житомирській області для надання пояснень згідно з резолютивною частиною цієї ухвали.
Крім того, господарський суд вважає за необхідне зазначити таке.
За ч. 2 ст. 113 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, чинній після 19.01.2013, державний орган з питань банкрутства приймає рішення про позбавлення права арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) на здійснення зазначеної діяльності та вносить до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України запис про припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
Згідно із ч. 5 цієї ж ст. 113 названого Закону, рішення державного органу з питань банкрутства про позбавлення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) права на здійснення вказаної діяльності може бути оскаржено арбітражним керуючим до суду. Оскарження рішення не зупиняє його дію.
Разом з тим, ухвалою Житомирського апеляційного господарського суду від 12.10.2017 у справі № 806/2360/17 вжито заходи забезпечення адміністративного позову ОСОБА_3. до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України №1437/5 від 26.04..2017 шляхом зупинення його дії до набрання законної сили рішенням адміністративного суду у цій справі (а. с. 70, 71 у т. 5).
Зупинення дії нормативного акта - це тимчасове переривання його дії в часі - на певний визначений чи невизначений строк.
Зупинити дію акта має право як орган, що прийняв його, так і інший орган, уповноважений на це законом.
Так, згідно з ч. 3 ст. 117 КАСУ, зокрема, суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання
В засіданні 31.10.2017 судом отримано відомості з Публічного сайту Єдиного реєстру арбітражних керуючих, згідно з яким свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого ОСОБА_3 №1011 від 14.05.2013 станом на 31.10.2017 не діє (а. с. 54 у т. 5). Таким чином, відомості щодо зупинення дії наказу Міністерства юстиції України №1437/5 від 26.04..2017, у вказаний реєстр не внесені.
За ч. 2 ст. 14 КАСУ постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
На підставі викладеного, слід в порядку ст. 30 ГПК України зобов'язати Міністерство юстиції України надіслати на адресу суду письмове повідомлення щодо причин відсутності в Єдиному реєстрі арбітражних керуючих даних стосовно зупинення дії наказу Міністерства юстиції України №3365/15 від 25.11.2016.
З огляду на необхідність витребування додаткових доказів, слід відкласти розгляд справи та вищезазначених звернень ОСОБА_3
Керуючись ст. ст. 30, 77, 86 ГПК України, ст.ст. 22 - 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 04.11.2012, господарський суд,-
1. Відкласти розгляд справи, звернень ОСОБА_3 №02-09/19/29-Б від 17.01.2017 про затвердження звіту про оплату послуг ліквідатора з 19.09.2013 по 19.09.2014 на суму 29156,09 грн та про затвердження звіту про відшкодування витрат на проведення ліквідаційної процедури ТОВ "Самсон" на суму 1034,74 грн.
2. Призначити наступне судове засідання на "16" листопада 2017 р. о 10:30 год, в приміщенні господарського суду Житомирської області, зал судових засідань №107.
3. ОСОБА_3 надати господарському суду для огляду оригінали документів на підтвердження витрат на проведення ліквідаційної процедури банкрута на суму 1034,74 грн, докази розгляду комітетом кредиторів боржника звітів про оплату послуг та відшкодування понесених витрат.
4. В порядку ст. 30 ГПК України викликати в засідання суду повноважного представника управління Держпраці у Житомирській області для надання пояснень щодо наявності/відсутності майна підвищеної небезпеки: компресорів в кількості 12 штук (реєстраційні №№ 4132, 4133, 4134, 4135, 4136, 4137, 4138, 4139, 4140, 4141, 4142, 4143) за адресами: м. Житомир, вул. Малинська, 10-а та вул. Малинська, 10-в а також підстав користування даним майном (право власності чи інший правовий титул, за умов його наявності) іншими суб'єктами господарювання.
5. У порядку ст. 30 ГПК України Міністерству юстиції України надіслати на адресу господарського суду Житомирської області письмове повідомлення щодо причин відсутності в Єдиному реєстрі арбітражних керуючих даних стосовно зупинення дії наказу Міністерства юстиції України №3365/15 від 25.11.2016.
6. Копію ухвали надіслати на адресу ініціюючого кредитора, ОСОБА_3, управління Держпраці у Житомирській області, Міністерства юстиції України.
Суддя Лозинська І.В.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - Житомирська ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області (10014, м. Житомир, майдан Перемоги, буд. 2)
3 - ОСОБА_3 (10001, м. Житомир, вул. Київська, 81, к. 206)
4 - Управління Держпраці в Житомирській області (10008, м. Житомир, вул. Шевченка, 18-а) - реком. з повід.
5 - Міністерство юстиції України (01001 м.Київ, вул.Городецького, 13)