Рішення від 31.10.2017 по справі 903/696/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

31 жовтня 2017 р. Справа № 903/696/17

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Волинської філії

до відповідача: Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління державної казначейської служби України у Любешівському районі Волинської області

про стягнення 142630,68 грн.

Суддя Дем'як В.М.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 - довіреність №929 від 12.12.2016р.

від відповідача: ОСОБА_2 - довіреність №3277/09/2-17 від 27.10.2017р.

від третьої особи: ОСОБА_3 - довіреність №01-45/765 від 12.05.2017р.

Суть спору: позивач - Публічне акціонерне товариство “Укртелеком” в особі Волинської філії звернувся з позовом до відповідача - Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації та просить відшкодувати 142630,68 грн. наданих телекомунікаційних послуг для пільгової категорії осіб за грудень 2015р. та протягом 2016р.

В обґрунтування позовної заяви позивач послався на розрахунки видатків на відшкодування витрат на пільги (форма №2-пільга) за грудень 2015р. та 2016р., акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги - форма №3 пільгова.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі. На вимогу ухвали суду від 04.10.2017р. подав пояснення з урахуванням відзиву відповідача, в яких зазначив наступне:

-Управління заперечує проти позовних вимог та зазначає, що борг виник не з вини відповідача, а у зв'язку із наданням знижки па користування телекомунікаційними послугами позивачем за власною ініціативою, що не відповідає дійсності, оскільки пільги передбачені Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", “Про охорону дитинства”.

- статтями 174 ГК України та 11, 509 ЦК України встановлено, що господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, а також з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, що йому суперечать. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

- доводить, що законодавством не передбачена залежність розміру відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

- пунктами 3, 5 Порядку передбачено, що головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів, рад. до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення. Таким чином, відповідач є особою, відповідальною за компенсацію пільг.

- відповідно до п.3 Положення про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги затвердженого постановою КМУ від 29.01.2003 р. №117, управління праці та соціального захисту населення організовують збирання, систематизацію і зберігання інформації та забезпечують її автоматичне використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами, що надають послуги, для розрахунків за них.

- згідно з п.10 Положення, підприємства, що надають послуги, подають управлінню праці та соціального захисту населення розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, що належним чином викопувалося ПАТ ''Укртелеком”. Відповідно до п.11 зазначеного Положення управління праці звіряє інформацію, яка надходить від підприємства, після чого проводить з ним розрахунки.

Представник відповідача через відділ документального забезпечення та контролю подав наступні документи:

1.)додаткові пояснення щодо позовної заяви за вх. №01-54/9653/17 від 26.10.2017р., в яких вказало, що Управлінням соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації позов не визнає в повному обсязі.

Крім того, Управлінням було надіслано листи (№2969/05/2-17 від 02.10.2017 року) до Любешівської райдержадміністрації, Любешівської районної ради, Управління фінансів райдержадміністрації щодо сприяння вирішення питання в частині виділення коштів з місцевого бюджету в сумі 142 630,68 грн. на погашення заборгованості, яка рахується у ПАТ «Укртелеком», з винесенням цього питання на сесію районної ради. Проте, дане питання на чергову сесію районної ради ( яка відбулася 10 жовтня 2017 року) не виносилося.

Вказує, що у зв'язку з тим, що на даний час відбувається процес створення Любешівської селищної об'єднаної територіальної громади, то, відповідно питання щодо виділення коштів з місцевого бюджету для погашення заборгованості за надані телекомунікаційні послуги пільговій категорії населення залишається відкритим.

2.) пояснення за вх. №01-54/9789/17 від 30.10.2017р., в яких зазначив наступне:

- відповідно до ст. 43 Бюджетного кодексу України та Положення про управління Державної казначейської служби України у Любешівському районі Волинської області, затвердженого Наказом Державної казначейської служби України від 21Л 1.2011 №108, основним завданням управління Казначейства є реалізація державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Органи казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів.

- станом на 01 січня 2017 року по Управлінню соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ 03192069) по КПКВК 1513034 “Надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв'язку” перед Волинською філією ПАТ “Укртелеком” бюджетні фінансові зобов'язання не зареєстровані.

- згідно даних звітності, станом на 01 жовтня 2017 року по вказаній установі кредиторська заборгованість за КГЖВК 1513034 відсутня .

- відповідно до змін, внесених до Бюджетного кодексу України, з 01 січня 2017 року видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян та пільги з послуг зв'язку, інші передбачені законодавством пільги за рахунок субвенції з Державного бюджету відмінені і згідно зі статтею 91 Бюджетного Кодексу України у повному обсязі віднесені до таких, що здійснюються з місцевих бюджетів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

02 січня 2015р. між ПАТ “Укртелеком” в особі Волинської філії ( Виконавець) та Управлінням соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації (замовник) укладено договір № 21/15-21 про відшкодування витрат за встановлення та користування телефоном громадянам, які користуються пільгами( а.с.12-13).

Згідно п.п. 1.1. договору, виконавець своїми силами і матеріальними ресурсами виконує роботи по телефонізації квартир пільгової категорії населення та наданню їм телекомунікаційних послуг, а замовник відшкодовує виконавцю кошти за надані послуги.

Згідно п.п.2.1.1 п. 2.1. розділу 2 договору замовник зобов'язується на підставі рахунків та актів виконаних робіт, поданих виконавцем, перераховувати на рахунок виконавця кошти за надані послуги протягом тридцяти календарних днів.

Згідно п.п.2.2.2.-2.2.4 п. 2.2. розділу 2 договору виконавець зобов'язувався щомісячно, до 10 числа місяця, наступного за звітним, подавати замовнику акти виконаних робіт із списками пільговиків, яким встановлено телефони, та інформацію про обсяги нарахувань за надані послуги. Щомісячно надавати замовнику інформацію про нараховані пільги на магнітних носіях з метою проведення автоматичного звіряння даних та достовірності ведення обліку. Щомісяця, за кожний звітний період звіряти стан розрахунків між сторонами та підтверджувати це актом звіряння розрахунків на 1-ше число поточного місяця протягом п'яти банківських днів.

Пунктом 6.1. договору передбачено, що договір вступає в силу з 02.01.2015р. та діє до 31.12.2015р.

Договір не був предметом судового спору, докази щодо визнання його недійсним, зміни умов в матеріалах справи відсутні.

Згідно ч. 1, 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації" телекомунікаційні послуги мають надаватися відповідно до законодавства. Телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

В Законі України від 22.10.1993 р. № 3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу”, Законі України від 23.03.2000 р. № 1584-ІІІ “Про жертви нацистських переслідувань”, Законі України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законі України від 24.03.2008 р. № 203/98-ВР “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний статус” та Законі України від 26.04.2001 р. № 2402-ІІІ “Про охорону дитинства” передбачено надання пільг при оплаті за послуги зв'язку (телекомунікаційні послуги).

Законодавством не передбачена залежність відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, чи випадки повного або часткового звільнення від обов'язку здійснення розрахунків з постачальниками послуг на пільгових умовах, оскільки надання пільг певним категоріям населення відбувається у відповідності до вимог Законів України.

Відповідно до частини першої статті 96 ЦК України, юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

Частина 2 ст.218 ГК України та ст.617 ЦК України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення від відповідальності.

Згідно з п. 5 Оглядового листа Вищого господарського суду України № 01-06/374/2013 від 18.02.2013 р., відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках державного бюджету України, не виправдовує бездіяльність замовника і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Також, Європейським судом з прав людини у рішеннях у справі “ОСОБА_3 ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України” від 18.10.2005 р. та у справі “Бакалов проти України” від 30.11.2004 р. зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Аналогічна правова позиція викладена в Постановах Верховного Суду України від 15.05.2012 р. у справі № 11/446, від 15.05.2012 р. у справі № 3-28гс12 та Постанові Вищого господарського суду України від 23.08.2012 р. у справі № 15/5027/715/2011.

Згідно з частиною 2 статті 97 Бюджетного кодексу України, порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04 березня 2002 року "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету", встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Згідно пункту 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг у Любешівському районі Волинської області є Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації у Волинській області.

Таким чином, відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг, здійснюється відповідачем за рахунок державних субвенцій.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету" встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Отже, неналежне фінансування заходів соціального захисту окремих категорій громадян не є підставою для звільнення відповідача від відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям населення та не може бути підставою для звільнення від відповідальності за порушення такого зобов'язання.

За таких обставин, Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації відповідає за своїми зобов'язаннями, які виникли безпосередньо із закону і така відповідальність не може ставитись в залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб.

Згідно з ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, зобов'язання щодо виплати субсидій, допомог, пільг по оплаті за надані послуги та компенсації громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Зазначена норма є спеціальною по відношенню до загальних положень ч. 1-4 ст. 48 Бюджетного кодексу України.

Як зазначає позивач, за надані послуги пільговій категорії існує заборгованість в розмірі 142630,68грн. ( за грудень 2015р. заборгованість в сумі 14082,09грн. та за 2016р. - 128548,59грн.)

Згідно ч.1 ст.509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За загальними нормами ст.193 ГК України, ст.526 ЦК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

У відповідності із ст.ст.610, 611, ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст. 33 ГПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

В силу ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Посиланням відповідача на відсутність у бюджеті коштів не є підставою для звільнення відповідача від обов'язку оплатити понесені позивачем витрати на оплату телекомунікаційних послуг для пільгових категорій громадян.

Враховуючи вищенаведене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Волинської філії до Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації про стягнення 142630,68 грн. відшкодування вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають до задоволення.

Оскільки спір до суду доведений з вини відповідача, витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 2139,46грн. згідно ст.49 ГПК України слід покласти на відповідача.

Враховуючи викладене, господарський суд, керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, -

вирішив:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації у Волинській області (Волинська обл., смт. Любешів, вул. Незалежності,53, код ЄДРПОУ 03192069) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Волинської філії (43025, м.Луцьк, вул. Кривий Вал, 28, код ЄДРПОУ 21560766) 142630,68грн. відшкодування вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення та 2139,46 грн. витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду, у відповідності до ст.85 ГПК України, набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 цього Кодексу.

Повний текст

рішення складено

01.11.2017р.

Суддя В. М. Дем'як