61022, м.Харків, пр.Науки, 5
іменем України
23.10.2017 Справа № 905/1877/17
Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1, м. Маріуполь
до відповідача: Маріупольської міської ради, м. Маріуполь
про визнання договору оренди земельної ділянки поновленим
Суддя Матюхін В.І.
Представники:
позивача: ОСОБА_2 - за дов.
відповідача: не з'явився
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до господарського суду з позовом до Маріупольської міської ради про:
- визнання незаконним та скасування рішення Маріупольської міської ради №7/19-1697 від 29.06.2017 року «Про надання в оренду земельної ділянки по АДРЕСА_2 міста фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1.»;
- визнання поновленим договору оренди земельної ділянки від 17.10.2006 року, зареєстрованого у Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» від 24.10.2006 року №04.06.162.00302, згідно з яким приватному підприємцю ОСОБА_3 надано в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0120 га, кадастровий номер НОМЕР_3, яка знаходиться по АДРЕСА_3, на той самий термін та на тих самих умовах, котрі передбачені цим договором, а саме - строком від 26.09.2016 року до 26.09.2026 року;
- зобов'язання Маріупольської міської ради укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки від 17.10.2006 року, зареєстрованого у Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» від 24.10.2006 року №04.06.162.00302, згідно з яким приватному підприємцю ОСОБА_1 надано в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0120 га, кадастровий номер НОМЕР_3, яка знаходиться по АДРЕСА_3, на той самий термін та на тих самих умовах.
Позивачем через канцелярію суду, до початку розгляду справи по суті, подана заява про зміну предмету позову, в якій позивач просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення Маріупольської міської ради №7/19-1697 від 29.06.2017 року "Про надання в оренду земельної ділянки по АДРЕСА_4 фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1.";
- визнати поновленим договір оренди земельної ділянки від 17.10.2006 року, зареєстрований у Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" від 24.10.2006 року №04.06.162.00302, згідно з яким приватному підприємцю ОСОБА_3 надано в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0120 га, кадастровий номер НОМЕР_3, яка знаходиться по АДРЕСА_5 районі міста Маріуполя, на той самий термін та на тих самих умовах, котрі передбачені цим договором.
За своєю сутністю подана позивачем заява фактично є заявою про зменшення розміру позовних вимог.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається, зокрема на те, що:
- відповідно до п.3.2 договору, на підставі ст.12 Закону України «Про адміністративні послуги», п.27 Переліку адміністративних послуг, які надаються через Центр адміністративних послуг «Діалог», затвердженого рішенням Маріупольської міської ради від 28.01.2016 №7/4-50), 13 листопада 2015року, тобто за 10 місяців до закінчення строку дії договору, вона звернулась із заявою щодо подовження терміну оренди земельної ділянки за наявності діючого договору оренди земельної ділянки;
- рішення Маріупольської міської ради №7/19-1697 від 29.06.2017 року земельну ділянку було надано в оренду строком тільки на один рік для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (встановлення та обслуговування торгового павільйону з майданчиком літньої виносної торгівлі без права реалізації алкогольної продукції);
- обмеження «без права реалізації алкогольної продукції», що зазначено в оскаржуваному рішенні, за наявності дозволу на реалізацію алкогольної продукції, є необґрунтованим та незаконним;
- відповідно до постанови Верховного суду України від 9 вересня 2015 року у справі №6- 531цс15:
«Частиною 6 статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Частинами восьмою, дев'ятою статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку, а відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі», необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди».
Відповідач відзивом на позов вимоги позивача не визнав з посиланням на те, що:
- договір оренди земельної ділянки укладений на 10 років - до 26.09.2016р.;
- згідно п.9.2.7 договору оренди земельної ділянки, орендар зобов'язаний звернутися до орендодавця за 2 (два) місяці до закінчення строку дії договору оренди з письмовою заявою про поновлення терміну дії договору, в іншому випадку договір поновленню не підлягає;
- до Маріупольської міської ради надійшов лист від ПП ОСОБА_1 щодо поновлення договору оренди земельної ділянки;
- 02.08.2016р. Маріупольською міською радою було надано відповідь на зазначений лист;
- згідно п.6 ст.33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення в поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором;
- листом від 22.09.2016р. №2154 Маріупольська міська рада повідомила позивача про відсутність наміру поновлювати термін дії договору, що унеможливлює автоматичну пролонгацію договору оренди на той самий строк;
- рішенням Маріупольської міської ради від 29.06.2017 №7/19-1697 подовжено на 1 (один) рік строк оренди земельної ділянки площею 0,0120га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (встановлення та обслуговування торгового павільйону з майданчиком літньої виносної торгівлі без права реалізації алкогольної продукції) по АДРЕСА_6 ПП ОСОБА_1;
- за наявності діючого вищенаведеного рішення Маріупольської міської ради суд не має повноваження щодо розпорядження майном Маріупольської міської ради.
Щодо визнання незаконним та скасування рішення Маріупольської міської ради №7/19-1697 від 29.06.2017 відповідач зазначає, що позивачем не вказано у чому полягає незаконність спірного рішення, не обґрунтовано і не наведено жодної правової норми, яку порушено Маріупольською міською радою, що привело до прийняття незаконного рішення.
Згідно діючого земельного законодавства України, Маріупольська міська рада розглянуло клопотання позивача та прийняло рішення за суттю, поновивши договір оренди земельної ділянки.
Стосовно посилання позивача на правову позицію ГСУ, ВГСУ, ВСУ, то відповідач звертає увагу на те, що обставини наведеної справи не відповідають наявним матеріалам, які розглядаються в даному провадженні. Зокрема наявності листа заперечення від Маріупольської міської ради щодо поновлення договору оренди земельної ділянки та інше.
25.09.2017р., через канцелярію суду позивачем надані додаткові пояснення по суті спору, згідно яких:
- в тексті оскаржуваного рішення міської ради не вбачається обґрунтованості та підстав для прийняття рішення з обмеженням прав позивача здійснювати свою господарську діяльність;
- орган місцевого самоврядування не мав жодних підстав, передбачених законом, для прийняття рішення, яке обмежує права орендаря як суб'єкта господарювання;
- ФОП ОСОБА_1 має відповідний дозвіл на реалізацію алкогольної продукції, а тому обмеження «без права реалізації алкогольної продукції», що зазначено в рішенні Маріупольської міської ради №7/19-1697 від 29.06.2017 року обмежує права ФОП ОСОБА_1 як суб'єкта господарювання, а отже таке рішення Маріупольської міської ради є необґрунтованим та незаконним;
- відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань №22676220 від 01.03.2017р., ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями №05/82/16/0/06977 від 26.08.2016 та ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями №05/81/17/0/15918 від 28.08.2017 ФОП ОСОБА_1 має право на реалізацію алкогольної продукції;
- Верховний Суд України у постанові від 14 березня 2007 року, на підставі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду прав людини» застосовував рішення Європейської суду з прав людини «Стретч проти Сполученого Королівства» та зазначив, що самі по собі допущені органами публічної влади порушення при визначенні умов та порядку приватизації не можуть бути безумовною підставою для визнання приватизаційних договорів недійсними, повернення приватизованого майна державі в порушення права власності покупця, якщо вони не допущені в наслідок винної, протиправної поведінки самого покупця.
Також позивач послався на наступне: «Постанова судової палати Верховного суду України від 18.09.2013 по справі № 6-92цс13 «За обставинами справи "Стретч проти Сполученого Королівства" на рішення Європейського суду з прав людини від 24 липня 2003 року, у якій також послався суд, заявник в 1969 році уклав договір оренди земельної ділянки строком на 22 роки. Відповідно до умов цього договору він за власні кошти побудував на цій земельній ділянці кілька будівель для легкої промисловості, які здав в суборенду.
Застосовуючи положення ст.1 Першого протоколу до Конвенції до обставин цієї справи Європейський суд з прав людини вказав на таке. Заявник погодився з умовами договору оренди з огляду на те, що надалі він зможе продовжити термін його дії, і жодна із сторін не знала, що існувала якась юридична перешкода цій умові. У ситуації, яка склалася, заявник мав право, принаймні, очікувати на законних підставах, що він зможе продовжити термін дії договору, і таке очікування можна вважати - в цілях застосування положень ст.1 Першого протоколу до Конвенції - складовою частиною його права власності, наданого йому за договором оренди.
Дії місцевої влади Європейський суд з прав людини розцінив як порушення права заявника на законне очікування виконання певних умов і, таким чином, вони утворювали акт втручання у реалізацію його права власності.
Вирішуючи питання про те, чи був дотриманий сторонами справедливий баланс між інтересами суспільства та правами заявника, Європейський суд з прав людини відзначив, що місцева влада отримала узгоджену з заявником орендну плату і не стояло питання про те, що дії органу влади були спрямовані проти інтересів суспільства чи що порушувалися інтереси якоїсь третьої сторони, або що продовження терміну оренди могло бути всупереч з якою-небудь передбаченою законом функцією органу влади. Оскільки сама місцева влада при укладенні договору вважала, що вона має право продовжити термін його дії, то заявник міг на розумних підставах сподіватися на виконання цих умов. Він не тільки мав право законного очікування отримання майбутніх доходів від зроблених ним капіталовкладень, але можливість продовження терміну дії договору оренди була важливим елементом його підприємницької діяльності з огляду на зобов'язання, взяті ним на себе у зв'язку з експлуатацією побудованих будівель, і взагалі періоду часу, що скоротився, за який він міг розраховувати на відшкодування своїх витрат.
За таких обставин цієї справи Європейський суд з прав людини виніс рішення на користь заявника».
Щодо листа відповідача від 22.09.2016р. №2154, то факт його отримання позивач заперечив, а також звернув увагу на ту обставину, що лист підписано неповноважною особою.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:
Рішенням Маріупольської міської ради від 26.09.2006р. №5/5-699 затверджено проект землеустрою з відводу земельної ділянки і надано позивачеві земельну ділянку із земель житлової і суспільної забудови площею 120,0кв.м., кадастровий номер НОМЕР_3, в оренду строком на 10 років для роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (встановлення і обслуговування торгівельного павільйону з майданчиком літньої виносної торгівлі) по АДРЕСА_7
На підставі рішення Маріупольської міської ради від 26.09.2006 року №5/5-699 між Маріупольською міською радою (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки від 17.10.2006 року, зареєстрований у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 24.10.2006р. № 04.06.162.00302, відповідно до п.1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться по АДРЕСА_8
Відповідно до п.3.1 договору, договір укладено на 10 років (до 26.09.2016р.)
Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку дії договору оренди повідомити письмово орендодавця про намір поновлення терміну дії договору (п.3.2 договору).
Актом приймання-передачі земельної ділянки від 24.10.2006р. відповідач передав, а позивач прийняв у користування спірну земельну ділянку площею 0,0120га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2
За планом (схемою) земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору, вказаній земельній ділянці надано кадастровий №:НОМЕР_3.
У зв'язку зі спливом строку дії вказаного договору, позивач 13.11.2015р., тобто майже за рік до закінчення строку дії договору, звернулась із заявою (заява до позову не додана) про продовження терміну оренди земельної ділянки за наявності діючого договору оренди земельної ділянки.
Листом від 02.08.2016р. № 031-474/2, підписаним начальником управління земельних відносин, позивач була повідомлена про те, що її заява (номер і дата не зазначені), подана до Центру адміністративних послуг «Діалог», за дорученням Маріупольського міського голови знаходиться в управлінні земельних відносин Маріупольської міської ради і про прийняте рішення її буде проінформовано Центром адміністративних послуг «Діалог».
Рішенням Маріупольської міської ради №7/19-1697 від 29.06.2017 року фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 було надано в оренду строком на один рік земельну ділянку (землі житлової та громадської забудови) (кадастровий номер НОМЕР_3) площею 0,0120 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (встановлення та обслуговування торгового павільйону з майданчиком літньої виносної торгівлі без права реалізації алкогольної продукції) по АДРЕСА_2 міста.
За таких обставин і зважаючи на те, що:
Згідно ч.1 ст.93 Земельного Кодексу України «право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності»;
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності;
Згідно зі ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Підстави і порядок поновлення договору оренди землі врегульовані нормою ст.33 Закону України "Про оренду землі".
При цьому, конструкція цієї норми містить два випадки поновлення (пролонгації) договору. Зокрема, у частинах 1 - 5 передбачено переважне право орендаря на укладення договору оренди земля на новий строк і процедура реалізації цього права.
Так, відповідно до ч.ч. 1 - 5 ст.33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа - повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Аналогічні умови щодо переважного права орендаря містить п. 3.2. укладеного між сторонами договору оренди, відповідно до якого після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку дії договору оренди повідомити письмово орендаря про намір поновлення терміну дії договору. В іншому випадку договір поновленню не підлягає.
За приписами частин 8, 9 статті 33 Закону України "Про оренду землі" додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Згідно ч.3 ст.179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 187 Господарського кодексу України передбачено, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Судом було встановлено, що у відповідності до вимог ст.33 Закону України "Про оренду землі" та п.3.2. Договору оренди землі 17.10.2006р. позивач 13.11.2015р. звертався до Маріупольської міської ради з метою продовження строку дії договору, відповідач на заяву позивача у визначені законодавством строки ніяк не відреагував, а отже надання відповідачем в оренду строком на один рік земельної ділянки позивачеві є порушенням норм Закону України «Про оренду землі», з огляду на що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню повному обсязі.
Посилання відповідача на лист від 22.09.2016р. №2154, підписаний начальником управління земельних ресурсів судом до уваги не прийняте, оскільки:
- орендодавцем за договором оренди є Маріупольська міська рада;
- лист від 22.09.2016р. №2154, буцімто направлений позивачеві, був підписаний не Маріупольським міським головою, який відповідно до п.14 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» має представляти територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а начальником управління земельних ресурсів і відповідачем не було надано суду ніяких документів на підтвердження повноважень особи, яка його підписала від імені Маріупольської міської ради.
Також суд констатує, що подальші дії відповідача (після 22.09.2016р.) не узгоджуються з позицією, заявленою у листі від 22.09.2016р. №2154, оскільки якщо дійсно такий лист був надісланий позивачеві, то відповідно до чинного законодавства орендні відносини між сторонами припинились і реагувати на заяву позивача від 13.11.2015р. про продовження терміну оренди земельної ділянки уже сенсу не було.
Судові витрати в межах встановлених законодавством, покладаються на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.93 Земельного Кодексу України, ст. 33 Закону України «Про оренду землі», ст.ст.179, 187 Господарського кодексу України і керуючись ст.ст.43, 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Маріупольської міської ради №7/19-1697 від 29.06.2017 року «Про надання в оренду земельної ділянки по АДРЕСА_2 міста фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1.».
Визнати поновленим договір оренди земельної ділянки від 17.10.2006 року, зареєстрований у Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» від 24.10.2006 року №04.06.162.00302, згідно з яким приватному підприємцю ОСОБА_3 надано в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0120 га, кадастровий номер НОМЕР_3, яка знаходиться по АДРЕСА_2 на той самий термін та на тих самих умовах, котрі передбачені цим договором, а саме строком від 26.09.2016 року до 26.09.2026 року.
Зобов'язати Маріупольську міську раду укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки від 17.10.2006 року, зареєстрованому у Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» від 24.10.2006 року №04.06.162.00302, згідно з яким приватному підприємцю ОСОБА_3 надано в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0120 га, кадастровий номер НОМЕР_3, яка знаходиться по АДРЕСА_2 на той самий термін та на тих самих умовах, які передбачені цим договором, а саме:
до договору оренди земельної ділянки від 17.10.2006 року, зареєстрованому у
Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства
«Центр Державного земельного кадастру» від 24.10.2006 року №04.06.162.00302
місто Маріуполь, Донецька область, року
Ми, що нижче підписалися: Маріупольська міська рада, (код ЄДРПОУ 33852448), місцезнаходження: м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 70, іменована далі «Орендодавець», в особі директора юридичного департаменту Маріупольської міської ради ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1), який мешкає за адресою: АДРЕСА_9 діючий на підставі розпорядження Маріупольського міського голови «Про надання повноважень з вчинення правочинів» від 23.01.2017 року №23р, з одного боку,
та
фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_2), яка мешкає за адресою: АДРЕСА_10 іменований далі «Орендар», з другого боку, уклали цей додатковий договір до договору оренди земельної від 17.10.2006 року, зареєстрованому у Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» від 24.10.2006 року №04.06.162.00302, про нижченаведене:
1. вищевказаний договір викласти у наступній редакції:
« 1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1.1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку кадастровий номер: НОМЕР_3, яка знаходиться по АДРЕСА_11.
2.ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ
1.2. В оренду передається земельна ділянка площею: 0,0120 га, у тому числі:
(площа та якісні характеристики земель окремих категорій за їх складом та видами угідь - рілля,
сіножаті, пасовища, багаторічні насадження тощо)
1.3. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна:
(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об'єктів),
а також об'єкти інфраструктури згідно документації із землеустрою, що посвідчують право на
земельну ділянку:
(перелік, характеристика і стан лінійних споруд, інших об'єктів інфраструктури, у тому числі доріг, майданчиків з твердим покриттям тощо)
1.4. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її-ефективному використанню: не має.
1.5. Інших особливостей об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, не має.
3.СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
1.6. Договір укладено на 10 (десять) років до 26.09.2026 року.
1.7. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 (два) місяця до закінчення строку дії договору оренди повідомити письмово Орендодавця про намір поновлення терміну дії договору. В іншому випадку договір поновленню не підлягає.
2. ОРЕНДНА ПЛАТА
2.1. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок на 2017 рік становить:
75980,32 грн.
2.2. Грошова оцінка земель м. Маріуполя встановлена рішенням Маріупольської міської ради №5/38-6108 від 15.12.2009 року, та посвідчується довідкою (витягом) встановленого зразку.
2.3. Орендна плата за землю (платіж) сплачується орендарем у грошовій формі: 3% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік) на рахунок: № 33213815700052 код 18010900, отримувач - Маріуп. УК/Центральний район, код ЄДРПОУ 37989721, банк Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, МФО 834016.
2.4. На підставі ст. 287 Податкового кодексу України землекористувач(чі) сплачують плату за землю з дня виникнення права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у користуванні у поточному році.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, сплачується рівними частками Орендарем за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового Цвітного) місяця.
Плата за землю фізичними особами сплачується в установленому законом порядку.
4.5 Згідно ст. 289 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що : реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік ЩС оку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року. У разі індексації грошової оцінки земель міста Маріуполя, Орендар зобов'язаний вносити орендну плату у новому розмірі з дня індексації.
4.6 Обчислення розміру орендної плати за земельну(ні) ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
4.7 Орендодавець попереджує, що можлива зміна реквізитів рахунку, на який повинна вноситися орендна плата. Уточнення розрахункового рахунку є обов'язком орендаря, для чого йому необхідно звертатися до Департаменту фінансів Маріупольської міської ради.
4.8 Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- збільшення розміру грошової оцінки земельної ділянки;
- зміни розмірів орендної плати, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами передбаченими діючим законодавством, які розробляються за рахунок Орендаря;
- внесення змін до чинного законодавства України з питань регулювання правовідносин в сфері оренди земельних ділянок;
- в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
5 При сталих соціально-економічних і політичних умовах господарювання необхідність і умови коригування розмірів орендної плати розглядається сторонами один раз на два роки. У разі збільшення грошової оцінки Орендар зобов'язаний самостійно коригувати орендну плату згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
У разі затвердження нової грошової оцінки у м. Маріуполі після укладання цього договору Орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату у новому розмірі на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та у разі індексації грошової оцінки земель без укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки.
6 Після закінчення встановлених Податковим кодексом України строків погашення узгодженого грошового зобов'язання (орендної плати за земельну ділянку) на суму податкового боргу нараховується пеня згідно діючому законодавству.
Пеня, нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України згідно діючому законодавству.
5.УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
5.1. Земельна(і) ділянка(и) передаються в оренду з метою та за цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (встановлення та обслуговування торгового павільйону з майданчиком літньої виносної торгівлі!.
5.2. Орендар зобов'язаний зберігати земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, в якому він одержав її в оренду згідно акту приймання-передачі земельної ділянки.
6. УМОВИ І СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ
6.1. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без складання документації із землеустрою згідно з ст. 123 Земельного кодексу України.
6.2. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється відповідно до акту приймання- передачі земельної ділянки, згідно договору оренди.
7. УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
7.1. Після припинення дії договору, Орендар повертає земельну ділянку Орендодавцеві у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
7.2. Орендодавець, у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами.
. кщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
7.3. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
7.4. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, відшкодуванню не підлягають.
7.5. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
7.6. Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
7.7. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
8. ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
8.1. Орендодавець гарантує, що на момент укладення договору земельна ділянка в спорі, під забороною, арештом не перебуває. Інші обмеження (обтяження) у використанні земельної ділянки та права третіх осіб стосовно неї відсутні.
8.2. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
9.ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
9.1. Права Орендаря:
9.1.1. самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди;
9.1.2. за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку житлові, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі, споруди та заклади, багаторічні насадження;
9.1.3. отримувати продукцію і доходи;
9.1.4. здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою Орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем;
9.1.5. за згодою Орендодавця, що висловлена у вигляді рішення міської ради, передавати земельну ділянку або її частину у суборенду без зміни цільового призначення;
9.1.6. переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки у разі продажу цієї земельної ділянки згідно з законом;
9.1.7. користуватися на умовах платності та у відповідності з діючим порядком інженерними комунікаціями орендодавця з метою забезпечення належності господарської діяльності на орендованій земельної ділянці.
9.2. Орендар зобов'язаний:
9.2.1. приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
9.2.2. виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
9.2.3. дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
9.2.4. у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію договору відповідному органу доходів і зборів;
9.2.5. використовувати земельну ділянку відповідно до мети та цільового призначення, визначених у договорі, з дотриманням режиму використання земель;
9.2.6. укласти договір про надання послуг з вивезення побутових відходів;
9.2.7. укласти з Центральною районною адміністрацією міської ради договір на утримання у належному санітарному стані прилеглої території згідно з діючими Правилами благоустрою території м. Маріуполя;
9.2.8. за 2 (два) місяця до закінчення строку дії договору оренди звернутися до орендодавця з письмовою заявою про поновлення терміну дії договору. В іншому випадку договір поновленню не підлягає;
9.2.9. сплачувати орендну плату в порядку та у строки, передбачені договором;
9.2.10. проводити звірки розрахунків платежів по орендній платі за земельні ділянки з Департаментом фінансів Маріупольської міської ради не рідше одного разу на бюджетний рік;
9.2.11. самостійно коригувати орендну плату за землю у разі:
- зміни грошової оцінки або її індексації;
- зміни розмірів орендної плати;
У разі індексації грошової оцінки земель та у разі зміни розміру грошової оцінки у м. Маріуполі Орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату у новому розмірі на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки без укладання додаткової угоди до договору оренди.
9.2.12. у місячний термін з моменту опублікування коефіцієнту індексації одержати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати її копію до податкової інспекції за місцем обліку;
9.2.13. у випадку реорганізації юридичної особи - Орендаря, надати інформацію щодо реорганізації юридичної особи, що є правонаступником Орендаря, до Маріупольської міської ради, Держгеокадастру у м. Маріуполі, відповідного підрозділу державної податкової служби, органу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно нотаріально посвідчену копію витягу з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України.
9.3. Права Орендодавця:
9.3.1. Вимагати від Орендаря:
9.3.1.1. використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
9.3.1.2. дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил;
9.3.1.3. дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони водних об'єктів, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
9.3.1.4. своєчасного внесення до бюджету орендної плати;
9.3.1.5. вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за додержанням умов договору оренди.
9.4. Обов'язки Орендодавця:
9.4.1. передати земельну ділянку у користування у стані, що відповідає умовам договору оренди;
9.4.2. при передачі земельної ділянки в оренду забезпечити відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
9.4. 3. не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
10. ІНШІ УМОВИ
10.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.
10.2. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії договору.
11. ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ ТА ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ ШЛЯХОМ РОЗІРВАННЯ
11.1. Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
11.2. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
11.3. Дія договору припиняється у разі:
11.3.1. закінчення строку, на який його було укладено;
11.3.2. викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
11.3.3. поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
11.3.4. ліквідації юридичної особи-орендаря;
11.3.5. набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані •. ;;а орендованій іншою особою земельній ділянці;
11.3.6. договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
11.4. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
11.4.1. взаємною згодою сторін, висловленою письмово;
11.4.2. рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок:
- невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором;
- невиконання другою стороною обов'язків, передбачених ст.ст. 24, 25 Закону України «Про оренду землі»;
- в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України;
- використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
- систематична несплата орендної плати;
- з інших підстав, визначених законом.
11.5. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, допускається лише у разі, коли земельна ділянка, надана в оренду, необхідна для таких суспільних потреб:
11.5.1. забезпечення національної безпеки і оборони;
11.5.2. будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації;
11.5.3. розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій в Україні згідно з міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
11.5.4. розміщення та обслуговування об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин;
11.5.5. будівництво захисних гідротехнічних споруд;
11.5.6. будівництво та обслуговування нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, необхідних для їх експлуатації, споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва;
11.5.7. створення міських парків, будівництво дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ;
11.5.8. розташування об'єктів природно-заповідного фонду;
11.5.9. інших потреб передбачених законодавством України.
11.6. Орендодавець зобов'язаний протягом п'яти днів з дня прийняття рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, письмово повідомити Орендаря про прийняття такого рішення, але не пізніше як за три місяці до їх викупу. Цей строк поширюється також на тих осіб, які стануть власниками таких об'єктів протягом трьох місяців з дня надходження зазначеного повідомлення.
Інформація (письмове повідомлення) надсилається Орендарю рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому (їм) особисто під розписку.
11.7. Переговори щодо умов викупу земельної ділянки проводяться відповідно до вимог Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності».
11.8. В інших випадках розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
11.9. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
12. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ
12.1. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
12.2. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, Що це порушення сталося не з її вини.
13. УМОВИ ПЕРЕДАЧІ У ЗАСТАВУ ТА ВНЕСЕННЯ ДО СТАТУТНОГО ФОНДУ ПРАВА ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
13.1. Передача у заставу та внесення до статутного фонду права оренди даної земельної ділянки б/ч згоди власника земельної ділянки забороняється.
14.ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
14.1. Зміст ст.ст. 12,93,124 Земельного кодексу України сторонам договору відомо.
14.2. Цей договір набуває чинності відповідно до ст. 3,4,5 Закону України «Про Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» після його підписання сторонами та Державної реєстрації.
14.3. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його Державну реєстрацію.
14.4. Невід'ємною частиною договору є:
розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена, на 2017 рік.»
Орендодавець Орендар
фізична особа-підприємець ОСОБА_1 АДРЕСА_12
ЄДРПОУ 33852448 __________________________" Підпис»
підпис М.П.
Стягнути з Маріупольської міської ради» (87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, 70, код ЄДРПОУ 33852448) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Маріуполь, місцепроживання: 87500, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_2) 3 200,00грн. на відшкодування витрат по оплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційною інстанцією, якщо його не скасовано.
Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом 10 днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом.
Суддя В.І. Матюхін
Повний текст рішення складено 24.10.2017р.
Надруковано примірників:
1 - до справи;
1 - позивачу;
1 - відповідачу;